Pogoda długoterminowa na październik 2019 r. Sprawdź trend w pogodzie na nadchodzący miesiąc. Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową na październik.
Według modelu CFS nadchodzący miesiąc zapisze się powyżej normy wieloletniej. Anomalia temperatury wyniesie od 1°C do 2°C, miejscami może być nieco wyższa.
Październik 2019 może być ciepłym miesiącem z napływem mas powietrza nawet z południowego – zachodu. Istnieje szansa, że będą okresy z większą stabilizacją pogody. Niewykluczony jest dłuższy okres z utrzymywaniem się układów wysokiego ciśnienia.
Należy mieć na uwadze, że w październiku przybędzie mgieł. Miejscami ograniczać mogą one widoczność nawet poniżej 100 metrów. Szczególnie duża ilość mgieł powstać może przy wyżowej pogodzie, gdy występuje mały ruch powietrza i występuje warstwa inwersyjna. Może to powodować utrudnienia komunikacyjne, nie tylko w ruchu naziemnym, ale także w operacjach lotniczych.
Przez pewien okres czasu w nadchodzącym miesiącu może zaznaczać się wyraźna strefowa cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Napływać będą mogły masy zarówno znad Oceanu Atlantyckiego, ale także znad Grenlandii i Skandynawii.
Na początku jesieni wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wichur. Szczególnie groźne wichury są możliwe w momencie aktywnej strefowej cyrkulacji atmosfery. Niebezpieczne w takich sytuacjach są zwłaszcza wtórne układy niskiego ciśnienia rozwijające się po południowej stronie głównych układów niskiego ciśnienia. Ile takich wichur będzie i czy się pojawią, okaże się w najbliższym miesiącu. Jednak prawdopodobieństwo takich zjawisk w październiku jest duże.
W październiku prawdopodobne są również burze. Zwłaszcza w momencie aktywnej strefowej cyrkulacji strefowej tworzą się na aktywnych frontach chłodnych, jakie towarzyszą głębokim niżom barycznym.
Konwekcja z przelotnymi opadami deszczu i burzami adwekcyjnymi jest możliwa. Na Morzu Bałtyckim oddziaływać może „efekt morza”, jaki spowodowany jest napływem chłodnych mas powietrza nad cieplejsze wody tego akwenu. Powoduje to zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury pomiędzy powierzchnią akwenu a środkową troposferą, co prowadzi do występowania niestabilności w chłodnej i wilgotnej masie powietrza i tworzeniu się chmur Cumulonimbus. Kilka takich epizodów jest możliwe w październiku, możliwe są nawet trąby wodne.
Niektóre z komórek konwekcyjnych wkraczać mogą nawet nad Polski ląd, przynosząc opady atmosferyczne pochodzenia konwekcyjnego zarówno deszczu, jak i też krupy lodowej i burze adwekcyjne.
Jeśli chodzi o przymrozki są one jak najbardziej możliwe, zwłaszcza nocami i o poranku. Tych dni może być całkiem sporo, chociaż dużo zależeć będzie od sytuacji synoptycznej, kierunku napływu mas powietrza, ale także zachmurzenia, które w skuteczny sposób może ograniczać wypromieniowanie ciepła poza planetarną warstwę graniczną. W ciągu dnia temperatura będzie na ogół dodatnia.
Epizody z opadami śniegu poza obszarami górskimi są możliwe, chociaż dodatnia anomalia temperatury sugeruje, że na ogół będzie ciepło jak na październik, lecz przejściowego napływu chłodnych mas powietrza i opadów śniegu na nizinach nie można wykluczyć.
Opadów względem miesięcy letnich może być więcej, mając na uwadze dominacje typu wielkoskalowego, chociaż konwekcyjne również mają występować.
Podsumowując, nadchodzący miesiąc ma być na ogół ciepły, chociaż możliwe są przymrozki nocami i w porze porannej. Nie zabraknie również mgieł, zwłaszcza przy wyżowej pogodzie. Zjawisko „zgniłego wyżu” jest możliwe. Pod warstwą inwersyjną będzie mogło utrzymywać się zachmurzenie chmurami typu Stratocumulus i Stratus, ograniczając nawet przez kilka dni dopływ promieni słonecznych. Na początku jesieni, w sytuacji niskich temperatur nasilać może się problem smogu, zwłaszcza przy wyżowej pogodzie w związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym.
Prognozowana anomalia temperatury przez model CFS na październik 2019 r.
Prognozowana akumulacja opadów przez model CFS na przyszły miesiąc