Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021 dla Polski. Wystąpią przymrozki, zdarzy się gorąc, a może i nawet krótki upał oraz burze w Polsce. Sprawdzimy najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich dla naszej części Europy. Na sam początek chcemy jednak dodać, że wpis ma charakter orientacyjny i prognozy mogą ulec znacznej korekcie. Precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe. Postaramy się przedstawić najbardziej prawdopodobne scenariusze pogodowe na dziewiąty miesiąc roku.
Pogoda. Zimny i wilgotny sierpień 2021 w Polsce
Koniec sierpnia nie rozpieszczał nas pod względem temperatury w naszej części Europy. Dominowała od dłuższego czasu chłodna masa powietrza. Zasadniczo byliśmy pod wpływem odciętego górnego układu niżowego. W obrębie rozległego obszaru obniżonego ciśnienia, który w środkowej troposferze był wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu wirowały niewielkie niże baryczne wraz ze strefami frontów atmosferycznych, przynosząc opady, a nawet burze w chłodnej masie powietrza. Niż górny został zablokowany przez silną blokadę wyżową z centrum nad Europą Zachodnią, ale odsunął się on już na wschód. Wraz z początkiem września nadejdzie wyraźna zmiana warunków pogodowych za sprawą rozbudowy układu wyżowego. Pojawi się więcej chwil ze słońcem oraz mniej opadów atmosferycznych.
Miesięczna suma opadów za okres od 1.08.2021 do 31.08.2021 według systemu RainGrs (IMGW-PIB). Wizualizacja meteomodel.pl. Miejscami sumy opadowe mogły okazać się wyższe od ukazanych na mapie.
Średnia miesięczna temperatura była niższa o 1,5°C od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Szczególnie dużą anomalię według wstępnych danych odnotowano w centralnej i zachodniej części kraju.
Pogoda długoterminowa. Prognozy na wrzesień są bardziej obiecujące. Będzie mniej opadów, okresów z nieprzyjemną aurą powinno być mniej
Pierwszego września rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później. Wiele wskazuje, że aurę we wrześniu kształtować będą przeważnie ośrodki wyżowe, przynosząc większą stabilność pogody na obszarze Polski. Czasem pojawią się stosunkowo płytkie zatoki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Prawdopodobnie będzie ich jednak mniej niż w sierpniu. Możliwe ex-huragany w formie niżów umiarkowanych szerokości geograficznych.
Według prognozy numerycznych ocieplenie w naszej części Europy zacznie wyraźnie się zaznaczać w drugiej części bieżącego tygodnia. Temperatura ma szanse przekroczyć 20°C/24°C, a w prognozach pod koniec drugiej dekady września pojawia się prawdopodobieństwo dni gorących, czyli temperatury na poziomie 25°C do 29°C. Upału, a tym bardziej fali upałów w prognozach numerycznych nie widać.
W skali miesięcznej wrzesień 2021 powinien zapisać się jako miesiąc z temperaturą w okolicach normy klimatycznej, a być może nawet lekko powyżej normy wieloletniej. Częściej niż w trzeciej dekadzie sierpnia zdarzyć może się adwekcja cieplejszego powietrza polarno morskiego, a nawet zwrotnikowego. Głównie z kierunków południowych. Czasem wypierana przez chłodniejszą masę znad Atlantyku.
Poniższa prognoza pochodzi z modelu CFS. Obrazuje ona prognozowaną anomalie miesięczną według amerykańskiego modelu klimatycznego. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 21.08.2021 do 30.08.2021. Na przeważającym obszarze Polski wrzesień 2021 powinien zapisać się w normie klimatologicznej, ale na mapie widzimy obszary z niewielką ujemną anomalią temperatury na zachodzie i wschodzie kraju.
Amerykańskie prognozy sezonowe sygnalizują ilość opadów poniżej normy w skali miesięcznej na sporym obszarze Polski. Niewykluczone jednak, że poszczególne tygodnie przyniosą ilość opadów w normie, a miejscami nawet powyżej normy wieloletniej. Po chłodnym i mokrym sierpniu, aura we wrześniu ma być znacznie bardziej łaskawa dla mieszkańców naszego kraju. Najmniej opadów według prognozy CFS jest wyliczanych na południu i zachodzie oraz północnym-zachodzie Polski.
Pogoda długoterminowa. Przeważnie dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia
Stabilne warunki pogodowe utrzymujące się przez dłuższe okresy czasu mogą być spowodowane nasuwaniem się klinów wysokiego ciśnienia. W środkowych warstwach troposfery może nawet pojawić się stabilny układ omega. Czasem mogą zdarzyć nawet wędrowne ośrodki wyżowe wędrujące z zachodu na wschód, powodując przyjemną aurę oraz napływ cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych. Gdy przeważnie będziemy po wschodniej stronie wyżu możemy spodziewać się adwekcji chłodniejszego powietrza. Niewykluczone są okresami przygruntowe przymrozki na nizinach.
We wrześniu ilość burz będzie mniejsza niż w sierpniu, ale mogą się zdarzyć. Przeważnie w chłodniejszych masach powietrza. Czasem większa aktywność burzowa może być obserwowana na frontach chłodnych, a nawet przedfrontowych liniach zbieżności wiatru. Na Morzu Bałtyckim zdarzyć mogą się trąby wodne.
Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia w oparciu o okres referencyjny 1984-2009. CFS zakłada, że wrzesień częściej przynosić będzie wyżową aurę, co będzie sporą odmianą po wilgotnym, zimnym i deszczowym sierpniu.
Nie można wykluczyć, że we wrześniu zdarzą się okresy z nurkującymi niżami z północy na południe, przynosząc więcej opadów, czasem burze, a nawet okresami większe opady. Zarówno wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne.
Zgniłe wyże przypomną nam okresami o początku jesieni
We wrześniu mogą zdarzyć się już typowe jesienne zgniłe wyże, przynosząc przez pewien okresu czasu mgły, niskie zachmurzenie podinwersyjne, powodując nawet opady mżawki. Pod warstwą inwersji mogą czasem gromadzić się znaczne zanieczyszczenia. Zwłaszcza w sytuacji bezwietrznej pogody. Najcieplej we wrześniu powinno być na zachodzie i południu kraju. W okolicach normy klimatologicznej na wschodzie, chociaż prognozy różnych ośrodków są różne i wskazują na temperaturę przeważnie w normie, a nawet nieco powyżej normy wieloletniej.
Poniższa prognoza przedstawia prognozę anomalii miesięcznej według CFS v2 w oparciu o okres referencyjny 1984-2009 . Model ten sygnalizuje, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w skali miesięcznej powinna być powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południu i zachodzie. Nieco chłodniej we wschodniej części kraju.
IMGW-PIB widzi miesiąc w normie, lub nieznacznie poniżej
Spojrzymy co prognozują na wrzesień specjaliści z IMGW-PIB.
Według Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych, Centrum Modelowania Meteorologicznego podlegającego IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie poniżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie.
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu dla Polski na wrzesień 2021
IMGW-PIB, prognoza temperatury i opadu na wrzesień 2021 dla wybranych miast Polski
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze wiatrowym i deszczowym, powodując szkody wiatrowe i zalania. Burze będą w mniejszej ilości we wrześniu oraz charakteryzować powinny się niższą aktywnością.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC