Pogoda długoterminowa na szósty miesiąc roku. Sprawdźmy świeże prognozy modeli ECMWF i CFS oraz IMGW dla naszej części Europy. Wystąpią niebezpieczne burze, temperatura powyżej normy.
Pogoda. Czerwiec przyniesie temperaturę najprawdopodobniej powyżej normy
Model CFS sugeruje, temperatura będzie przeważnie 2-3 stopnie powyżej normy wieloletniej. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać może się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.
Pogoda. Częste opady burzowe
Prognozy opadów na czerwiec 2021 mogą jeszcze ulec diametralnym zmianom. Widzimy, że na przeważającym obszarze kraju opady mają być w normie wieloletniej. Miejscami poniżej normy. Spodziewamy się jednak dużych zmian w wyliczeniach modeli klimatycznych.
Wiele wskazuje, że zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w 5 miesiącu roku. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe.
Zerknijmy na wstępne prognozy miesięczne europejskiego modelu ECMWF, jaki sugeruje, że temperatura w naszej części Europy będzie w normie, a miejscami w południowej, centralnej i wschodniej części kraju nieco powyżej normy w skali miesięcznej.
W czerwcu dominować mają głównie opady konwekcyjne
Wstępna prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na wschodzie oraz południu i w centrum. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego.
Pogoda. Jakie warunki prognozuje na czerwiec IMGW-PIB?
Najprawdopodobniej średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju prawdopodobnie mieścić się będzie w normie. Na wschodnich krańcach możliwa suma opadów powyżej normy, a na północno-zachodnich poniżej normy – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Wstępna prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na czerwiec 2021 r. dla wybranych miast w Polsce. Tab. 1. Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1981-2010 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2021 r.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC