Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Fale ciepła powyżej 20°C, zdarzą się jednak przymrozki i gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Będą fale wysokich temperatur, zdarzą się okresy z niższymi temperaturami, ale finalnie drugi miesiąc wiosny powinien zapisać się jako ciepły. Prawdopodobne również gwałtowne burze w Polsce.

Ciepły i wilgotny kwiecień według najnowszych prognoz sezonowych

Najnowsze prognozy modeli amerykańskich wskazują, że kwiecień 2024 r. będzie w całej Polsce ze średnią miesięczną temperaturę powietrza powyżej normy klimatologicznej. Ponadto miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować w wielu regionach w normie, natomiast miejscami na południu i południowym wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na kwiecień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje ciepły miesiąc
Bardzo ciepły kwiecień 2024 r. możliwy według CFS w Polsce. Pogoda długoterminowa może jednak ulec korekcie

Drugi miesiąc wiosny okaże się najprawdopodobniej miesiącem ciepłym. Jednak niewykluczone są okresy, kiedy to temperatura obniży się do wartości zbliżonych do normy wieloletniej, a poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się wartościami poniżej normy klimatologicznej. Istnieje także ryzyko częstszych przymrozków, a nawet okresowego mrozu całodobowego szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Ujemne wartości na nizinach są prognozowane głównie nocami i godzinach porannych, dużo rzadziej za dnia. Przeważnie poza obszarami górskimi w ciągu dnia utrzymywać będzie się dodatnia temperatura i rozkwitać ma fenologiczna wiosna. Wegetacja roślin ma postępować w coraz większym stopniu za sprawą coraz wyższej średniej dobowej temperatury powietrza.

Prognozowana anomalia opadów na kwiecień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa pokazuje wstępnie najwięcej opadów w kwietniu
Pogoda długoterminowa. CFS zakłada najwięcej opadów na południu

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Pole niżowe może wpłynąć często na pogodę

Co więcej, realizacje modeli sezonowych wskazują, że w kwietniu możliwe są sporadyczne akcenty zimowe spowodowane wtargnięciem chłodniejszych mas powietrza z północy o cechach arktycznych. Aczkolwiek pogoda długoterminowa będzie przez nas zweryfikowana w kolejnych tygodniach. Niczym nadzwyczajnym nie powinny być okresowe wiosenne ochłodzenia, którym towarzyszyć mogą opady śniegu i mieszane oraz krupy na nizinach i wyżynach. Niewykluczone są burze o zróżnicowanym natężeniu. Pojawiać mają się jeszcze częściej niż w marcu. Mogą być one charakterze wewnątrzmasowym, jak i też na liniach zbieżności wiatru oraz frontu chłodnego i okluzji. Ich intensywność powinna być wyższa niż w marcu.

Zobacz też: Ocieplenie do 24-25 stopni. Wybuch ciepła w Polsce.

Prognozowana anomalia ciśnienia na kwiecień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r.
Pogoda długoterminowa wskazuje na kwiecień 2024 r. dominacje pola niżowego, ale wyliczenia mogą ulec zmianie

Ponadto chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą jednak się zdarzać, ale częstotliwość takich epizodów nie powinna być szczególnie wysoka. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się, gdzieniegdzie krótkotrwale na nizinach i wyżynach krajobrazy mogą ulec zabieleniu. Warunki pogodowe mogą ulegać dużym zmianom z dnia na dzień. Zimowo ma być jeszcze w wyższych partiach gór. Prognozy modeli sezonowych wskazują, że temperatura powinna być częściej typowa dla wiosny. Niewykluczone, że pojawią się również niże z południa Europy, niosąc więcej opadów. Dlatego może być to wilgotny miesiąc w wielu regionach.

Pogoda długoterminowa sugeruje ciepły trend w pogodzie

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne informacje. Nie można wykluczyć zjawisk o charakterze ekstremalnym, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com