Pogoda. Gwałtowne burze z gradem znów uderzą w Polskę. Możliwe superkomórki burzowe

Wczoraj mieszkańcy południowej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju odczuli skutki występowania gwałtownych burz. Formowały się zarówno struktury wielokomórkowe, jak i też superkomórki burzowe. Podobno pogoda wystąpi lokalnie w pierwszy dzień maja na południu, wschodzie i centrum. Słabe burze możliwe są na północnym-zachodzie i zachodzie oraz południowym-zachodzie Polski, gdzie zaznaczy się spływ powietrza chłodniejszego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.05.2020, 12 UTC

Nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Polska będzie w strefie frontów atmosferycznych. Z północy przez centrum aż po południe przebiegać ma pofalowany front atmosferyczny wzdłuż którego przemieszczać ma się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia. Po zachodniej stronie zalegać ma chłodniejszy sektor powietrza, występować mają tam opady deszczu o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Jedynie południowa, centralna i wschodnia część kraju ma być w cieplejszej i bardziej chwiejnej masie powietrza. Prognozowane są burze już od godzin około południowych, ale największa aktywność burzowa jest prognozowana w godzinach popołudniowych. Za frontami atmosferycznymi zacznie z zachodu napływać chłodniejsze powietrze, w którym rozwiną się komórki konwekcyjne z burzami adwekcyjnymi.

Prognoza zagrożeń IMGW-PIB (na żółto zaznaczone obszary z możliwymi burzami z gradem)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza powietrza w najcieplejszym momencie dnia w piątek na obszarze Polski.

Prognozowany obszar opadów i zachmurzenia oraz prawdopodobnych burz w piątek.

Burze miejscami wystąpią Górnym Śląsku, w woj. małopolskim i na Ziemi Świętokrzyskiej. Grzmieć może również w woj. łódzkim, burze nie ominą również Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Przemieszczać mają się z południa na północ. Zjawiska burzowe są prognozowane również na zachodzie, północnym-zachodzie oraz południowym-zachodzie. Będą to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Możliwe są burze superkomórkowe przynoszące opady gradu do 2 cm, ulewne opady deszczu do 5 mm do 25 mm, prowadzące do podtopień i duża ilość wyładowań. Wiatr do 90 km/h w czasie burz. Pod wieczór zjawiska konwekcyjne stopniowo tracić będą na intensywności, ale we wschodniej połowie kraju grzmieć ma jeszcze w pierwszej części nocy.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ