Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Koniec ciepła. Będzie nawet -15°C w Polsce, opady śniegu i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Koniec ciepła. Będzie nawet -15°C w Polsce, opady śniegu i burze. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie.

Od kilku dni utrzymuje się napływ powietrza z południowego-zachodu. Miejscami temperatura przekracza 17 stopni. Jeszcze tylko w środę i w czwartek będzie nadzwyczaj ciepło w kraju. Od piątku przeważający obszar Polski znajdzie się w napływie powietrza arktycznego. Nad Skandynawią i państwami bałtyckimi znajdą się centra wyżowe. Napłynie z tego powodu zimne powietrze z północnego-wschodu i wschodu.

Najchłodniejszy okres zimy jest już za nami, ale to właśnie początek astronomicznej wiosny przyniesie napływ zimnego powietrza z północnego-wschodu i wschodu. W marcu jednak Słońce znajduje się zdecydowanie wyżej niż w styczniu, czy też lutym, dlatego za dnia temperatura będzie na przeważającym obszarze Polski dodatnia. Nocami tylko spodziewane są większe spadki temperatury, zwłaszcza w sytuacji występowania pogodnego nieba. Gdy stery nad pogodą przejmie silny wyż możliwy jest powrót smogu do większych aglomeracji miejskich. Szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, gdy pod warstwą inwersyjną gromadzić będą się zanieczyszczenia. Normy pyłów zawieszonych mogą być przekroczone nawet kilkaset razy, co niekorzystnie wpływać ma na nasze zdrowie.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

W piątek na południu Polski niewykluczone są burze na froncie chłodnym.

Od czwartku z południa na północ schodzić będzie front chłodny. Wystąpi podział na cieplejsze południe, chłodniejszą północ.

W piątek tylko na południu będzie ponad 10 stopni.

Od soboty w całym kraju czeka nas ochłodzenie i temperatura obniży się poniżej 5 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Miejscami niewykluczone są opady śniegu na południu. Lokalnie śnieg popada również na Warmii oraz Pomorzu.

Nad Skandynawią w tym czasie umacniać będzie się wyż, który sprowadzać ma do naszej części Europy coraz chłodniejsze masy powietrza. Tuż za frontem chłodnym spłynie powietrze arktyczne.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie ujemne temperatury w całym kraju. Lokalnie będzie kilka stopni poniżej zera.

W polskich górach i kotlinach górskich prawdopodobne spadki temperatury poniżej -10 stopni.

Podobnie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Mróz w całym kraju. W kotlinach górskich i górach spadki temperatury poniżej -15 stopni.

Dość chłodny będzie początek przyszłego tygodnia, gdy za dnia będzie tylko kilka stopni na plusie.

Początek tygodnia również przynosić będzie nocami ujemne temperatury.

Prawdopodobnie w drugiej części tygodnia zacznie robić się coraz cieplej.

Modele sygnalizują, że chłodny okres w pogodzie prawdopodobnie dobiegnie końca w ostatnich dniach marca. Wtedy też temperatura w ciągu dnia wzrosnąć może powyżej 14-15 stopni.

Dłuższe ochłodzenie jest już pewne i potrwa prawie do końca marca. Przełom marca i kwietnia przyniesie zróżnicowane warunki pogodowe. Modele nie są jeszcze do końca zgodne, jeśli chodzi o wariant pogodowy. Może być zarówno ciepło, ale także chłodno. Rozbieżność między wiązkami jest jednak spora i więcej będzie można powiedzieć dopiero za kilka dni.

Przeważnie w najbliższych 10 dniach nasz kraj będzie pod wpływem wyżu, dlatego ilość opadów będzie poniżej normy.