Pogoda długoterminowa na październik 2019 r dla Polski. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na nadchodzący miesiąc.
Według prognoz modelu CFS nadchodzący miesiąc zapisze się w Polsce z dodatnią anomalią temperatury. Wskazuje on również na więcej opadów niż w miesiącach letnich, jednak mało prawdopodobne jest to, że załagodzi to suszę trwającą od 4 lat w naszym kraju.
CFS jest zgodny, że październik przyniesie wysokie temperatury. Nawet przekraczające okresami 15 stopni. Więcej może być również opadów. Wiele wskazuje, że w pierwszej dekadzie października pogodą rządzić będzie cyrkulacja strefowa o różnych składowych.
Przy istotnie nasilonej cyrkulacji strefowej istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wichury na obszarze Polski. Szczególnie groźna sytuacja może mieć miejsce przy aktywnych, szybko rozwijających się na obrzeżach rozległych układów niskiego ciśnienia niżów wtórnych, które napędzane mogą być silnym prądem strumieniowym. Wtedy również istnieje ryzyko burz nawet z silnym wiatrem.
Chmury burzowe mogą rozwinąć się w październiku zarówno w jednorodnej, chwiejnej masie powietrza, najczęściej arktycznego morskiego, ale również w ciepłych sektorach niżów, szczególnie w okresie wypierania cieplejszego powietrza zalegającego przed frontem chłodnym. Takie sytuacje mają miejsce szczególnie w okresie dominacji strefowej cyrkulacji atmosfery oraz aktywnych układów niskiego ciśnienia.
W październiku dni ze słońcem może być wiele, chociaż przy dynamicznej cyrkulacji i dominacji niżów znad Atlantyku nie zabraknie chmur i opadów oraz wahań temperatury i ciśnienia. Fronty atmosferyczne mogą psuć pogodę w wielu miejscach Polski.
Październik przyniesie na ogół dodatnie wartości temperatury poza obszarami górskimi. Nocami jednak i o poranku możemy spodziewać się przymrozków, nawet kilkustopniowych.
Epizod z opadami śniegu na nizinach w październiku jest prawdopodobny, lecz śnieg nie powinien się jeszcze utrzymać na powierzchni gruntu.
W okresie dominacji strefowej cyrkulacji atmosfery rozwijać będą się również za strefami frontów atmosferycznych wyże przynoszące krótką poprawę pogody.
Jeśli chodzi o układy wysokiego ciśnienia pogoda może być dwojaka. Zarówno może być słonecznie, ale prawdopodobne są również „zgniłe układy wysokiego ciśnienia”. Charakteryzują się one tym, że obejmują swoim obszarem nawet kilka krajów, natomiast pod warstwą inwersyjną zaznacza się zachmurzenie chmurami typu Stratocumulus i Stratus, co ogranicza dopływ promieni słonecznych.
Niewątpliwie w okresie dominacji takich antycyklonów uciążliwe są mgły oraz zamglenia. W październiku mogą zdarzyć się okresy, gdy przez kilka dni w sporej części Polski nie ujrzymy bezchmurnego nieba.
Przy wyżowej pogodzie, zwłaszcza w momencie występowania silnej warstwy inwersyjnej utrzymywać mogą się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które potocznie są nazywane smogiem. Zalegają one wtedy tuż pod warstwą inwersyjną, powodując istotne pogorszenie jakości powietrza, w okresie rozpoczynającego się w wielu miejscach sezonu grzewczego, taka sytuacja może mieć miejsce w październiku na obszarze Polski.
Całkiem prawdopodobne jest pojawienie się niżu z południa niosącego silne opady deszczu, ale na ogół dominować mają atlantyckie niże. Zmienność pogody w październiku może być duża. Od silnego wiatru, opadów, ale również lokalnych burz po układy wysokiego ciśnienia przynoszące dużą poprawę pogody, jak i też zaleganiem chmur podinwersyjnych z niewielkimi opadami mżawki oraz mgłami i zamgleniami.
Prawdopodobna anomalia temperatury w październiku
Wkrótce więcej informacji na