
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. Strzały zimna prawdopodobne, większe opady śniegu, częstsze przymrozki, a nawet mróz, który okresami może być całodobowy. Prawdopodobne są też zgniłe wyże z podinwersyjnymi chmurami Stratus i Stratocumulus oraz gęstymi mgłami.
Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. według CMM IMGW wskazuje na chłodniejszy trend
Z prognoz opublikowanych przez IMGW wczoraj wynika, że w listopadzie na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza ma znajdować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tak samo wygląda prognoza dotycząca opadów atmosferycznych. Prawdopodobnie ich miesięczna suma również nie powinna odbiegać od normy wieloletniej.
Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu według modelu CMM IMGW-PIB na listopad 2023 r.

Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych według modeli liczonych w IMGW-PIB

Prognoza średniej anomalii temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. na kolejne tygodnie wstępnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

Prognoza średniej temperatury powietrza orientacyjnie na kolejne tygodnie w oparciu o europejski model ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

Niżowy wzór pogody może nie być rzadkością
Co więcej z prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego wynika, że najczęściej aurę kształtować będą układy niskiego ciśnienia, za które odpowiedzialne ma być strefowa cyrkulacja atmosfery, co może prowadzić do napływu przejściowo cieplejszych mas powietrza w ciepłych sektorach niżów. Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego z duża ilością wilgoci i opadów i możliwymi atakami zimy. Czasem wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, doprowadzając do spływów chłodnego powietrza wprost do Polski, nawet o cechach arktycznych morskich. Mogą być to okresy dłuższe niż w październiku.
Zobacz też: Wichura ponad 100 km/h na południu i możliwe burze w Polsce. Sztorm na Bałtyku. Dynamiczna pogoda
Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Prognoza anomalii miesięcznej na listopad 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Zimno coraz częściej
Jesień termiczna będzie się umacniać w kierunku termicznego przedzimia, a okresami może zapanować zima termiczna. Głównie w drugiej części miesiąca. Co więcej przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
Wstępna prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie dla Polski według modelu ECMWF EPS dla Polski

Należy mieć również na uwadze fakt, że utworzą się czasami zgniłe antycyklony, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Musimy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Często przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych wyżów. Przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji
Fanipogody.pl