Pogoda. Gwałtowne burze nad Polską. Powalone drzewa, gradobicia i ulewy

W niedzielę Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Jedynie na północnym-zachodzie zaznacza się skraj zatoki niżowej, Rozwój burz następuje przeważnie wewnątrzmasy.

Zjawiska burzowe obserwowane są na Ziemi Lubuskiej, ale także w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. Grzmi również na Pomorzu i Kujawach. Chmury kłębiasto-deszczowe generują wyładowania atmosferyczne na Mazowszu i na Mazurach.

Burze występują również na Podlasiu oraz Lubelszczyźnie. Niedawno grzmiało również na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

Podczas niedzielnych burz występują opady gradu do 2-3 cm, ulewy do 40-50 mm, co miejscami prowadzi do podtopień, natomiast w obrębie silniejszych burz pulsacyjnych obserwowane są silne porywy wiatru do 90 km/h.

Niedawno w rejonie Włodawy burza spowodowała szkody wiatrowe. Wiatr łamał drzewa, spadł grad do 2 cm i wystąpiły nawalne opady deszczu. Z relacji naszych Czytelników wynika, że silne prądy zstępujące (ang. wet microburst) doprowadziły do znacznych szkód wiatrowych na tym obszarze.

Prognozowany obszar burz przez Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 9.08.2020 do 10.08.2020.

Burze przemieszczają się powoli z północy na południe. Ich żywotność nie jest duża, lecz miejscami prowadzą one do szkód.

W kolejnych godzinach możliwy jest jeszcze wzrost aktywności burzowej. Pod wieczór burze zaczną słabnąć, natomiast zanikną dopiero w nocy.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące obszar oddziaływania chmur burzowych Cumulonimbus.

Dane z detektorów wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut

Zdjęcia satelitarne za ostatnie 2 godziny ukazują doskonale obszar oddziaływania chmur burzowych Cumulonimbus.

Położenie opadów i burz na bieżąco tutaj