Prognoza pogody na 16 dni: Upał już nie wróci, ale czeka nas duże ocieplenie i burze

Prognoza pogody na 16 dni. Sprawdźmy trend w pogodzie na okres ponad 2 tygodni dla Polski. Czeka nas znaczne ocieplenie, jednak upał już nie wróci.

Pogoda. Dynamiczna strefowa cyrkulacja atmosfery i burze

Od dłuższego obserwowana jest mało zaburzona cyrkulacja strefowa atmosfery rozciągająca się od Kanady przez Atlantyk aż po Europę Wschodnią. Obecnie w rejonie Wysp Brytyjskich i w jego pobliżu rozbudowuje się układ wysokiego ciśnienia, natomiast na fali tworzy się w tym samym czasie grzbiet w kierunku Grenlandii. Aktualnie nad Europą północną i środkową pogłębia się w kierunku południowym górna zatoka schodząca znad Morza Barentsa aż po Bałkany. Nasz kraj znajduje się się w jej tylnej części i taki stan z niewielkimi zmianami utrzyma się przez parę najbliższych dni aż do nasunięcia się od zachodu wspomnianego klina, co spodziewane jest dopiero w niedzielę. Dlatego na wyraźne ocieplenie przyjdzie poczekać nam do ostatniego dnia weekendu w Polsce. Opisywane procesy można zobaczyć na grafice poniżej.

Nad Polską temperatura zero stopni jest zaledwie na wysokości około 1300 metrów. W tym samym czasie oba Obserwatoria Wysokogórskie odnotowały lekki przymrozek. W górach sypnęło śniegiem i na szlakach zrobiło się niebezpiecznie W najniższej warstwie troposfery utrzymuje się jeszcze zachodni kierunek wiatru i adwekcji mas, ale przejściowo przechodzić będzie także na północno zachodni.

W środę znajdujemy się jeszcze w tylnej części płytkiego układu niżowego, jaki we wtorek uformował nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Obecnie jego trajektoria jest skierowana w kierunku zachodniej Rosji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 września 2019 r. godzina 12 UTC

Znad Morza Bałtyckiego dalej spływa chłodne, wilgotne powietrze charakteryzujące się chwiejnością termodynamiczną, co prowadzi do rozwoju chmur Cumulus do formy Cumulus Congestus oraz Cumulonimbus. Z tego rodzaju zachmurzenia pada deszcz, krupa oraz drobny grad, ale w Tatrach i w rejonie Babiej Góry występować mają opady śniegu. Wiatr nieco osłabnie w stosunku do wtorkowego, ale nadal będzie miejscami wietrznie, najsilniej wiać będzie we wschodniej połowie kraju i podczas przechodzenia chmur Cumulonimbus, w porywach dochodzący do 70 km/h. Najniższa temperatura zanotowana będzie będzie w obszarach dużego i całkowitego zachmurzenia i opadów, jakie występują szczególnie na wschodzie oraz na zachodzie, tutaj temperatura maksymalna w przedziale od 12 °C do 14 °C nieco większe wartości na termometrach będą w dzielnicach centralnych do około 16 °C, ale porywisty wiatr w skuteczny sposób obniżać ma temperaturę odczuwalną nawet o kilka stopni.

Nadchodząca noc przyniesie zmniejszenie prędkości, ale będzie bardzo chłodna, lokalnie spadnie deszcz. Natomiast na Pomorzu Zachodnim oraz wybrzeżu prognozowane są burze związane z bałtyckim „efektem jeziora”. W czwartek zbliżony typ pogody do dzisiejszej, ale ma być mniej opadów i nieco cieplej, możliwe słabe burze. Również wiatr nie będzie tak dokuczliwy jak w dziś czy wczoraj.

Pogoda. Maksymalna temperatura powietrza na 3 dni dla Polski

Prognozowane maksymalne wartości temperatury przez model GFS na Starym Kontynencie, miejscami mogą być w Polsce wyższe o 2-3 stopnie względem poniższej mapy

Prognoza pogody na dziś (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB), na północy naszego kraju możliwe lokalne burze

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognozowana maksymalna temperatura na wtorek i środę, prawdopodobnie po 25 września nadejdzie ochłodzenie i na termometrach zobaczymy wartości poniżej 20 stopni. Są to jednak prognozy dość odlegle i mogą ulec zmianie. Pod koniec miesiąca może wystąpić jeszcze kilka cieplejszy dni. Wysoka temperatura może być również na początku października, nawet powyżej 17 stopni.

Co wskazują wiązki modelu GFS na najbliższe 16 dni?

Ocieplenie od weekendu według różnych wiązek modelu GFS jest pewne. Jednak po 25 września może ponownie temperatura spaść poniżej 20 stopni w całym kraju. Kilka ciepłych dni w ostatnich dniach września, nawet powyżej 23 stopni jest możliwych. Koniec miesiąca może, ale nie musi być ciepły. Również początek października prawdopodobnie przyniesie temperaturę powyżej 16 stopni w wielu miejscach Polski.

Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości prognozy występują coraz większe rozbieżności między prognozami. Powyżej 5 dni prognozy w dynamicznych sytuacjach mają niską sprawdzalność. Jesteśmy w porze przejściowej między latem a jesienią, co dodatkowo ogranicza wysoką sprawdzalność prognoz, mając na uwadze dynamiczną cyrkulację strefową.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej