Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 1050 hPa na barometrach w kraju. Informuje IMGW. Sucho, zima nie nadejdzie. Burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 1050 hPa na barometrach w kraju. Sucho, zima nie nadejdzie. Burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Prognozy na przyszły tydzień zgodnie z naszymi oczekiwaniami uległy zmianie. Wpływ na pogodę będzie mieć przeważnie wyż. Opadów w tym okresie ma być niewiele. Nie prognozuje się również nadejścia zimowej aury na niziny. Odległe i wciąż zmieniające się prognozy wskazują na powrót cyrkulacji strefowej w ostatnich dniach stycznia.

W sobotę przez nasz kraj wędrować będzie mało aktywny front chłodny związany z niżem znad Skandynawii. Ciśnienie atmosferyczne ma być nadzwyczaj wysokie mimo przemieszczania się zatoki niżowej wraz z frontem chłodnym. Zredukowane do poziomu morza wyniesie ponad 1015 hPa w całym kraju.

Zachmurzenie dziś duże, ale z większymi przejaśnieniami. Rozpogodzeniami są prognozowane na południowym wschodzie i wschodzie Polski. W wielu miejscach kraju wystąpią słabe opady deszczu, natomiast na terenach podgórskich deszcz ze śniegiem, natomiast w górach śnieg. Wiatr przeważnie umiarkowany. Szczególnie silny na zachodzie i Pomorzu z południowego-zachodu i południa. W Karpatach porywy wiatru powyżej 65 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę, model HD

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów w sobotę według modelu SWISS-HD

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże, ale z większymi przejaśnieniami. Punktowo, głównie na wschodzie i południu, opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu. W południowej części Polski, czyli w woj. śląskim i małopolskim możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, miejscami mgły marznące. Wiatr przeważnie słaby, miejscami umiarkowany, szczególnie silny nad morzem.

Prognozowana temperatura w nocy z soboty na niedzielę, model SWISS-HD

Pogoda. W niedzielę cała Polska pod wpływem silnego wyżu znad Wysp Brytyjskich

W drugi dzień weekendu zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Tylko w południowo-wschodniej połowie Polski opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu w górach. Deszcz padać może także na wschodzie. Spodziewany maksymalny przyrost pokrywy śnieżnej na tym obszarze o 10 cm. Wiatr na ogół słaby, ale także umiarkowany. Najmocniej wiać będzie nad morzem z sektora zachodniego, jak i też z północnego-zachodu.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów w niedzielę przez model SWISS-HD

Pogoda. Od niedzieli prognozowany szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego IMGW informuje

Już jutro prognozowany jest szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego. Przeważnie o 14-16 hPa w ciągu 24 godzin. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne jest prognozowane w poniedziałek. Na północnym-wschodzie Polski ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza wyniesie 1042 hPa, natomiast na południowym-zachodzie około 1046-1048 hPa. Niektóre modele numeryczne prognozują nawet 1050 hPa. Wysokie ciśnienie atmosferyczne szczególnie występuje zimą. Wtedy też antycyklony są najsilniejsze. Jednak prognozowane wartości są najwyższe od wielu lat.

Rekordowo wysokie ciśnienie atmosferyczne zanotowano w grudniu 1997 roku na stacji w Suwałkach i wyniosło aż 1054 hPa. Jest to najwyższa wartość ciśnienia w powojennej Polsce. Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie.

Z powodu szybkiego wzrostu ciśnienia i wzrostu wagowej zawartości tlenu w powietrzu należy oczekiwać nadmiernego pobudzenia układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi. Głównie w zachodniej Polsce. Znaczny wpływ na samopoczucie człowieka będzie mieć także duże zachmurzenie podinwersyjne oraz wysoka wilgotność powietrza. W godzinach porannych należy oczekiwać mgieł oraz zamgleń. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

https://www.facebook.com/IMGWmeteo/posts/2818506131549124?__xts__[0]=68.ARAb6pJ-M_lTS5y36Sd_RhAmNq1faLODCo–sdu1p3c4GAOLAzjHTHDErTuvl6F1aYUMB2446kvr1Rs-eN2323J2cQOGcqrHFK8gGWPuNsZctNkPu5J0yye-CIgjNWSCHveo3G9G9zLsGfdY5bsDIrBw8Sk2uCgYGObpqOBAfRhXF4CaUdqiuJlMdlthGlx5b-AvwBluSl_j4yt9G0XTyByyK8iG0pnmZx0NiokVyFUt1DdhdqZCsQZxa-VsMVxyt1h4RyXB1saPAYePN8gXBpA_naceDi8_SHMKL0IiORoSmTAFi4Rc9CYiuuuMThiUdjRulexSK5bfOkgLEy46LStlbw&__tn__=-R

Prognozowane wartości ciśnienia atmosferycznego w niedzielę oraz poniedziałek w Europie według wybranych modeli numerycznych

Najwyższe ciśnienie atmosferyczne prognozowane jest na poniedziałek.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek.

Nie zabraknie w całym kraju pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego chmur niskich typu Stratus oraz Stratocumulus, punktowo możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a nawet miejscami marznącej mżawki.

Noc z poniedziałku na wtorek z przymrozkami, wysokimi ciśnieniem oraz punktowymi mgłami

W dalszym ciągu występować ma bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne na obszarze Polski. Zachmurzenie będzie duże, głównie chmurami podinwersyjnymi, miejscami możliwe są rozpogodzenia.

Pogoda. We wtorek ciśnienie atmosferyczne zacznie stopniowo spadać

Centrum wyżu przemieści się na południe, ale dalej układ wyżowy ma mieć wpływ na pogodę w Polsce. Niewykluczone są rozpogodzenia w całym kraju. Przepływ mas powietrza zmieni się na południowo-zachodni.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Środa dalej z wyżową pogodą, ale zaznaczyć może się front atmosferyczny

Prawdopodobnie w środę przez naszą część Europy przechodzić będzie front o charakterze chłodnym. Niewykluczone są opady atmosferyczne. Ciśnienie atmosferyczne będzie jednak w dalszym ciągu wysokie.

Prognozowana temperatura w środę, model HD

Niewykluczone są opady atmosferyczne nawet deszczu ze śniegiem i śniegu oraz więcej chmur.

Noc ze środy na czwartek z opadami głównie na południu Polski, tam też możliwy przymrozek. W wielu miejscach nie zabraknie chmur.

Pogoda. Kolejne dni to dominacja wyżu znad Wysp Brytyjskich

W dalszym ciągu pogodę kształtować ma wyż. Nie zabraknie chmur, lecz opady są mało prawdopodobne.

Temperatura będzie nadzwyczaj wysoka jak na styczeń.

Co czeka nas w pogodzie do końca stycznia i na początku lutego?

Przeważnie nasz kraj będzie pod wpływem wyżu, co zapewni nam stabilne warunki pogodowe. Większa dynamika w pogodzie może pojawić się pod koniec stycznia. Na początku lutego duży wpływ na warunki pogodowe będzie mieć cyrkulacja strefowa. Nie przewiduje się jednak nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy.

Średnia anomalia temperatury prognozowana w najbliższych 10 dniach dla Europy.

Dominować będzie wyżowa pogoda na przeważającym obszarze Starego Kontynentu.

Opadów ma być niewiele w najbliższych 10 dniach.

Średnia temperatura dobowa za wymieniony wcześniej okres wyniesie od 1 °C do 3°C na obszarze Polski.

Temperatura maksymalna od 5 °C do 7 °C w naszej części Europy.

Temperatura w najbliższych 16 dniach ma być przeważnie powyżej normy.