Pogoda. Gwałtowne burze rozwijają się nad Polską. Są pierwsze superkomórki burzowe

Dzisiaj pogoda na obszarze Polski jest dynamiczna, Tworzą się pierwsze burze, które mogą przynieść grad, silny wiatr oraz ulewy. Inicjacja ich nastąpiła nieco wcześniej niż prognozowały to modele numeryczne.

Przed nami dynamiczna pogoda. Od blisko dwóch godzin, przed strefą frontu atmosferycznego, na wewnątrzwycinkowej konwergencji wiatru tworzą się chmury Cumulonimbus.

Przybywa miejsc, gdzie aura zaczyna być groźna. Według danych z radarów meteorologicznych niektóre struktury burzowe przybrały postać superkomórek burzowych.

Dokładne wyodrębnienie burz zawierających mezocyklon na ogólnodostępnych danych radarowych jest dosyć ciężkie. Aczkolwiek już teraz nad Polską możemy mieć do czynienia z tego typu burzami.

Interesująco wyglada burza w rejonie Opoczna i Końskie. Wiele wskazuje, że jest to właśnie prawoskrętna superkomórka burzowa. Wierzchołek echa znajduje się 13 km nad ziemią. Dodatkowo obserwowana jest wysoka odbiciowość radarowa, co może sugerować opady gradu o większej średnicy. Względem innych chmur burzowych charakteryzuje ją odmienna trajektoria. Formacja ta zmierza z południowego – zachodu na wschód z niewielkim odchyleniem na północny – wschód.

Poniedziałkowym burzom może towarzyszyć intensywny deszcz od 10 mm do 40 mm, wiatr do 110 km/h. Na ten moment są to przeważnie pojedyncze komórki burzowe, wykazujące nawet cechy superkomórek burzowych.

Dodatkowo poszczególne formacje mają tendencje do łączenia się w struktury wielokomórkowe.

Groźnie wyglądają sytuacja pogodowa ma miejsce na wschód od Radomia. Grzmi w pasie od Skaryszewa do Łaskarzewa. Wyładowania atmosferyczne są obserwowane w okolicach Ryk i Dęblina.

Potencjalna superkomórka burzowa powstała także w okolicach Włoszczowej. Burze zaczynają formować się także na północ od Tarnowa i blisko Nowego Targu.

W kolejnych godzinach więcej burz może wystąpić m.i. na obszarze województwa lubelskiego, wschodniego Mazowsza i na Podlasiu.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, IMGW-PIB

Interesująco wyglada superkomórka burzowa w okolicach Opoczna (IMGW-PIB)

Dane z detektorów wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut na obszarze Polski

AKTUALNE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ