Pogoda długoterminowa na cały październik 2020 dla Polski. Temperatury powyżej normy, częste opady i burze

Pogoda długoterminowa na cały październik 2020 dla Polski. Temperatury powyżej normy, częste opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 10 miesiącu roku.

Przełom września i października jest deszczowy w naszej części Europy za sprawą ośrodka niskiego ciśnienia „ZORA” z centrum w rejonie Mołdawii. W pierwszych dniach nowego miesiąca nasunie się on nad wschodnią Polskę, gdzie zacznie się wypełniać, przynosząc jeszcze na wschodzie opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2020, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.10.2020, 12 UTC

W piątek nasza część Europy znajdzie się pomiędzy niżem znad Europy Zachodniej a wyżem znad Rosji. Z południa Starego Kontynentu rozpocznie się napływ bardzo ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W weekend termometry miejscami pokażą nawet 24-26°C. W poniedziałek najprawdopodobniej czeka nas ostatni ciepły dzień w pierwszej dekadzie nowego miesiąca, chociaż pomiędzy modelami występują istotne rozbieżności.

W polskich górach w weekend mocno powieje halny osuszający powietrze i podnoszący temperaturę powietrza na obszarach podgórskich i górskich. Miejscami wpływ fenu odczuwalny będzie w rejonie Krakowa, ale w weekend silny wiatr może dać się we znaki w całym kraju, czemu niewątpliwie sprzyjać ma duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.10.2020, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.10.2020, 12 UTC

Sobota przyniesie wysokie temperatury w naszej części Europy.

W niedzielę najwyższe temperatury są prognozowane w centrum oraz wschodzie i częściowo północy. Wyliczane wartości mogą ulec jeszcze zmianie ze względu na dość odległy termin.

W poniedziałek wysokie temperatury utrzymają się najprawdopodobniej w centrum i wschodzie. Na pozostałym obszarze Polski może zaznaczyć się w tym czasie napływ chłodnej masy powietrza znad Atlantyku.

Nadzwyczaj wysokie temperatury jak na październik wystąpić mogą we wschodniej połowie kraju jeszcze we wtorek, ale prognozy na tak odległy okres są czysto orientacyjne.

Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że na przełomie września i października oraz w pierwszej dekadzie nowego miesiąca najwięcej padać ma na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Nie można wykluczyć również burz. Popadać może również w innych rejonach naszego kraju.

Prognoza orientacyjna do 10 października 2020 ukazująca obszar i wysokość opadów według modeli GFS i ECWMF. Prognoza na tak odległy okres nie jest wiążąca i ulegać może większym bądź mniejszym zmianom.

Prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w październiku czeka nas wyraźna dominacja pogody niżowej. Wpływ na warunki pogodowe będą mieć głównie niże znad Atlantyku prowadzące do dużej zmienności pogody. Okresami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy.

W skali miesięcznej model CFS prognozuje, że październik będzie miesiącem wilgotnym i deszczowym z dużą zmiennością pogody. Wkrótce przekonamy się, czy prognozy modelu amerykańskiego sprawdzą się.

Pomimo częstych opadów deszczu i przechodzenia układów niżowych przeważnie z zachodu na wschód Europy temperatura przeważnie będzie powyżej normy. Nie można wykluczyć po 1 dekadzie września kolejnych podmuchów ciepłe z południa Europy, gdy znajdziemy się w ciepłych wycinkach niżów.

Sprawdź prognozowany rozkład pola ciśnienia i anomalii na poszczególne tygodnia października. Miejmy jednak na uwadze to, że wraz ze wzrostem długości prognozy rozbieżności są coraz większe i nie wszystkie ukazane warianty mogą się sprawdzić.

Na przełomie września i października spodziewana jest dominacja pogody niżowej.

W okresie od 6.10.2020 do 13.10.2020 nasza część Europy znajdzie się najprawdopodobniej pod wpływem układów niskiego ciśnienia znad Atlantyku.

W okresie od 13.10.2020 do 20.10.2020 dalej dominować ma cyrkulacja atlantycka według modelu CFS.

Na przełomie października i listopada dalej wpływ na warunki pogodowe będzie mieć Atlantyk.

Sprawdźmy jeszcze najnowsze prognozy modelu ECMWF na październik 2020.

Prognozowana anomalia temperatury na 2 m okres od 28.09.2020 do 4.10.2020.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 5.10.2020 do 11.10.2020.

Prognoza anomalii temperatury powietrza na wysokości 2 m.n.p.g według modelu ECMWF.

Przełom 2 i 3 dekady października w dalszym ciągu przynosić ma w naszej części Europy temperatury powyżej normy.

Temperatura w normie, bądź nieco powyżej normy panować będzie w ostatnich dniach października.

Podsumowując, ECMWF i CFS prognozuje, że październik będzie miesiącem ciepłym i wilgotnym. Przeważnie temperatura będzie powyżej normy termicznej dla 10 miesiąca roku. Występować ma jednak dużo opadów atmosferycznych związanych z cyrkulacją zachodnią, ale możliwe jest pojawienie się niżów barycznych z innych rejonów. Na przykład Morze Śródziemne, bądź Morze Czarne. Niewykluczone są burze zarówno w cieplejszych masach, na frontach chłodnych, jak i też na skutek adwekcji arktycznego powietrza.

Nie można wykluczyć, że w październiku pojawią się jesienne silne wiatry, a nawet wichury. Prognozy te trzeba będzie jednak weryfikować w kolejnych tygodniach 10 miesiąca roku.

W październiku zdarzyć mogą się pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach , ale przez znaczną część czasu padać ma w naszych szerokościach geograficznych deszcz. Na obszarach podgórskich i górskich możliwe są opady śniegu, które nie są niczym nadzwyczajnym jesienią.

Nocami można spodziewać się przymrozków. Okresami wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury według IMGW-PIB w październiku

Prognoza na październik ma charakter orientacyjny. Może ona ulegać mniejszym, jak i też większym zmianom. Przewidzenie dokładnego przebiegu warunków pogodowych z dużym wyprzedzeniem nie jest możliwe. Dlatego też nie podajemy prognozowanej temperatury w poszczególnych dekadach nadchodzącego miesiąca.