Pogoda. Mróz jeszcze tej nocy w Polsce. Głównie na Podhalu temperatura może spaść do -10°C. We wschodniej połowie kraju lekki przymrozek.
Pogoda. Wyż ustępuje miejsca cyrkulacji zachodniej
Miniony weekend w Polsce przyniósł w Polsce chwilowe, lecz wyraźne uspokojenie w pogodzie. Zmniejszył się poziomy gradient ciśnienia, napłynęła przejściowo masa pochodzenia arktycznego, odsunięta w niedzielę poza nasze granice państwowe. Przez nasz kraj dodatkowo przechodził wędrowny wyż odsuwający się szybko nad Ukrainę i Rosję. W ciągu dnia na nizinach obserwowaliśmy wysokie jak na luty temperatury, lecz nocami występował większy mróz. Dwucyfrowy w południowej części kraju, o czym szerzej pisaliśmy w porannym wpisie. W sobotę i niedzielę nad Polska obserwowaliśmy niegroźne i bezopadowe chmury Cirrus oraz podinwersyjne Cumulusy. Nie zabrakło pogodnego nieba. Nad zachodnią częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego rozciąga się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego i chmury omawianej strefy frontowej pojawiły się nad zachodnią częścią kraju.
Pogoda. Płynie do nas łagodna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego
W poniedziałek głęboki niż znad Morza Północnego przesuwa się na północny wschód, w kierunku Zatoki Botnickiej, a związany z nim front chłodny we wtorek od zachodu przemieszczać się będzie nad nami ze słabymi opadami deszczu. Należy podkreślić, że nad Atlantykiem widzimy na mapach rozbudowę górnej zatoki w polu geopotencjału na południe. Dlatego też po wschodniej stronie długiej fali górnej, korekcie ulegnie kierunek napływu mas powietrza z południowo zachodniego na południowy. Dlatego też wartości na termometrach w rozpoczynającym się tygodniu będą nadzwyczaj wysokie. Na południu i zachodzie niczym nadzwyczajnym nie będą wartości na termometrach powyżej 12°C. W dzielnicach południowych, okresami temperaturę podnosić ma fen. Pogoda w najbliższych dniach będzie niebezpieczna.
Pogoda. Niebezpieczne warunki pogodowe w drugiej połowie tygodnia
Szczególnie dużą dynamikę w pogodzie będziemy obserwować w drugiej połowie bieżącego tygodnia, kiedy przez Europę z zachodu na wschód przechodzić będą liczne i głębokie niże baryczne wraz z frontami atmosferycznymi. Nie zabraknie silnego wiatru o skali wichur, częstych opadów, a nawet zjawisk burzowych.
Prognozy średnio i długoterminowe nie wskazują powrotu zimowych warunków do Polski do końca lutego. Taki stan rzeczy jest niewątpliwie zasługą wyjątkowo aktywnej cyrkulacji strefowej i niżów atlantyckich wchodzących w jej skład. Jeśli przymrozki i opady się zdarzą w najbliższych tygodniach, to tylko w epizodach. Pogoda będzie przeważnie dynamiczna. Dlatego prognozy pogody należy śledzić codziennie.
Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 15.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Mróz dwucyfrowy miejscami możliwy w Karpatach. Będzie jednak mniejszy niż podczas ubiegłej nocy
Noc z wtorku na środę przyniesie głównie we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe lub bezchmurną aurę. Natomiast na pozostałym obszarze wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. Głównie w Karpatach miejscami zachmurzenie duże i tam słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od-3°C na wschodzie i południu, około 0°C w centrum, do 4°C na północnym zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do -10°C. Spadki temperatury będą spowodowane brakiem chmur, słabym wiatrem i długą nocą. Spodziewane są korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, okresami porywisty; na południowym zachodzie w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni. W obszarach podgórskich Bieszczad porywy wiatru do 60 km/h, na szczytach Beskidów do 70 km/h.
Prognozowana temperatura na 15.02.2022, 06UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC