Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Spadnie śnieg, wystąpią przymrozki. Niewykluczone burze

Pogoda na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend modeli numerycznych na ponad 2 tygodnie.

Tegoroczny listopad jest bardzo ciepły. Przez cały miesiąc utrzymuje się temperatura ponad normę wieloletnią. Dane: meteomodel.pl

W najbliższych dniach dalej panować ma dodatnia anomalia temperatury. Ochłodzenie nadejść może dopiero w 3 dekadzie listopada. Znajdziemy się w ostatnich 10 dniach pod wpływem niżów znad Atlantyku, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody.

Do 20 dnia miesiąca listopad plasować będzie się jako miesiąc bardzo ciepły z dużą dodatnią anomalią temperatury. Najwyższa anomalia jest prognozowana na północy.

Średnia anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od 3°C do 4°C.

Natomiast średnia dobowa temperatura wyniesie od 4°C do 7°C.

Nocami w 3 dekadzie listopada niewykluczone są przymrozki. Na obszarze niemal całej Polski. Najmniejsza ilość dni z przymrozkami będzie na północy. Wysoko w górach panować ma mroz.

Tylko niedziela i poniedziałek na zachodzie przyniosą wysokie temperatury. Kolejne dni przyniosą ochłodzenie i przeważnie wartości jednocyfrowe w ciągu dnia.

Według modeli najwięcej padać ma w najbliższych 10 dniach na północy oraz w centrum kraju.

Jeśli chodzi o śnieg, to między modelami występują duże rozbieżności. Model GFS ogranicza zasięg pokrywy śnieżnej do końca miesiąca tylko do obszarów podgórskich i górskich. Nieco inny wariant przedstawia model ECMWF, wskazując na utworzenie się pokrywy śnieżnej w 3 dekadzie listopada na nizinach. Najprawdopodobniej bliżej prawdy jest model GFS, ale prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych dniach.

Najprawdopodobniej prognoza ECMWF nie sprawdzi się i bliżej prawdy jest model GFS. W czasie dominacji cyrkulacji strefowej zmienność pogody będzie duża i w tylnych częściach niżów mogą być zaciągane chłodniejsze masy powietrza. Utworzenie się wielodniowej pokrywy śnieżnej jest jednak mało prawdopodobne, mając na uwadze panującą temperaturę dodatnią w ciągu dnia i ciepły grunt. Okresami w chłodniejszych masach powietrza rozbudują się wyże, przynosząc krótkotrwałe okresy poprawy pogody.

Model SWISS prognozuje na nieco większym obszarze Polski obszar zalegania pokrywy śnieżnej niż GFS.

Prawdopodobnie na przełomie miesięcy śnieg zalegać będzie tylko w górach i na obszarach podgórskich.

Okresy z temperaturą poniżej normy są prawdopodobne w 3 dekadzie listopada. Najprawdopodobniej najcieplejszy okres w pogodzie mamy już za sobą. Całodobowy mróz na nizinach w listopadzie jest jednak mało prawdopodobny, ale przymrozki mogą być coraz częstsze. Nie można wykluczyć, że pojawią się lokalne burze w chłodniejszych masach powietrza.