Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Uderzenie ciepła nawet do 17°C, mniej opadów oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Uderzenie ciepła nawet do 17°C, mniej opadów oraz burze w Europie. Sprawdźmy trend w pogodzie do końca miesiąca.

Od dłuższego czasu dominuje cyrkulacja południkowa. Charakteryzuje się ona przeważnie napływem ciepłych mas powietrza z południa. Adwekcja ciepłego powietrza od początku miesiąca ma swoje przełożenie na notowanej anomalii temperatury w naszej części Europy.

Anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski w okresie od 1.01.2019 do 13.11.2019 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Jak widać największe odchylenie temperatury względem normy wieloletniej jest na wschodzie

Pogoda. Środa z bardzo dużą anomalią temperatury w Polsce

Warto zwrócić uwagę jak duża anomalia temperatury panowała wczoraj na południowym wschodzie kraju względem analogicznego okresu. Na południowym wschodzie odchylenie temperatury sięgnęło 14 stopni powyżej normy wieloletniej. Zdecydowanie chłodniej było w zachodniej części kraju, natomiast w woj. dolnośląskim notowano opady śniegu. Polska była podzielona w pogodzie przez strefę pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż którego przemieszczały się płytkie niże.

Anomalia temperatury za dzień 13 listopada 2019 na obszarze Polski

meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza w dniu 13 listopada 2019 na obszarze Polski

meteomodel.pl

Temperatura maksymalna w środę na obszarze Polski

Pogoda. Nadchodzi większe ocieplenie, na zimową aurę nie mamy co liczyć

Fragment komentarza synoptyka ICM-UW o sytuacji pogodowej w kolejnych dniach

Całą zachodnia część kontynentu i Atlantyk, od Morza Norweskiego po Zatokę Biskajską jest pod wpływem wieloośrodkowego niżu, którego główny ośrodek zmierza nad Półwysep Iberyjski. Blokujący wpływ wyżu znad Rosji powodować będzie, że w strefie tego rozległego niżu powstawać będą ośrodki wtórne, które przemieszczać się będą cyklonalnie zgodnie z cyrkulacją w górnej zatoce.
W tej sytuacji spodziewać się możemy dużego, miejscami umiarkowanego zachmurzenia, z opadam głównie na wschodzie i północy kraju. W zachodniej części kraju, gdzie napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie, temperatura osiągnie 5-8℃, na południowym wschodzie 14-16℃. Wiatr z kierunków południowych o umiarkowanej prędkości, silniejszy z porywami na Wybrzeżu i w górach.
W środkowej troposferze, na mapach poziomu 500 hPa obserwujemy wąską, południkowo rozciągniętą zatokę w polu geopotencjału, od szerokości około polarnych po Biskaje. W jej obrębie na mapach modelu COAMPS wyraźnie zaznaczają się „krople” chłodu, a złożona konfiguracja izoterm i izohips wskazuje na liczne ośrodki potencjalnej baroklinowości. Odzwierciedleniem tego są zafalowania na froncie związanym z aktywnym, atlantyckim niżem. Podobny układ górnych pól, warunkujących napływ ciepłych mas powietrza z kierunków południowych przedstawiają mapy ECMWF https://www.ecmwf.int/en/forecasts… . Wyraźnie rysuje się na nich stacjonarny wyż nad Rosją i głęboka, sięgająca na południe zatoka niżowa. Układ ten powoduje przenoszenia daleko na północ, aż po północne skraje Skandynawii ciepłych mas powietrza, a w strefie ich styku z chłodnym powietrzem, jak to mieliśmy do czynienia wczoraj, powstawanie aktywnych stref frontowych.
Okołobiegunowa mapa poziomu 500 hPa pokazuje jak głęboko zaburzona jest cyrkulacja strefowa. https://www.ecmwf.int/en/forecasts… Duża amplituda fali wskazuje na dużą stabilność sytuacji barycznej, co w naszym regionie skutkować będzie południkowym napływem względnie ciepłym mas powietrza przez co najmniej tydzień – informuje Ryszard Olędzki, doświadczony synoptyk ICM-UW, meteo.pl

Widoczna fala górna w środkowej troposferze, dzięki której po wschodniej stronie napływać zaczyna płynąć cieplejsze powietrze. Na wschodzie Europie ulokowany jest wyż

Pogoda. W czwartek podział między cieplejszym wschodem i chłodniejszym zachodem

Modele numeryczne są zgodne, że dzisiaj ponownie występować będzie duży kontrast termiczny na obszarze Polski. Najcieplej będzie na wschodzie, ale prognozowane są opady deszczu. Opady prognozowane są też na północy. Najchłodniej ma być na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, przeważnie z kierunków południowych i wschodnich. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 65 km/h.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy także z rozpogodzeniami. Na krańcach wschodnich słabe opady deszczu. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie i północy, mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -2°C, 0°C miejscami na północy kraju, krańcach południowo-zachodnich i rejonach podgórskich, około 3°C w centrum do 8°C, 9°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i rejonach podgórskich okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach od 70 km/h wieczorem do 120 km/h nad ranem – informuje IMGW-PIB.

Pogoda. Piątek z postępującym ociepleniem w całym kraju

W przeddzień weekendu przez Polskę z południowego wschodu na północny wschód wędrować ma front ciepły. Tuż za nim napływać będzie dużo cieplejsze powietrze z rejonów Morza Czarnego. Opady deszczu prognozowane są głównie na Lubelszczyźnie, Podlasiu, ale także Lubelszczyźnie oraz na Mazurach.

Wiatr umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami dość silny, w porywach do 65 km/h na Przedgórzu Sudeckim, południowo-wschodni i wschodni. W Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, a wysoko w Sudetach do 130 km/h – informuje IMGW-PIB.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15 listopada 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB), opady deszczu możliwe są na Lubelszczyźnie oraz na Mazurach

Pogoda. Sobota z frontem chłodnym przemieszczającym się z zachodu na wschód i silnym wiatrem na południu

W sobotę z zachodu na wschód Polski będzie przemieszczać się mało aktywny front chłodny. Opady są prognozowane głównie na północnym zachodzie i północy Polski, ale nie jest to duże ryzyko. Popadać może także na krańcach południowych Polski, szczególnie w Tatrach.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Silny wiatr halny prognozowany jest głównie w polskich Tatrach, co pokazują poniższe ryciny

Pogoda. Niedziela z większą ilością chmur w kraju, ale dalej ciepło

Dalej pogodę kształtować będą w naszej części Europy układy niskiego ciśnienia. Napływać mają ciepłe masy powietrza z południa i południowego wschodu Europy. Na południu Polski, szczególnie w górach mocniej powieje za sprawą wiatru fenowego.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Początek tygodnia dalej ciepły, ale pozostaniemy pod wpływem niżów

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

W ostatniej dekadzie listopada dalej wysokie temperatury, co obrazują ryciny poniżej

Według wiązek modelu GFS istotne ochłodzenie nadejść może dopiero w ostatnich dniach listopada, tak temperatura ma być kilka stopni powyżej normy wieloletniej

Nieco chłodniej według wiązek może zrobić się dopiero pod koniec miesiąca

Średnia anomalia temperatury powietrza na 10 dni dla Europy względem okresu referencyjnego 1979-2000

Temperatura maksymalna wyliczana przez model GFS na 10 dni dla Europy

Latem przy takim rozkładzie w polu ciśnienia panowałby upał w Polsce