Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Tęgi mróz poniżej -20°C, silne opady śniegu i marznące. Zdarzy się odwilż, wichury oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na grudzień 2023. Będą silne ataki zimy, mróz poniżej -20°C. Zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Zdarzą się też okresy, gdy to warunki pogodowe będą kształtowane przez strefową cyrkulacje atmosfery. Nie zmienia to faktu, że pierwsza dekada grudnia zapisze się jako bardzo chłodna w całej Polsce. W skali miesięcznej grudzień może zaskoczyć termicznie.

Pogoda długoterminowa. Grudzień zaskoczy negatywnie zwłaszcza w pierwszej dekadzie

1 grudnia 2023 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima. Natomiast kalendarzowa zima nadejdzie już w pierwszych dniach 3 dekady rozpoczynającego się miesiąca. Warto więc prześledzić prognozy na ostatni miesiąc 2023 roku, wyliczenia pochodzące z wiodących modeli numerycznych.

Pierwsza dekada grudnia będzie bardzo zimna. Średnia obszarowa anomalia temperatury będzie nawet 4 stopnie poniżej normy, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. w Polsce. Prawdopodobnie będzie to najzimniejsza część 12 miesiąca roku. Na dużym obszarze kraju zalegać ma spora pokrywa śnieżna, która szczególnie wzrośnie z powodu wystąpienia weekendowej śnieżycy, jaka związana będzie z niżem genueńskim. Szczególnie duży przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany na południu kraju, gdzie warunki do jazdy okażą się fatalne. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 20-35 cm, a gdzieniegdzie np. w stolicy Małopolski i Podkarpacia oraz w innych miastach na południu do 40 cm. Dodatkowo na północy wystąpi „bałtycki efekt morza” ze śnieżycami konwekcyjnymi. Niewykluczone są nawet pojedyncze burze śnieżne.

Prognoza orientacyjna zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna śnieżyca w kraju
Silna śnieżyca w pierwszy weekend grudnia 2023 r.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

pogoda długoterminowa
Silna śnieżyca w Polsce

Nawet 50-70 cm śniegu dosypie wysoko w górach. Pokrywa śnieżna może przekroczyć 1.5 m.

Natomiast w polskich górach dopada nawet 45-70 cm w pierwszy weekend grudnia. Najintensywniejsze i wielogodzinne wielkoskalowe opady są prognozowane w najbliższą sobotę. Dodatkowo na południowym – wschodzie prawdopodobne są lokalne opady marznące powodujące niebezpieczną gołoledź na drogach i chodnikach. Opady rozpoczęły się już przed weekendem, ale wyraźnie intensyfikować zaczną się w nocy 1/2 grudnia 2023 r. oraz w czasie sobotniego dnia. Silne opady zaczną opuszczać południowy – wschód i wschód naszego kraju w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę. W centrum śniegu spadnie mniej, bo spadnie zaledwie 2-10 cm. Natomiast w Warszawie około 3-9 cm.

Zobacz też: Silne załamanie pogody sunie do Polski

Z prognozy modelu klimatycznego CFS wynika, że grudzień 2023 r. na przeważającym obszarze Polski charakteryzować ma się anomalią temperatury w normie wieloletniej z lat 1991-2020 r. Chłodniej może miejscami na północnym – wschodzie, gdzie w skali miesięcznej może być to miesiąc z ujemną anomalią temperatury, ale nie jest to nic pewnego.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r., bazując na warunkach brzegowych z okresu od 21.11.2023 r. do 30.11.2023 r. według modelu CFS

Jeśli chodzi o opady, to ilość opadów na przeważającym obszarze Polski powinna być w normie wieloletniej. Jedynie w pasie dzielnic południowych i częściowo wschodnich widzimy opady powyżej normy klimatologicznej.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na grudzień 2023 r. według modelu CFS

Pogoda długoterminowa. CFS zimny na grudzień, ale trend może zmienić się w kierunku cieplejszego wzorca

Na szczególną uwagę zasługuje również CFS i poniższa grafika, która jest średnią 12 prognoz modelu klimatycznego. Dostrzegamy, że pokazuje on, iż ostatni miesiąc roku będzie charakteryzował się temperaturą poniżej normy wieloletniej. Najprawdopodobniej nie będzie tak źle w skali miesięcznej, gdyż prognoza pochodzi z końca listopada i była „inicjowana” chłodnymi warunkami brzegowymi z tego okresu.

Prognoza orientacyjna miesięcznej anomalii temperatury na grudzień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Niżowy wzór pogody widnieje w prognozach

Przez większość czasu powinniśmy znaleźć się w zasięgu pola niżowego. Częściej na północy powinny zaznaczyć się układy wysokiego ciśnienia. Najwięcej padać ma na południu, południowym – wschodzie i wschodzie. Północna połowa naszego kraju powinna charakteryzować się wysokością opadów w normie wieloletniej. Oznacza to, że warunki pogodowe ulegać będą szybkim zmianom. W drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca częściej powinniśmy znaleźć się w zasięgu cyrkulacji strefowej atmosfery o różnych składowych. Niewykluczone, że w cieplejszych masach pojawią się opady deszczu, przejściowo mieszane i mokrego śniegu. Dodatkowo możliwe są też marznące na froncie ciepłym. Mogą wystąpić pojedyncze dni z burzami w cieplejszych i chłodniejszych masach powietrza oraz na frontach chłodnych. Sporadycznie prawdopodobne są też wichury poza górami. Najczęstsze i najsilniejsze na północy.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na grudzień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda na grudzień 2023 r.
Niżowy wzór pogody na grudzień 2023 r.

Czasem jednak w ciepłych sektorach atlantyckich i śródziemnomorskich niżów może zaznaczyć się przejściowy napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Będą to prawdopodobnie tylko epizody z przekroczeniem 10°C/15°C i to głównie południowej i zachodniej części kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii tygodniowej według modelu ECMWF na kolejne tygodnie, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Większe ocieplenie może dopiero w drugiej i trzeciej dekadzie grudnia. Dane: CMM IMGW

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna średniej temperatury powietrza na poszczególne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie według ECMWF. Dane: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMS EPS dla Polski

pogoda długoterminowa. IMGW i PROGNOZa
Pogoda długoterminowa sygnalizuje szczególnie zimny początek miesiąca. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana anomalia sumy opadu w %, względem lat 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa. ECMWF w Polsce
Pogoda długoterminowa. ECMWF i opady powyżej normy: CMM IMGW

Prognoza sum opadów na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Dane: CMM IMGW

Pogoda w grudniu okaże się zmienna. Druga część miesiąca powinna zacząć odrabiać „termiczne” straty z zimnego początku 12 miesiąca roku

Reasumując, grudzień 2023 r. powinien zapisać się jako w normie klimatycznej na przeważającym obszarze Polski, natomiast na północnym – wschodzie poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Ilość opadów na przeważającym obszarze naszego kraju będzie w normie, bądź nieco powyżej normy klimatologicznej. Pojawiać będą się nad Polską fronty przynoszące w cieplejszych masach opady deszczu, czasem w chłodniejszych mieszane i śniegu. Tych akcentów zimowych, a nawet ataków zimy może być całkiem sporo. Szczególnie w pierwszej połowie miesiąca. Najczęściej w Polsce oscylować ma pobliżu normy wieloletniej. Niewykluczone, że w okresie świątecznym zaznaczy się wpływ cyrkulacji atlantyckiej. Dlatego spada szansa na białe święta Bożego Narodzenia. Jednak precyzyjne prognozowanie pogody z podziałem na poszczególne tygodnie grudnia 2023 nie jest możliwe. Prognozy modeli z różnych ośrodków monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na łamach naszego portalu.

Prognoza długoterminowa. ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Fanipogody.pl