Silne ocieplenie już blisko. Pogoda stanie na głowie. Przymrozki ustąpią, lecz wcześniej spowodują duże szkody. W prognozach ponad 26°C

Gwałtowna zmiana pogody na horyzoncie

Wkroczyliśmy w okres, gdy notowane są najniższe temperatury od wielu miesięcy w Polsce. Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka nadeszli kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Zimne noce i poranki nie są zjawiskiem nadzwyczajnym, szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Silne ocieplenie czeka nas pod koniec kwietnia, gdy to zmieni się cyrkulacja atmosferyczna.

Temperatura minimalna w Polsce na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych w ciągu ostatnich 24 godzin na stacjach synoptycznych

duża zmiana pogody w kraju
silne ocieplenie

Największy mróz przy gruncie panował minionej nocy ponownie na zachodzie, gdzie w Lesznie na stacji meteorologicznej odnotowano -6°C, natomiast najcieplej było na wschodzie i częściowo południu, gdzie spadki temperatury zostały powstrzymane przez utrzymujące się zachmurzenie warstwowe. Pierwsza połowa nowego tygodnia zapowiada się z niskimi temperaturami i powszechnymi przymrozkami przy gruncie i na wysokości 2 metrów.

Temperatura minimalna przy gruncie minionej nocy na obszarze Polski

duże ocieplenie w Polsce
Przymrozki przygruntowe w Polsce

Mróz w czasie kolejnych nocy i poranków wyrządzać ma poważne szkody na polach, ogrodach i sadach. Przy gruncie temperatura może spadać do -9°C/-1°C, a miejscami może być on nawet dwucyfrowy. Szczególnie duże szkody ujemna temperatura wyrządzi w sadach owocowych oraz winnicach. Przewidujemy, że szkody wystąpią w czasie kolejnych nocy na przeważającym obszarze Polski.

Prognozowane silne przygruntowe przymrozki nad ranem we wtorek na obszarze Polski według modelu SWISS-HD dla Polski

silna zmiana pogody w kraju
Silne ocieplenie w kraju

Przymrozki wkrótce ustąpią, czeka nas zmiana pogody

Minione dni przynoszą powszechne szkody w sadach owocowych, winnicach, ale także plantacjach czereśni i wiśni. Ostatnie noce i poranki przynosiły mróz szczególnie nocami na zachodzie i północy. Bardzo zimno zapowiadają się szczególnie dwie najbliższe noce, gdy to mróz może wystąpić w wielu regionach, ale skala spadków temperatur będzie zależna od wielkości rozpogodzeń i przejaśnień. Ośrodek niżowy ulokowany na wschód od Polski ściągać ma mocno wychłodzony strumień powietrza arktycznego morskiego. My na początku nowego tygodnia zaczynamy dostawać się w zasięg klina wysokiego ciśnienia, co umocni adwekcje zimnej masy z północy do naszych szerokości geograficznych. Dlatego głównie w rejonach większych i dłuższych rozpogodzeń, słabego wiatru oraz przejaśnień pojawią się silne spadki temperatury.

Prognozowany obszar przymrozków w nocy z 23/24 kwietnia 2024 r. na obszarze Polski według modelu SWISS-HD

silna zmiana pogody w Polsce
Ogromna zmiana w pogodzie na horyzoncie

Apogeum niskich temperatur spodziewamy się w nocy z poniedziałku na wtorek. Zatem to najbliższej nocy wystąpią silne spadki temperatury na przeważającym obszarze Polski. Prognozujemy nawet spadki temperatury przy gruncie w okolice -10°C/-1°C. Mróz pojawi się nie tylko przy gruncie, ale także na 2 metrach, gdzie okaże się nieco słabszy. Tak późne i silne spadki temperatury mogą uszkodzić, a nawet zniszczyć uprawy owoców i warzyw, co finalnie wpłynie na ceny żywności w kolejnych miesiącach. Rolnicy i sadownicy podejmują różne działania, aby zapobiec od kilku dni większym szkodom na polach uprawnych. Używają nawet śmigłowców, by mieszać powietrze przy ziemi na niewielkich obszarach uprawianych winorośli.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. 

Największy mróz wystąpi z 22/23 kwietnia 2024 r. na zachodzie i południu, południowym-zachodzie w czasie najbliższych nocy. Ujemne wartości na termometrach wystąpią jednak na przeważającym obszarze Polski. Następne noce nie przyniosą już tak dużego mrozu w wielu regionach i będzie on ograniczony obszarowo. Ostatnia noc z przymrozkami w tym miesiącu powinna wystąpić z czwartku na piątek, ale będzie to zależne od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń w poszczególnych regionach.

Prognozowana temperatura powietrza na 23 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

duża zmiana pogody na horyzoncie
Przymrozki w kraju będą silne, potem silne ocieplenie

Silne ocieplenie i powrót termicznego lata pod koniec kwietnia 2024 r.

Duże szkody na polach uprawnych nie są zjawiskiem nadzwyczajnym w kwietniu. Wegetacja w czasie trwającego sezonu wiosennego przyspieszona jest o nawet 3-4 tygodnie względem lat ubiegłych. Jest to zasługa niewątpliwie rekordowo ciepłego lutego i marca. W kwietniu wiele drzew owocowych kwitnie, ale mróz może uszkadzać pąki i kwiaty, wpływając na zbiory w kolejnych miesiącach. Silne ocieplenie i zmianę cyrkulacji atmosferycznej widać dopiero w okolicach 26-27 kwietnia 2024 r., ale na pierwszy upał w kwietniu się nie zanosi.

Silne ocieplenie przesądzone. Przymrozki dobiegną końca, zmieni się cyrkulacja atmosferyczna

Prognozowane odchylenie temperatury na 29 kwietnia 2024, 18Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

silna zmiana pogody w Polsce
Duża zmiana pogody i spore ocieplenie w Polsce

Druga połowa kwietnia rozczarowuje w pogodzie

Silne ochłodzenie, które rozpoczęło się od drugiej połowy kwietnia, wpływa na redukcje dodatniej anomalii temperatury. Do 15 kwietnia 2024 r. odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Polski wynosiło około 6.2°C, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. Do 21 kwietnia 2024 r. została anomalia temperatury zredukowana w okolice 3.4°C. Finalnie chłodna druga część miesiąca wpłynie, że nie zapisze się przedostatni miesiąc meteorologicznej wiosny jako rekordowo ciepły. Liczona anomalia temperatury do końca kwietnia wyniesie około +1.8°C na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognozowana anomalia temperatury na 30 kwietnia 2024, 18Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie w kraju i powrót ekstremalnej dodatniej anomalii temperatury

Gwałtowne ocieplenie obserwujemy w prognozach na najbliższy weekend. Pod koniec miesiąca na termometrach zobaczymy nawet 20-26°C. Po ponad 10 dniach odpoczniemy od niskich temperatur i powszechnych przymrozków w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Napływ cieplejszych mas powietrza będzie spowodowany zmianą cyrkulacji atmosferycznej nad Europą, co ma mieć związek z przebudową pola barycznego nad Starym Kontynentem i przyległościami.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 28 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu EWCMWF dla Polski

silne ocieplenie przesądzone
Duża zmiana w pogodzie pod koniec tygodnia

Zimny okres synoptyczny skończy się niedługo

Niskie temperatury są zjawiskiem powszechnym na początku wiosny, ale bliżej końca tygodnia dobiegną końca. Na ogół notujemy maksymalnie 4-13°C, ale są też regiony chłodniejsze. Zdarzają się też opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Kulminacyjna fala ocieplenia i nastanie dni ciepłych, a nawet gorących prognozujemy w okolicach 27-30 kwietnia 2024 r.

Wstępna prognoza temperatury powietrza na 29 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny mróz w kraju. potem silne ocieplenie
Silne ocieplenie przesądzone

Koniec kwietnia z powrotem dni gorących

Zatem coraz więcej wskazuje, że silne ocieplenie będzie mieć miejsce. Na wschodzie Europy znajdzie się w tym czasie wyż, natomiast w rejonie Wysp Brytyjskich ośrodek niskiego ciśnienia. Pomiędzy tymi ośrodkami barycznymi utworzy się korytarz do napływu znacznie cieplejszego strumienia powietrza z południa Starego Kontynentu. Dlatego do centralnej i wschodniej części kontynentu europejskiego zacznie docierać strumień bardzo ciepłej masy polarnomorskiej z południa i południowego zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w prognozach
Silne ocieplenie już na horyzoncie

Od kilku dni informujemy na łamach naszego portalu, że chłodny okres synoptyczny dobiegnie końca. Pod koniec kwietnia prognozujemy więc silne ocieplenie i powrotu letnich temperatur do Polski. Odpoczniemy więc od powszechnego chłodu i częstych nocnych oraz porannych przymrozków, natomiast w górach całodobowego mrozu. Zmiana trendu pogodowego jest potwierdzona zarówno przez modele europejskie i amerykańskie, dlatego ma duże szanse się sprawdzić. Ustąpią więc nocne i poranne przymrozki na przełomie kwietnia i maja w kraju.

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, wxcharts.com, meteologix.com, tropicaltidbits.com