Pogoda długoterminowa na październik 2019 r. dla Polski. Dostępna jest najnowsza odsłona modelu CFS na październik. Prognozowana jest wysoka anomalia temperatury, która może przekroczyć nawet 2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Należy mieć jednak na uwadze, że okresy chłodne są jak najbardziej prawdopodobne.
Stopniowo zbliżamy się do początku meteorologicznej jesieni. Przełom lata i jesieni charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Północne rejony są mocno wychłodzone, natomiast południowe mocno rozgrzane. To prowadzi do występowanie aktywnego prądu strumieniowego, na którym tworzą się niże.
Sprawdźmy jednak trend w pogodzie na nadchodzący miesiąc. Wygląda na to, że czekają nas nie tylko okresy ciepłe, ale również chłodne. Nie ominą nas również przymrozki, spaść może także śnieg poza obszarami górskimi.
Duża dynamika w pogodzie może być spowodowana strefową cyrkulacją atmosfery. Na obszarze naszego kraju możliwe są wichury. Wtedy również prawdopodobne są burze, zwłaszcza na aktywnych frontach chłodnych.
Przy adwekcji chłodnych mas powietrza z północy o podwyższonej wilgotności tworzyć mogą się chmury Cumulonimbus, przynoszące opady przelotne deszczu, krupy lodowej, ale także śnieżnej i drobnego gradu. Na Morzu Bałtyckim nie można wykluczyć trąb wodnych.
Okresy z wyżową pogodą są prognozowane, ale należy mieć na uwadze, że nie w każdej sytuacji jesienią występuje pogodna aura. Możliwe są tzw. zgniłe wyże charakteryzujące się zaleganiem chmur niskich typu Stratus, uciążliwe mogą być także płaty Stratocumulusa, skutecznie ograniczając dopływ promieni słonecznych i ograniczając nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej. Problemem w październiku będą także mgły, to właśnie w tym miesiącu jest ich najwięcej. Mogą stwarzać zagrożenie w ruchu lądowym i ograniczać widoczność poniżej 100 metrów.
W momencie utrzymywania się w polu ciśnienia zgniłego wyżu nawet przez kilka dni mogą na niektórych obszarach Polski utrzymywać się gęste mgły. Zamglenia nie powinny stanowić aż tak istotnego zagrożenia, ale będzie ich całkiem sporo.
Na ogół temperatura w październiku nie przekroczy 15 stopni, model CFS sugeruje okresy chłodne, gdy wyniesie ona w ciągu dnia poniżej 10 stopni. Niektóre noce przynosić mogą ujemne temperatury, ale na ogół temperatura będzie jeszcze dodatnia.
Opadów powinno być zdecydowanie więcej względem okresów letnich, zwłaszcza w okresie występowania nasilonej cyrkulacji atmosfery i wędrówki niżów wraz z frontami znad Oceanu Atlantyckiego.
Prognozowana anomalia temperatury na październik 2019 r. przez model CFS
Opadów powinno być nieco więcej niż w miesiącach letnich, ale okresami może występować ich zmniejszona ilość
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC