Wichura ponad 100 km/h na południu i możliwe burze w Polsce. Sztorm na Bałtyku. Dynamiczna pogoda

Wichura do 100 kmh na południu. Najsilniej powieje w górach oraz dodatkowo na wybrzeżu. Zjawiska burzowe możliwe są ponadto północy.

Wichura w górach

W środę nasza część Europy będzie na południowych obrzeżach rozległego i głębokiego niżu barycznego wędrującego znad wód Morza Norweskiego, docierając nad obszar Skandynawii. W ciepłym wycinku niżu przejściowo z południowo – zachodnich części Starego Kontynentu postąpi adwekcja wyraźnie cieplejszego i suchszego strumienia polarno-morskiej masy powietrza, jaka głównie w regionach zachodnich, środkowych i południowych przyniesie liczne rozpogodzenia do zachmurzenia małego. Aczkolwiek dziś od godzin wieczornych oraz w nocy ze środy na czwartek, ciepły wycinek niżu będzie zamykany przez nasuwający się od północy i zmierzający dalej na południe front chłodny z opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, okresami silniejszym stopniu intensywności. Istnieje niskie ryzyko burz na północy. Aczkolwiek przejściowo od województw północnych i północno – zachodnich zacznie robić się chłodniej. Jednak dziś w godzinach porannych nad pasem wschodnim Polski przemieszcza się strefa większego zachmurzenia z miejscowymi, szybko zanikającymi niewielkimi opadami deszczu oraz mżawki.

Prognoza sytuacji barycznej na 11.10.2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

wichura i dynamiczna pogoda w Polsce
Wichura w Polsce. Silny wiatr na wybrzeżu i w górach

Silny wiatr i wichura w Polsce

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w godzinach porannych miejscami zachmurzenie duże w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego. Na północy i wschodzie słaby deszcz lub mżawka. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą dziś od 16°C na wschodzie kraju i miejscami na wybrzeżu, cieplej, bo do około 20°C w centrum i na północy, natomiast do 24°C na południowym zachodzie; chłodniej rejonach podgórskich Karpat około 14°C. Wiatr okaże się umiarkowany, natomiast na wybrzeżu dość silny, w całym kraju porywisty, południowy i południowo-zachodni. Głównie na wybrzeżu wiatr w porywach do 65 km/h, tylko w Karpatach do 75 km/h i w Sudetach do 100 km/h. Wysoko w górach i na wybrzeżu.

Zobacz też: Załamanie pogody coraz bliżej. Cyklon Ralf niesie silną wichurę. Wiatr do 150 km/h, ulewy i śnieżyce. Pogodowa huśtawka w Polsce

 Noc ze środy na czwartek zapowiada się, że przyniesie na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Aczkolwiek na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu. Możliwa wysokość opadów do około 10 mm na północnym wschodzie. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 9°C na Pomorzu do 15°C na Dolnym Śląsku i Mazowszu. Wiatr okaże się umiarkowany, okresami dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Aczkolwiek w rejonie Zalewu Wiślanego wiatr w porywach do 70 km/h, na wybrzeżu do 80 km/h,  w Karpatach do 85 km/h i w Sudetach do 100-115 km/h.

Prognozowane porywy wiatru według modelu ICON dla Polski, 11 października 2023, 23 UTC

wichura i dynamiczna pogoda w Polsce
Wichura w Polsce

Niskie ryzyko burz na północy w nocy. Wichura na wybrzeżu, sztorm na Bałtyku. Groźny wiatr także w górach

Niewykluczone, że pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej, pojawi się w nocy z 11/12 października 2023 r. struktura liniowa na chłodnym froncie w warunkach nasilonego przepływu. Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy 100-150 J/kg. Ryzyko pojawienia się burz z silniejszym wiatrem nie jest wysokie i nie przekracza 15-30%. Pojedyncze wyładowania są możliwe głównie w pierwszej części nocy. Wysokość opadów w zasięgu konwekcji do 10-20 mm, możliwe są ponadto porywy wiatru do 70-90 km/h, najsilniejsze na wybrzeżu. Ryzyko opadów gradu będzie niskie.

Prognoza burzowa na okres od 11.10.2023 r. 06 UTC do 12.10.2023 r. 06 UTC według ESSL

burze możliwe w nocy
Wichura na wybrzeżu, Bałtyku i w górach. Niewykluczone burze w nocy

Wichura w górach i miejscami na wybrzeżu. Prognozowane porywy wiatru na 12 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

ocieplenie i wichura w Polsce
Wichura w górach i na wybrzeżu, nasilona prędkość wiatru w całym kraju

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 11.10.2023 r. do 14.10.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

silny wiatr i dynamiczna pogoda
Wysokie temperatury w kraju. Źródło: CMM IMGW

Przymrozki w Polsce ubiegłej nocy

Warto dodać, że zgodnie z prognozami, pojawiły się przymrozki w nocy z 10/11 października 2023 r. na wschodzie, północnym – wschodzie. Obszar i skala przymrozków była jednak mniejsza niż z 9/10 października 2023 r. Najzimniejsze noce w tym tygodniu za nami, ale przyszły tydzień z częstymi przymrozkami i niskimi temperaturami za dnia w Polsce.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 10/11 października 2023 r. w Polsce

przymrozki w kraju
Przymrozki ubiegłej nocy

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce

przymrozki w kraju
Przymrozki na obszarze Polski

Fanipogody.pl