Pogoda długoterminowa na czerwiec 2020 dla Polski. Chłodny i prawdopodobnie suchy miesiąc, okresami gwałtowne burze i upały

Tegoroczny maj jest zimny w całej Polsce. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele pogodowe na czerwiec 2020. Podkreślamy jednak, że prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Piąty miesiąc 2020 roku przynosi nadzwyczaj chłodne dni i noce. Nie brakuje przymrozków. W okolicach zimnych ogrodników miejscami na nizinach spadł śnieg. Silne ochłodzenie stopniowo dobiega końca i w nocy z piątku na sobotę przymrozki są prognozowane głównie we wschodniej części kraju przy gruncie. W kolejnych dniach maja zrobi się nieco cieplej. Okresami wystąpią opady przelotne i burze. Na fale upałów nie mamy co liczyć w tym miesiącu. Te możliwe są dopiero w czerwcu, ale najprawdopodobniej nie będzie ich tak dużo jak w latach ubiegłych.

Anomalia temperatura powietrza na okres od 1.05.2020 do 21.05.2020. Dane, meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury do 28 dnia miesiąca ukazuje, że miesiąc ten z pewnością zapisze się z bardzo dużym, ujemnym odchyleniem temperatury. Jest to najchłodniejszy maj od 1991 roku w naszej części Europy. Dane, meteomodel.pl

Niemal do końca miesiąca temperatura będzie poniżej normy na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej ma być w tym czasie na zachodzie. Dane, meteomodel.pl

Przebieg temperatury na obszarze Polski od początku miesiąca do 21 maja 2020 ukazuje, że dominuje napływ bardzo chłodnych mas powietrza. Głównie z sektora północno-zachodniego i północnego o cechach arktycznych oraz chłodnych polarno-morskich znad Atlantyku Północnego. Ciepłe okresy w pogodzie możemy policzyć na palcach jednej ręki. Dane, meteomodel.pl

Skupmy się jednak na sytuacji pogodowej, która wystąpi w czerwcu. Poniżej prognozowana średnia anomalia temperatury na cały miesiąc. Prawdopodobnie szósty miesiąc roku nie będzie nadzwyczaj ciepły, ale okresami znajdziemy się w napływie powietrza zwrotnikowego. Przeważać może jednak napływ chłodnych mas powietrza znad północnego Atlantyku i Skandynawii, dlatego temperatura w ciągu dnia często nie będzie przekraczać 20 stopni. Okresami napłyną do nas masy ze wschodu Starego Kontynentu i znad Morza Czarnego.

Prognozowane anomalie temperatury na poszczególne tygodnie czerwca. Radzimy traktować je jednak mocno orientacyjnie, gdyż są obarczone dużym błędem i mogą ulec zmianie.

Wiele wskazuje, że w czerwcu susza hydrologiczna nie odpuści i w skali miesięcznej ilość opadów będzie poniżej normy. Podkreślamy jednak, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów modeli pogodowych, dlatego te prognozy zweryfikujemy w kolejnych tygodniach. Niewykluczone, że wystąpią intensywne opady wielkoskalowe i burzowe, co skutkować będzie znacznym wzrostem poziomu wód w rzekach.

Niektóre modele (np. GFS, ECMWF) sugerują wilgotny okres synoptyczny na przełomie maja i czerwca, co ukazują ryciny poniżej.

Większość modeli sezonowych prognozuje na czerwiec wyraźny deficyt opadów. Suszy nie zażegnają lokalne, gwałtowne burze, które rozwijać będą się zarówno w cieplejszych masach powietrza, jak i też chłodniejszych napływających znad Atlantyku. Prawdopodobnie przez znaczną część czasu nasza część Europy znajdzie się pod wpływem wyżów, dlatego nie zabraknie pogodnych dni. Aktywność burzowa może być niższa względem lat ubiegłych.

Większość modeli pogodowych prognozuje, że w czerwcu decydujący wpływ na pogodę będą mieć antycyklony. Okresami jednak przez kraj przewędrują zatoki niżowe i położone w nich fronty atmosferyczne prowadzące do wymiany masy powietrza na znacznie chłodniejsze znad Atlantyku Północnego.

Lokalnie w czerwcu burze przyniosą opady gradu, nawet o dużej średnicy. Dodatkowo prognozowane są ulewne opady deszczu, prowadzące do podtopień i silny wiatr, a w sprzyjających warunkach prawdopodobne są trąby powietrzne. Zarówno te związane z mezocyklonami w superkomórkach burzowych, jak i też trąby lądowe niezwiązane z działalnością rotującego prądu wstępującego.

Podsumowując, po dość chłodnym maju czeka nas niezbyt ciepły czerwiec. Prawdopodobnie pojawią się fale upałów, ale będzie ich mniej względem lat ubiegłych. Aktywność burzowa może być niższa względem lat ubiegłych. Wiele wskazuje, że często powstawać będą wewnątrzmasowe burze formujące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Głównie w słabogradientowym polu ciśnienia. Zjawiska burzowe prognozowane są zarówno w ciągu dnia, jak i też nocami, ale największa aktywność burzowa i potencjał do przynoszenia groźnych zjawisk ma być w godzinach popołudniowych. Istnieje podwyższone prawdopodobieństwo napływu wilgotnych i gorących oraz niestabilnych mas powietrza z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Groźne mogą być także burze powstające w warunkach słabego przepływu mas powietrza znad Morza Czarnego.

Przeważać mają opady konwekcyjne, ale okresami możliwe są również pochodzenia wielkoskalowego np. związane z niżami z południa Starego Kontynentu.

Na sam koniec publikujemy orientacyjne anomalie temperatury prognozowane na poszczególne tygodnie czerwca według europejskiego modelu ECMWF. Podobnie jak amerykański CFS, model ECMWF wskazuje na dość suchy miesiąc. Te prognozy trzeba będzie zweryfikować w najbliższych tygodniach, bo niewykluczone, że szybko ze stanu suszy przejdziemy do zagrożenia powodziowego.

Podkreślamy jednak, że prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji o pogodzie w czerwcu.