Pogoda. Groźny MCS uderzy w woj. lubelskie. Burza spowoduje zalania, szkody wiatrowe i gradowe

Najnowsze zobrazowania radarowe, zdjęcia satelitarne oraz dane z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych nie pozostawiają złudzeń. Mieszkańców wschodniej Polski czekają trudne godziny w pogodzie.

Od kilku godzin z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli numerycznych na czwartkowe popołudnie oraz wieczór. Modele pogodowe wskazują, że dziś późnym popołudniem oraz wieczorem m.in na obszarze woj. lubelskiego i podkarpackiego wystąpi silne załamanie pogody.

Zalega ciepła i wilgotna masa znad Morza Czarnego. Od kilku dni w powietrzu tym z powodzeniem tworzą się chmury kłębiasto-deszczowe przynoszące groźne zjawiska. Występują zalania, szkody wiatrowe oraz opady gradu. Ponadto wyładowania atmosferyczne powodują pożary.

Najnowsze dane satelitarne oraz dane z polskich radarów meteo ukazują, że blisko Polski już powstają burze, które organizują się w mezoskalowy układ konwekcyjny.

Burze są bardzo dobrze widoczne na zdjęciach satelitarnych wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wierzchołki echa radarowego sięgają nawet 12-13 km nad ziemią.

Dane satelitarne z godziny 15:10 czasu lokalnego bez nałożonych wyładowań atmosferycznych. Widoczna organizująca się strefa burz nad południowo-zachodnia i zachodnią Ukrainą w mezoskalowy układ konwekcyjny.

Dane z detektorów wyładowań atmosferycznych ukazują, że chmury burzowe są mocno wypiętrzone w pionie, dlatego z tego powodu obserwowana jest duża aktywność elektryczna.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Podstawowym zagrożeniem ze strony czwartkowych burz są ulewne opady deszczu. Wysokość opadu wyniesie od 10 mm do 45 mm. Niska prędkość przemieszczania, duża wodność atmosfery doprowadzić może w wielu miejscach Polski wschodniej do wystąpienia zalań, a punktowo nawet powodzi błyskawicznych.

W czasie przechodzenia mezoskalowego układu konwekcyjnego prawdopodobne są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Skrajna wartość jest prawdopodobna, gdy w system burzowy będą wbudowane superkomórki burzowe.

Model UMPL 4 km prognozuje w czasie przechodzenia groźnego układu burzowego silne porywy wiatru, których prędkość osiągnie od 70 km/h do 100 km/h, skutkować to może rozległymi szkodami wiatrowymi.

Ponadto zespół chmur Cumulonimbus wykazywać będzie się wysoką aktywnością elektryczną, co stwarzać będzie ryzyko pożarów.

Strefa niebezpiecznej pogody przemieszczać ma się od południowego-wschodu na północny-zachód, zachód. Dzisiejsze burze będą dużo groźniejsze, niż te, które obserwowaliśmy w środę na obszarze Polski wschodniej.

Najpierw zacznie grzmieć na południu i wschodzie regionu, następnie burze stopniowo będą przemieszczać się na zachód i północny-zachód. Niebezpieczna pogoda wystąpi w najbliższych godzinach na obszarze całego woj. lubelskiego.

Groźna aura wystąpi od około 17-18, aż do pierwszej części nocy. Następnie burze zaczną stopniowo słabnąć i zanikać.

ZALECAMY ŚLEDZIĆ BIEŻĄCE DANE RADAROWE I INFORMACJE Z DETEKTORÓW WYŁADOWAŃ TUTAJ