Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli na sierpień 2020 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na ósmy miesiąc roku. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy te mogą ulec zmianie ze względu na odległy termin.
Europejski model ECMWF prognozuje, że w sierpniu temperatura będzie lekko powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej.
Model klimatyczny CFS wskazuje, że sierpień w naszej części Europy przyniesie częste opady deszczu. Przeważnie będą one o charakterze burzowym, nieco mniej ma być wielkoskalowych, ale również wystąpią. Prognoza modelu amerykańskiego ukazuje, że najwięcej deszczu spadnie na południu, centrum i wschodzie. Opady w pobliżu normy wieloletniej, bądź nieco poniżej będą na zachodzie, gdzie w dalszym ciągu utrzymywać ma się susza hydrologiczna.
Do Polski w sierpniu docierać będą na ogół chłodne, czasami umiarkowanie ciepłe, rzadziej gorące i upalne masy powietrza z południa Europy. Nie można wykluczyć fal upałów w nadchodzącym miesiącu. Dni gorących z temperaturą powyżej 25 stopni nie zabraknie, zwłaszcza na zachodzie, centrum, południu i wschodzie. Najchłodniej będzie w tym czasie na północy. Częściej jednak na termometrach ma być około 20-23 stopni na obszarze Polski. Wskazują tak niektóre wiązki modeli numerycznych.
Model klimatyczny CFS wskazuje, że czerwiec przyniesie w wielu miejscach Polski temperaturę w skali miesięcznej poniżej normy wieloletniej. Nie zabraknie jednak obszarów, gdzie temperatura będzie w normie dla sierpnia. Nie oznacza to jednak, że przez cały miesiąc temperatura będzie poniżej normy. Zdarzą się dni, gdy dominować będzie napływ z południa, bądź południowego-wschodu.
W sierpniu oczekujemy większej aktywności burzowej niż w lipcu. Zjawiska burzowe będą też najprawdopodobniej groźniejsze. Niewykluczone, że w naszej części Europy odczujemy wpływ niżów znad Atlantyku wraz z frontami atmosferycznymi. Lokalnie burze przyniosą grad, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne. Najgroźniejsze burze są spodziewane w województwach południowych, centralnych i wschodnich, ale okresami niebezpieczne zjawiska burzowe wystąpią również na zachodzie Polski.
Zdarzą się również okresy z dominacją pogody wyżowej. Wtedy do naszej części Europy najczęściej docierać mogą chłodne masy powietrza znad Atlantyku. Nieco rzadziej ze wschodu i południowego-wschodu.
Oprócz groźnych burz frontowych, należy spodziewać się także rozwoju burz wewnątrzmasowych o charakterze termicznym. Zjawiska konwekcyjne powstawać mogą najczęściej w słabogradientowych polach ciśnienia, na lokalnych strefach konwergencji wiatru dolnego.
To może być mokry miesiąc według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na obszarze Polski. Nie zabraknie burz, które miejscami spowodują szkody. Szczególnie groźne będą burze w momencie wypierania gorącego, wilgotnego powietrza z południa Europy.
Prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie sierpnia dla Europy oraz Polski. Widać, że czekają nas zarówno okresy bardzo chłodne z temperaturą poniżej normy, jak i też ciepłe, a nawet upalne. Skala oraz dokładny okres wystąpienia upałów będzie możliwa dopiero do określenia na przełomie lipca i sierpnia, jak i też w pierwszej dekadzie nowego miesiąca.
Wkrótce więcej informacji o pogodzie w sierpniu. Prognozy długoterminowe są obarczone znacznym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC