Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2020. Gwałtowne burze. Upały i gorące dni, ale także chłodne okresy

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli numerycznych na lipiec. Sprawdźmy zatem, co jest prognozowane w siódmym miesiącu roku w naszej części Europy.

Prognoza anomalii temperatury okresie od 1.07.2020 do 7.07.2020 wraz ze średnią za ten okres. Dane: meteomodel.pl

W najbliższych 10 dniach średnia anomalia temperatury przeważnie będzie w okolicach normy wieloletniej, natomiast na południu nieco powyżej normy.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 18°C do 20°C, zatem będą to typowe wartości dla polskiego lata.

W prognozach numerycznych na najbliższe 10 dni nie widać fali upałów w naszej części Europy, ale prawdopodobne są dni gorące, gdy temperatura przekroczy 25 stopni w wielu rejonach Polski.

W pierwszej dekadzie lipca przeważnie będziemy w zasięgu cyrkulacji strefowej, co skutkować ma dużą zmiennością pogody. Niewykluczone są gwałtowne burze. Pierwsze już 1 lipca 2020 na zachodzie, północnym późnym popołudniem i wieczorem. W nocy ze środy na czwartek również w innych rejonach kraju. Natomiast 2 lipca 2020 na południu, centrum i wschodzie. Lokalnie burze spowodują szkody.

Prognoza miesięczna anomalia temperatury według modelu klimatycznego CFS nie napawa optymizmem wielu mieszkańców Polski. Ponownie temperatura będzie najprawdopodobniej w okolicach normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Oczywiście zdarzą się tygodnie, gdy temperatura będzie wyższa o nawet 2-4 stopnie względem normy i możliwe są gorące, a nawet upalne dni.

Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja z prognozowaną anomalią temperatury w poszczególnych tygodniach lipca.

Model CFS prognozuje, że w lipcu ilość opadów będzie w całym kraju poniżej normy. Odmienną prognozę prezentuje europejski model ECMWF wskazujący na dużą ilość opadów, zwłaszcza pochodzenia burzowego w naszej części Europy.

Model klimatyczny CFS prognozuje w lipcu ilość opadów poniżej normy i znaczną dominacje pogody wyżowej. Europejski model ECMWF wylicza dużo opadów w naszej części Europy, zwłaszcza w centrum, południu i wschodzie, zwłaszcza o charakterze burzowym. Rzadziej wielkoskalowym, ale opady nieburzowe również występować będą.

Prognoza anomalii temperatury z podziałem na poszczególne tygodnie według modelu ECMWF dla Europy na lipiec 2020. Model ten prognozuje, że miesiąc ten nie będzie rekordowo ciepły, ale gorące dni są możliwe.

Oprócz dominacji niżów znad Atlantyku prawdopodobne jest wystąpienie cyrkulacji południowo-wschodniej i napływ ciepłego i wilgotnego powietrza z rejonu Bałkanów i Morza Czarnego. Wtedy też niewykluczone są burze wewnętrzmasowe o charakterze termicznym, których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień.

W lipcu zdarzą się okresy z napływem mas z południa o cechach polarno-morskich ciepłych i zwrotnikowych. Prawdopodobne są także krótkie fale upałów, ale według prognoz modeli pogodowych na długie okresy z upałem nie mamy co liczyć.

Będą również w tym miesiącu tygodnie, gdy dostaniemy się w zasięg wyżów barycznych. Niewykluczone, że napływać będą również chłodniejsze i stabilne masy powietrza znad Atlantyku.

Aktywność burzowa w lipcu może być duża, a najgroźniejsze burze są spodziewane na południu, centrum i wschodzie Polski. W zachodniej połowie kraju ilość gwałtownych burz może być mniejsza, ale i tak występować będą okresami w całym kraju.

Najgroźniejsze mają być burze frontowe, bądź te rozwijające się zbieżności wiatru przed frontem. Szkody powodować będą także burze wewnątrzmasowe o charakterze termicznym.

Lipiec ponownie może być bardzo mokrym miesiącem zwłaszcza na wschodzie, południowym-wschodzie.