Niedawno gwałtowne burze przechodziły w rejonie Szczecinka, Chojnic, Złotowa oraz na południe od Słupska. Burza z rejonu Chojnic i Borów Tucholskich – wygenerowała opady gradu o średnicy od 4 do 4,5 cm (okolice Sępólna Krajeńskiego). Na zobrazowaniach radarowych bardzo dobrze widoczny jest układ burzowy z wbudowanymi superkomórkami.
Spływają kolejne raporty pogodowe z Polski. Burzom superkomórkom towarzyszą opady dużego gradu o średnicy od 3 cm do 5 cm, punktowo silny wiatr nawet do 120 km/h. Szkody w drzewostanie odnotowano m.in w okolicach Mirosławca.
Szkody w rejonie Mirosławca po przejściu silnej burzy superkomórkowej
Duży grad z burz na północy Polski
Silny układ burzowy z wbudowanymi superkomórkami burzowymi
Dane z detekcji wyładowań za ostatnie 2 godziny
Animacje satelitarne z ostatnich 2 godzin
Przebicie ponad kowadło „Overshooting Top” widoczne na zdjęciach satelitarnych, świadczące o długotrwałym i silnym prądzie wstępującym, jakie przebił się ponad kowadło. Ta rozległa burza z wbudowanymi superkomórkami jest niezwykle groźna.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ. Kolejne burze zbliżają się znad Niemiec
Sondaż z Łeby wskazywał na silne burze superkomórkowe, analiza jego poniżej
(fot. ilustracyjne. archiwum naszego Czytelnika z 2016 roku okolice Kraśnika po przejściu superkomórki burzowej, 20 czerwca 2016 r. )
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
11 sierpnia 2017 tak samo zrypali łowcy burz .Najsilniejsze burze miały być w Polsce północno zachodniej a były najnudniejsze-w zamian ciekawie było na północy Polski w podobnych okolicach jak teraz.