Pogoda długoterminowa na październik 2019 r. Ciepłe epizody, przymrozki i burze

Pogoda długoterminowa na październik 2019 r. Sprawdź trend w pogodzie na nadchodzący miesiąc. Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową na październik. Prawdopodobnie miesiąc ten zapisze się powyżej normy wieloletniej. Możliwe są jednak okresy chłodne. Deszczu może spaść znacznie więcej niż w porze letniej, mając na uwadze większą ilość opadów wielkoskalowych niż konwekcyjnych. 

Amerykanie zaktualizowali prognozę modelu sezonowego CFS. Wskazuje ona na to, że miesiąc ten zapisze się z dodatnią anomalią temperatury powietrza. Dlatego ciepłych dni nie powinno zabraknąć. Należy mieć jednak na uwadze, że w październiku przymrozki na nizinach nie będą niczym nadzwyczajnym, szczególnie w porze porannej. 

Te możliwe będą, gdy napływać będzie chłodna masa powietrza i wystąpią rozpogodzenia. Nie można wykluczyć nawet epizodu zimowego w październiku. Te potrafią wystąpić i przynieść obfite opady śniegu, prowadząc do paraliżu. Czy tak będzie w tym roku, będzie można powiedzieć dopiero w przyszłym miesiącu, analizując prognozy do 5 dni. Szczególnie opady śniegu są możliwe przy niżu genueńskim i na ogół ujemnym rozkładzie temperatury w dolnych warstwach troposfery. 

Sam październik 2019 roku może zapisać się jako miesiąc powyżej normy wieloletniej. Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979 r – 2010 r. może sięgnąć ponad 2 stopnie. 

Całkiem prawdopodobna jest intensywna cyrkulacja strefowa z różnymi składowymi od południowo – zachodniej, zachodniej przez północno-zachodnią i północną. Silny wiatr a nawet wichury w październiku są na początku jesieni w Polsce możliwe i potrafi być ich nawet kilka. Zazwyczaj najgroźniejsza aura daje się we znaki na północy Polski oraz Morzu Bałtyckim, szczególnie, gdy blisko naszego kraju przechodzą niże wtórne, przyczyniając się do wzrostu gradientu ciśnienia.

Głębokim niżom barycznym potrafią towarzyszyć również burze. Te tworzą się przeważnie na dynamicznych frontach chłodnych i potrafią przybierać postać linii szkwału. Wichury w październiku przy możliwej cyrkulacji atmosfery w Polsce są możliwe. 

Konwekcja rozwinąć może się również w chłodnych masach powietrza. Efekt morza na Bałtyku może generować dużą ilość chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu, punktowo krupy. Wtedy również prawdopodobne są trąby wodne.

Okresy stabilnej aury w nadchodzącym miesiącu są jak najbardziej możliwe. 

Prognoza modelu CFS na październik 2019 r. anomalia temperatury

Prognozowana ilość opadów przez model CFS na październik 2019 r.