Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie zmiana. Temperatura przeważnie powyżej normy, okresami zgniłe wyże i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Wyraźna zmiana trendu w prognozach na 10 miesiąc 2021 roku. Temperatura na ogół powyżej normy wieloletniej. Okresami zgniłe wyże, czasem cyrkulacja strefowa i burze w Polsce. Dokonamy przeglądu najnowszych wyliczeń modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. Nie będzie to prawdopodobnie chłodny

Według modelu CFS, październik 2021 będzie miesiącem w normie wieloletniej. Jest to jednak prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 17.09.2021 do 26.09.2021.

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie zmiana. Temperatura przeważnie powyżej normy, okresami zgniłe wyże i burze w Polsce

Prognoza inicjowana warunkami początkowymi z ostatnich 10 dni wskazuje, że opady powinny być w normie wieloletniej. Na krańcach południowych widzimy tylko opady poniżej normy. Sprawdzimy jednak jeszcze inne prognozy CFS, które uwzględniają okres klimatologiczny 1984-2009.

pogoda. opady w normie

Pogoda długoterminowa. Inna prognoza CFS, zakłada ciepły październik w Polsce

Poniższa grafika również pochodzi z modelu CFS. Wyliczana anomalia jest średnią z 12 prognoz. W tym przypadku brany jest pod uwagę okres klimatologiczny 1984-2009. Możemy zobaczyć, że najcieplej może być na południu, zachodzie i częściowo północy. Najchłodniej na północnym-wschodzie. Często zdarzać mogą się napływy cieplejszego powietrza z południa i południowego-zachodu. Szczególnie w ciepłych wycinkach atlantyckich niżów.

pogoda długoterminowa. temperatura w październiku.

Pogoda długoterminowa. Opady poniżej normy sugerują nam możliwą dominacje stabilnych układów wysokiego ciśnienia

Następnie patrzymy na kolejną prognozę anomalii opadów na październik. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że jest to jednak jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Obserwujemy jednak, że w skali miesięcznej, model sezonowy CFS, zakłada ilość opadów poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Tylko na zachodzie i północy w normie. Sygnalizuje to dalszą dominacje stabilnych układów wyżowych, które jednak nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Możliwe układy omega w środkowej troposferze skutkujące wystąpieniem Babiego Lata.

Jednak już w mijającym miesiącu pojawiły się zgniłe antycyklony, ale nieprzyjemne, zachmurzenie podinwersyjne i chmury będzie pojawiać się częściej w październiku. Czasem z niskich chmur padać ma mżawka. Poniższa mapa pokazuje nam jednak ogólny trend w skali miesięcznej, poszczególne tygodnie mogą przynieść okresowe uaktywnienie się cyrkulacji zachodniej i południkowej. Na początku nowego miesiąca, przedstawimy kolejne prognozy opadów, które mogą ulec zmianie. Jednak możliwa dominacja wyżów przez dłuższy okres czasu jest bardzo prawdopodobna.

pogoda długoterminowa. opady poniżej normy

Pogoda długoterminowa. Przełom miesięcy z podziałem na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód

Model ECMWF zakłada, że na przełomie miesięcy utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. W tym przypadku anomalia jest liczona, mając na uwadze 20-letni okres klimatologiczny.

pogoda długoterminowa. temperatura na zachodzie powyżej

Pogoda. Duże odchylenie temperatury na przełomie 1 i 2 dekady października, zwiastuje możliwy bardzo ciepły okres w pogodzie

Następnie spoglądamy co model europejski prognozuje na okres od 4.10.2021 do 10.10.2021. Widzimy wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski powinien być to ciepły okres synoptyczny. Z temperaturą przeważnie powyżej normy wieloletniej. Jedynie na krańcach wschodnich w okolicach normy wieloletniej. Są to jednak uśrednione wartości dla całego tygodnia, zatem poszczególne dni mogą przynosić nieco inny przebieg temperatury. Niewykluczone, że w cieplejszych masach pojawią się jesienne, lokalne burze.

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021.

Następnie analizujemy prognozę średniej anomalii temperatury na okres od 11.10.2021 do 17.10.2021. Najcieplej w tym okresie według modelu ma być na północy i zachodzie. Temperatura może być w normie wieloletniej. Prognoza jednak na tak odległy są obarczone dużym błędem i mogą ulec zmianie.

ciepło w polsce

Prognozy na przełom 2 i 3 dekady października traktujmy jako ciekawostkę. Są one obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec zmianie. Widzimy na zachodzie i częściowo północy, anomalie lekko powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze, temperatura ma być przeważnie w normie klimatologicznej.

październikowe prognozy ecmwf

Pogoda długoterminowa. CFS również sugeruje miesiąc ciepły w naszej części Europy

Na sam koniec zobaczymy jeszcze wyliczenia modelu CFS. Są one na ogół zbliżone do tego, co zobaczyliśmy w europejskich prognozach długoterminowych. Przyjmiemy założenie tygodniowe, mając oczywiście na uwadze to, że powyżej 2 tygodni, wyliczenia numeryczne mogą ulec dużej zmianie.

Nieco inny rozkład anomalii temperatury prognozuje model CFS na przełom września i października. Widzimy na przeważającym obszarze Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej. Natomiast europejski model ECMWF wskazuje, że utrzyma się podział w tym okresie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Prawdopodobnie to właśnie ECMWF jest najbliżej prawdy.

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Będzie zmiana.

Średnia anomalia temperatura na okres od 4.10.2021 do 11.10.2021 jest niemalże analogiczna do tej europejskiej. Model amerykański sugeruje bardzo ciepły okres synoptyczny. Czasem mogą zdarzyć się w tym okresie napływy cieplejszych mas powietrza z południa Starego Kontynentu, przynosząc wysokie temperatury jak na początek jesieni. Nawet powyżej 20-23 stopni.

Pogoda długoterminowa. ciepły okres synoptyczny

Nieco chłodniej, ale dalej z temperaturą powyżej normy wieloletniej ma być w okresie od 11.10.2021 do 18.10.2021. Anomalia będzie co prawda niższa, ale okresy z silną adwekcją znad Morza Śródziemnego i Afryki są możliwe. Czasem ochłodzenia spowodowane będą przechodzeniem frontów atmosferycznych. Związanych głównie z niżami znad Atlantyku.

pogoda długoterminowa. anomalia powyżej normy

Ciepły okres synoptyczny prognozuje CFS na przełom 2 i 3 dekady października. Podkreślamy jednak, że są to bardzo odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec zmianie. Wraz z wydłużaniem się prognozy, wzrasta margines błędu, dlatego w tej sytuacji, niewykluczone są jeszcze zmiany trendu.

ciepło w polsce

Ostatnia mapa obrazuje rozkład anomalii temperatury w okresie od 25.10.2021 do 1.11.2021. Widzimy, że model amerykański zakłada temperaturę powyżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy takie prognozy zostaną utrzymane przez wiodące modele europejskie i amerykańskie.

ciepło na przełomie miesiecy

O znaczeniu prognoz długoterminowych, można dowiedzieć się z materiału wideo poniżej

Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym i chaotycznym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie na wiele tygodni do przodu. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.