Pogoda na Majówkę 2024 r. Gorące dni i ulewy oraz możliwe burze. Temperatura powinna przekroczyć 25°C

Trwa chłodny okres synoptyczny w pogodzie. Prognozy jednak wskazują, że w ostatnich kwietnia 2024 r. dojdzie do zmiany cyrkulacji atmosferycznej nad Europą i przyległościami. Ocieplenie odczujemy już w całej Polsce podczas najbliższego weekendu i wysokie temperatury powinny przeciągnąć się również na pierwsze dni długiego weekendu majowego. Mogą jednak okresami zdarzyć się ulewy i burze.

Ciepła pogoda zaskoczy pod koniec kwietnia i najprawdopodobniej na początku maja 2024 r.

Pod koniec kwietnia jest szansa, że na termometrach zobaczymy nawet 24-26°C. Zaczynają to sygnalizować główne modele numeryczne.

Prognozowana temperatura powietrza na 28 kwietnia 2024 na obszarze Polski według modelu ECMWF

burze w kraju i ciepło
dynamiczna pogoda i burze nad Polską

W minionych dniach temperatura powietrza jest na ogół poniżej normy wieloletniej. Chłodny okres synoptyczny trwa w pogodzie od 15.04.2024 r. na przeważającym obszarze Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza jest charakterystyczna dla przedwiośnia i wyjątkowo często występują nocne i poranne przymrozki w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Powodują one poważne szkody w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Dodatkowo nie brakuje przelotnych opadów deszczu, jak i też lokalnych burz i przelotnych opadów krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 30 kwietnia 2024 r. na obszarze Polski

pogoda zaskoczy
30 kwietnia 2024 r. zaskoczy w pogodzie

Na zwiastun zasadniczej zmiany pogody poczekamy do okolic najbliższego weekendu. Wówczas z południa i południowego zachodu zacznie docierać strumień znacznie cieplejszej masy powietrza o cechach polarnomorskich. Ostatni weekend kwietnia zaskoczy więc w pogodzie. Pojawi się dużo chwil ze Słońcem, napłyną również cieplejsze masy powietrza i rzadsze staną się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy od 18°C do 24°C. Przymrozki powinny ustąpić z kraju w okolicach najbliższego weekendu z Polski.

Zobacz też: Silne ocieplenie już blisko. Pogoda stanie na głowie. Przymrozki ustąpią, lecz wcześniej spowodują duże szkody. W prognozach ponad 26°C

Prognozowana temperatura powietrza na 1 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

letnia pogoda w Polsce
letnia aura 1 maja 2024 r. w kraju

Coraz więcej wiązek prognostycznych pokazują, że wysokie temperatury powinny pozostać z nami na długi weekend majowy. Wstępne prognozy pokazują, że szczególnie przyjemna aura powinna wystąpić w okolicach 1-2 maja 2024 r. Nie zabraknie w tym okresie najprawdopodobniej słonecznej aury i tylko w godzinach południowych oraz popołudniowych pojawią się lokalne burze i opady pochodzenia konwekcyjnego. Niewykluczone, że gdzieniegdzie będą to zjawiska intensywne, które przyniosą grad.

Wyliczana temperatura powietrza wstępnie na 2 maja 2024 r. na obszarze Polski według modelu ECMWF

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura w czasie długiego weekendu majowego

Ogromna zmiana pogody możliwa na koniec długiego weekendu majowego

Noce na początku maja 2024 r. powinny być ciepłe i bez przymrozków na obszarze nizin i wyżyn. W porze nocnej temperatura powinna przekraczać 10°C, natomiast w ciągu dnia na początku maja może być nawet 20-27°C. Istnieje szansa, ze wartości okażą się nawet wyższe od prognozowanych. Chłodniej powinno być w tym czasie na obszarach podgórskich oraz wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie temperatura może być poniżej 15°C, co może być efektem m.in oddziaływania chłodzącej powietrze bryzy morskiej od Bałtyku.

Wyliczana temperatura powietrza orientacyjnie na 3 maja 2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

letnia pogoda w Polsce jeszcze 3 maja 2024 r.
Letnie temperatury 3 maja 2024 r. w Polsce

Ochłodzenie nadejdzie i zmieni pogodę

Prognozy na koniec weekendu majowego są jednak obarczone sporym błędem prognostycznym, mając na uwadze odległy prognoz i zmiana danych wejściowych do modeli, które powinny ulec zmianie. Około 4-5 maja 2024 r. może zrobić się chłodniej w całej Polsce. Wówczas może pojawić się więcej opadów i lokalnych burz.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 5 maja 2024 r. według modelu amerykańskiego GFS

pogoda popsuje się pod koniec weekendu majowego
Pogoda może się zepsuć pod koniec długiego weekendu majowego

Silne ocieplenie przesądzone i widoczne na wiązkach prognostycznych

Tuż przed frontem atmosferycznym prognozowane są jeszcze wysokie temperatury, które mogą przekroczyć 20-26°C. Jednak z powodu wymiany mas powietrza, pojawić mogą się w czasie pierwszej dekady maja gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem. Tuż za frontem temperatury powinna spaść do poziomu około 12-19°C. Wygląda jednak na to, że najchłodniejsza część wiosny już wkrótce dobiegnie końca, ale przygruntowe przymrozki i na wysokości 2 metrów mogą pojawić się okresami także w maju, lecz nie powinien być to tak długi okres z niskimi wartościami na termometrach.

Pogoda na weekend majowy może zaskoczyć Polaków

Prognozowany wstępnie trend temperatury powietrza do 8 maja 2024 r. według modelu GFS dla Warszawy

aura zaskoczy w czasie długiego weekendu majowego
Burze w kraju i dynamiczna pogoda możliwe w czasie weekendu majowego. Temperatury iście letnie

Prognozowany wstępnie trend temperatury powietrza i opadów do 8 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce i niżowa pogoda
Burze w Polsce i dynamiczna niżowa pogoda w kolejnych tygodniach. Silne ocieplenie na długi weekend majowy bardzo prawdopodobne

Prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec jeszcze zmianie z uwagi na odległy termin.

Źródło: Fanipogody.pl, meteologix.com, wetterzentrale.de