Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez Polskę. Grad, zalania i wiatr 100 km/h

Burze o dużym natężeniu przejdą przez Polskę. Pogoda da się we znaki w środę mieszkańcom naszego. Porywy wiatru osiągną nawet 100 km/h, przewidywane opady do 60 mm, prowadzące do rozległych zalań. Niewykluczony grad o średnicy od 2 cm do 5 cm. Szczególna groźna sytuacja pogodowa jest prognozowana w północnej połowie Polski.

W środę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Rosji a układem niskiego ciśnienia z ośrodkiem w rejonie Wysp Owczych. W zachodniej połowie kraju zaznaczy się wyraźna zatoka niżowa z linią zbieżności, jaka stopniowo będzie przemieszczać się na wschód i północny wschód. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.08.2019 r. godzina 12 UTC

Pierwsze burze nad Polską są możliwe już około południa, lecz nie powinno być ich wiele. W pewnym stopniu rozwój chmur burzowych blokować ma wysoki poziom kondensacji i swobodnej konwekcji. Jednak w godzinach popołudniowych wraz z dziennym nagrzewaniem planetarnej warstwy granicznej wystąpi istotny wzrost pionowego gradientu temperatury. Dodatkowo prognozowane są liczne strefy zbieżności wiatru, na południu kraju burze na ogół będą związane z orografią terenu.

Przeważnie przepływ mas powietrza będzie słaby, jednak istotnie narastający pod wieczór, gdy pojawi się istotnie nasilony przepływ mas powietrza. Wtedy tez pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą nawet 15 m/s, sprzyjając lepiej zorganizowanej i trwałej konwekcji. Na ogół w ciągu dnia będą to pojedyncze komórki burzowe oraz klastry wielokomórkowe. Pod wieczór i w nocy w północnej połowie RP mogą być też to superkomórki burzowe. Niewykluczone wystąpienie jest zjawiska training storms, czyli tzw. zjawiska burzy za burzą, co może doprowadzić do zalań, szczególnie wieczorem i w nocy ze środy na czwartek m.in na Pomorzu. Niewykluczone, że w strefie zagrożenia znajdzie się też Trójmiasto.

Burze w porze nocnej mogą utrzymać się zwłaszcza na Kujawach, Pomorzu i Warmii oraz Mazurach. W porze nocnej ryzyko silnych podmuchów wiatru oraz opadów dużego gradu ma stopniowo maleć, lecz istotnym zagrożeniem pozostaną ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień a nawet powodzi błyskawicznych.

Prognozowany obszar burz w środę według IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej