Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. dla Polski. Cyrkulacja strefowa, a nawet pierwsze opady śniegu i mróz

Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. Możliwa dominacja pogody niżowej, a nawet pierwsze opady śniegu i mróz.

Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w listopadzie 2023 r.

Według amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) listopad 2023 przyniesie dominacje pogody niżowej. Dlatego spodziewamy się czasem dużej zmienności pogody. Ilość opadów będzie w normie, bądź miejscami powyżej normy w skali miesięcznej Z uwagi na okresową dużą aktywność cyrkulacji strefowej, możliwe są fale silnego wiatru. Nie można wykluczyć pojedynczych dni z burzami, zarówno w chłodnych masach okresami płynących z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. wskazuje na niżowy wzór pogody

Niżowa pogoda w listopadzie 2023 r. również nie powinna być rzadka

Z wyliczeń amerykańskiego modelu klimatycznego. Wynika, że najczęściej aurę kształtować będą układy niskiego ciśnienia, za które odpowiedzialne ma być cyrkulacja zachodnia, co może prowadzić do napływu cieplejszych mas powietrza w ciepłych sektorach niżów. Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego z duża ilością wilgoci i opadów. Czasem wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, doprowadzając do adwekcji chłodnego powietrza wprost do Polski, nawet o cechach arktycznych morskich. Mają być to jednak okresy krótkotrwałe. Modele prognozują, że przez większość czasu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z powodu adwekcji cieplejszych mas powietrza. Nawet z południa Starego Kontynentu. Dwucyfrowe dodatnie na wartości na termometrach mogą się jednak zdarzać.

Prognozowana anomalia średnia temperatury na listopad 2023 r. według modelu CFS v2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i temperatura
Pogoda długoterminowa wskazuje na ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni jako ciepły

Poddając analizie najświeższe prognozy amerykańskich modeli, można dojść do wniosku, że czeka nas prawdopodobnie miesiąc z opadami w normie. Miejscami będzie to w skali miesięcznej listopad powyżej normy. Wszystkie wiodące modele z różnych ośrodków meteorologicznych pokazują temperaturę miesięczną powyżej normy. Sugeruje to, że może być to miesiąc cieplejszy niż zwykle. Potencjalne okresy chłodu są możliwe zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Jednak ich skala nie powinna być duża i nie przewiduje się, aby były długotrwałe. Niewykluczone, że po 15 listopada 2023 r. przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią pierwsze tej jesieni na nizinach opady śniegu. Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Zobacz też: Tornado uderzyło niespodziewanie i siało ogromne zniszczenia w Chinach

Prognoza anomalii opadów na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Zgniłe wyże zdarzą się

Należy również uwzględnić, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się okresami zgniłych antycyklonów, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Musimy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Niejednokrotnie i przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W listopadzie również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu zgniłych wyżów. Przy małej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.

Przykład podinwersyjnego zachmurzenia w zasięgu zgniłego wyżu, które w półroczu chłodnym potrafi utrzymywać się przez kilka dni z rzędu, blokując dopływ promieni słonecznych

mgły w polsce
Pogoda długoterminowa. Podinwersyjne zachmurzenie okresami da się we znaki w listopadzie, wprowadzając typową jesienną szarugę

IMGW pokazuje wilgotny listopad 2023 r. i temperaturę w normie klimatycznej

Listopad według specjalistów IMGW nie będzie odbiegać wartościami temperatury od normy wieloletniej z lat 1991-2020, zatem jest to prognoza chłodniejsza od CFS. Natomiast opady w całym kraju powinny zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na listopad 2023 r. według IMGW-PIB

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce, jak i też prognoza na listopad 2023 r.

pogoda długoterminowa wskazuje na wilgotny listopad 2023 r.
Temperatura w normie i opady powyżej normy według IMGW-PIB

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl