Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niszczące przymrozki, potem nawet 27°C i burze

Tegoroczny maj nie rozpieszcza mieszkańców Polski wysokimi temperaturami. Jest najchłodniejszym piątym miesiącem roku od 1991 roku. Modele numeryczne już teraz prognozują na koniec miesiąca anomalię temperatury kilka stopni poniżej normy.

Przebieg temperatury od początku miesiąca doskonale obrazuje rycina poniżej. Doskonale widać na niej, że dominuje napływ wyjątkowo chłodnych mas powietrza. Okresami temperatura jest nawet o kilka stopni poniżej normy dla okresu referencyjnego 1981-2010. Pojawiły się również opady śniegu w zeszłym tygodniu na nizinach, co nie jest częstym zjawiskiem wiosną. Dane, meteomodel.pl

Najniższa ujemna anomalia temperatury występuje na północy, gdzie swój wpływ ma w pewnym stopniu Morze Bałtyckie. Przymrozki zwłaszcza na wybrzeżu są rzadkością, gdzie oddziałuje ten duży akwen. Najchłodniej w bieżącym miesiącu jest na południu i wschodzie oraz centrum. Miejscami temperatura jest niższa o ponad 2,5 stopnia względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza wynosi od 9°C do 11°C względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury powietrzy w najbliższych 6 dniach wraz ze średnią dla Polski, dane meteomodel.pl

Wyliczana anomalia miesięczna do 26 maja 2020 dla Polski. Jak widać temperatura w całym kraju będzie poniżej normy o kilka stopni, co plasować ma finalnie ten miesiąc jako najzimniejszy od 1991 roku. Dane, meteomodel.pl

Pogoda. Groźne przymrozki już w nocy ze środy na czwartek

Przygruntowe przymrozki prognozowane są już w nocy ze środy na czwartek na północy, północnym-wschodzie, centrum i wschodzie kraju oraz lokalnie na zachodzie. Sprzyja temu niewątpliwie adwekcja powietrza arktycznego z północy. Masa ta jest sucha i mocno wychłodzona. Docierająca masa jest średnia o 8-10 stopni chłodniejsza względem normy wieloletniej. Epizod ze spływem zimnej masy powietrza utrzyma się do piątku, natomiast od soboty cały kraj zacznie dostawać się w zasięg coraz cieplejszego powietrza.

Prognoza zagrożeń IMGW-PIB ukazująca, gdzie w najbliższych dniach możliwe są przymrozki. Głównie przygruntowe, ale miejscami spadek do ujemnych wartości może wystąpić na wysokości dwóch metrów. Tak późne przymrozki nie są dobrą wieścią dla rolników i sadowników. Również my konsumenci wiosenne okresy chłodu odczujemy w kolejnych miesiącach. Ceny żywności mogą wyraźnie wzrosnąć.

Ochłodzenie potrwa od środy do nocy z piątku na sobotę. Trajektoria wsteczna mas powietrza dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa doskonale obrazuje jaką drogę pokonało powietrze arktyczne w ciągu 7 dni zanim dotarło do Warszawy.

Również w ciągu dnia w wielu miejscach temperaturach będzie poniżej 15 stopni. Zwłaszcza we wschodniej połowie Polski. Najcieplej ma być w tym czasie na zachodzie kraju. Jeszcze tylko w nocy z piątku na sobotę przymrozki są prognozowane na północnym-wschodzie. Kolejne noce już bez przymrozków w kraju.

W najbliższych dniach występować ma wyraźny podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Nadchodzący weekend przyniesie zmianę warunków pogodowych. Wzrośnie temperatura powietrza, pojawi się więcej chmur i opadów deszczu. Niewykluczone są burze, chociaż nie powinny być one gwałtowne.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

W najbliższych 10 dniach na przeważającym obszarze Polski średnia anomalia temperatury powietrza będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Jedynie na południu i zachodzie temperatura ma być w okolicach normy.

Niewiele wiązek modeli wskazuje na ryzyko upałów w maju. Na nie będziemy musieli poczekać do czerwca. Kilka dni gorących pod koniec maja jest prognozowanych na zachodzie. Zwłaszcza w okresie od 26.05.2020 do 29.05.2020. Niewykluczone są wtedy też lokalne burze z gradem.

Cieplejszy okres synoptyczny jest prognozowany w okresie od 26.05.2020 do 29.05.2020. Modele od dłuższego czasu wskazują na wystąpienie kilku cieplejszych dni pod koniec miesiąca, ale prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie. Gorąco może być zwłaszcza na zachodzie.

W maju pada więcej niż w kwietniu. Są to zarówno opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe. Do końca miesiąca prognozowane są okresami kolejne opady deszczu. Głównie pochodzenia burzowego, zwłaszcza w nadchodzący weekend i okresami w ostatnim tygodniu maja.

Prawdopodobnie pierwsze dni nowego miesiąca przyniosą niskie temperatury. Nawet poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Może nie zabraknąć dominacji pogody wyżowej z duża ilością pogodnego nieba i na ogół brakiem opadów, lecz wyliczenia te będzie trzeba zweryfikować w kolejnych dniach.

Model CFS prognozuje, że gorąco zacznie robić w okresie od 3.06.2020 do 10.06.2020. Traktujmy tak odległe prognozy mocno orientacyjnie, gdyż ze względu na odległy termin są obarczone dużym błędem prognostycznym. Nieco inny, znacznie chłodniejszy wariant na ten okres prognozuje europejski model ECMWF.