Pogoda. Znów będzie niebezpiecznie. Możliwe trąby powietrzne. Wystąpią silne burze gradowe, podtopienia i liczne wyładowania w Polsce

Pogoda. Przed nami dynamiczna końcówka czerwca. Znów pojawią się burze gradowe, wystąpią podtopienia. Spodziewane są również liczne wyładowania atmosferyczne.

Pogoda. We wtorek od zachodu będzie zbliżał się niż. Nasunie się też wewnątrz wycinkowa linia zbieżności wiatru

We wtorek znaczna część naszego kraju pozostaje w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Zalegać ma ciepłe powietrze pochodzenia polarnego. Jedynie na południowym zachodzie zaznaczy się wpływ ośrodka niskiego ciśnienia, który znad południowych Niemiec przemieści się nad Czechy oraz związanej z nim linii zbieżności. Z kierunków południowych na ten obszar Polski napływać ma gorąca, wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.06.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 29 czerwca 2021, 12 UTC

Pogoda. Najwięcej burz na południu. W górach kluczowe okaże się wspomaganie orograficzne

W przedostatni dzień czerwca zjawiska burzowe są prognozowane krańcach południowych Polski – w Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim i na Dolnym Śląsku oraz w Karpatach i na Pogórzu Karpackim. Szczególnie intensywne burze powstaną późnym popołudniem w obszarach górskich. We wtorek czynnikiem inicjującym rozwój burz okaże się linia zbieżności związana z niżem znad Niemiec. Istotnym czynnikiem wymuszającym rozwój silnych prądów wstępujących okaże się orografia terenu na terenach górskich i podgórskich.

Ulewy, gradobicia i silny wiatr

Nad ten obszar z kierunków południowych napływa gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego o sporym zasobie pary wodnej. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza będzie wysoka i osiągnie przedział 32-45 mm. Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie wysoka jak na nasze szerokości geograficzne – CAPE 2500-3500 J/kg, LI -8,-10K.

Pionowe ścinanie wiatru przyjmie wartości na poziomie 15-20 m/s w warstwie 0-6 km, 15 m/s na poziomie 0-3 km, skrętność wiatru SRH 3 km osiągnie 250 m/s, co może przyczynić się do powstawania superkomórek burzowych z opadami dużego gradu. W czasie burz spodziewane są intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego z możliwą akumulacją do 20-40 mm, lokalnie w obszarach górskich do 50-60 mm. Gdzieniegdzie z najsilniejszych burz w drugiej części dnia możliwe są opady gradu o średnicy 4-6 cm. Konwekcyjne porywy wiatru mogą osiągać 80-90 km/h, natomiast w górach do 100 km/h.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. W nocy korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji

Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy znajdzie się pod wpływem niżu z linią zbieżności, który znad Czech przemieści się nad Wielkopolskę. Z południowego zachodu napływać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.06.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 30 czerwca 2021

Burzowa noc przed nami. Szczególnie groźnie w pierwszej części nocy z wtorku na środę

Chmury burzowe i związane z nimi burze są prognozowane podczas nadchodzącej nocy w południowej połowie kraju, jak i też na Ziemi Lubuskiej. Szczególnie intensywna konwekcja jest prognozowana przez modele na Dolnym Śląsku, jak i też na Opolszczyźnie i w Lubuskiem. Na pozostałym obszarze burze występować będą w pierwszej części nocy, na Podkarpaciu i częściowo w woj. lubelskim nad ranem. Komórki burzowe mają tworzyć się na linii zbieżności przesuwającej się na północ, w kierunku Pomorza.

Duża aktywność elektryczna, grad i ulewy

Wysoka aktywność burzowa może wystąpić szczególnie w pierwszej części nocy. Jednak miejscami burze utrzymają się przez całą noc. Mogą im towarzyszyć początkowo opady gradu o większej średnicy powyżej 3-4 cm, ulewy do 30-40 mm, jak i też porywy wiatru do 80 km/h. Gdzieniegdzie najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus wykazywać mają się wysoką aktywnością elektryczną.

Pogoda. Prognoza burz na noc

Pogoda. Groźna pogoda w środę na obszarze Polski. Niewykluczone trąby powietrzne i duży grad

W środę czeka nas dynamiczna sytuacja pogodowa. Nasza część Europy znajdzie się pod wpływem niżu barycznego z centrami nad Pomorzem i Lubelszczyzną. Co więcej zaznaczy się wewnątrz wycinkowa linia zbieżności wiatru, jaka ulokuje się na południa i południowym-zachodzie. Będziemy w gorącej i wilgotnej masie pochodzenia zwrotnikowego. Jutro komórki burzowe tworzyć mają się na przeważającym obszarze Polski. Szczególnie intensywne w drugiej części dnia na Kujawach, w Wielkopolsce, na środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie, wschodzie Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.06.2021, 12 UTC

 sytuacja synoptyczna 30 czerwca 2021

Pogoda. Możliwe opady dużego gradu. Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju tornad

Podczas burz możliwe będą opady ulewnego deszczu do 30-50 mm, powodujące podtopienia. Możliwy duży grad o średnicy przekraczającej 4-5 cm.  Groźny okaże się wiatr do 80 km/h, a na Kujawach, w Wielkopolsce, na środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie do 100-110 km/h. W obszarze występowania superkomórek burzowych nie można wykluczyć trąb powietrznych związanych z mezocyklonami.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

Prognoza burz. Superkomórki burzowe

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ