Pogoda na 12 czerwca 2020. Upał na wschodzie oraz w centrum. Burze pulsacyjne, grad do 4 cm i wiatr do 100 km/h

Piątek będzie kolejnym dniem, gdy nad Polską rozwiną się burze. Pozostajemy w dalszym ciągu w masie napływającej znad wschodniej Europy, Morza Czarnego i Kaspijskiego. Granicą masy będzie front ciepły, jaki znajduje się tuż za południową i zachodnią granicą kraju pofalowany front rozciągający się od Bałtyku, przez Litwę po Rosję. Natomiast w południowej Polsce zaznaczy się oś zatoki związanej z niżem znad Morza Czarnego.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie małe oraz umiarkowane. Szczególnie w drugiej części dnia miejscami wzrastające do dużego. Miejscami w godzinach porannych utrzymuje się mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Lokalnie wystąpią burze o charakterze wewnątrzmasowym. W czasie burz ulewne, miejscami nawalne opady deszczu o wysokości od 10 mm do 50 mm. Temperatura wyniesie od 26°C w zachodniej i południowej części kraju do 31°C na wschodzie i centrum. Znacznie chłodniej nad Morzem i terenach podgórskich naszego kraju od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, ale w czasie burz silny i porywisty od 70 km/h do 100 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia na obszarze Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.06.2020, 12 UTC

Dziś burze mogą rozwijać się miejscami w całym kraju. Największe prawdopodobieństwo burz termicznych będzie w pasie od Warmii i Mazur przez Wielkopolskę aż po woj. dolnośląskie i Karpaty.

Względem ostatnich dni występować ma większa chwiejność termodynamiczna, a na wschodzie stromy gradient temperatury. Skutkować to będzie wystąpieniem niestabilności powietrza od 2000 J/kg do 3000 J/kg.

Pomimo zwiększenia się energii dostępnej drogą konwekcyjną, wystąpi większy niedosyt wilgotności, co skutkować będzie w wielu miejscach hamowaniem rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych. Największe prawdopodobieństwo burz będzie w Karpatach oraz na lokalnych strefach zbieżności wiatru dolnego w północno-wschodniej części kraju. Początkowo będą to pojedyncze pulsacyjne komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe.

Organizacja burz uwarunkowana będzie strefami wypływy zimnego powietrza z poprzednich ośrodków burzowych (tzw. granica wypływu). Pionowe ścinanie wiatru ze względu na obszar słabogradientowy i z tego powodu małą różnicę ciśnienia nie przekroczy 10 m/s.

Spore niedosyty wilgoci na wyższych poziomach izobarycznych skutkować mogą występowaniem silnych prądów zstępujących. Porywy wiatru w czasie burz mogą osiągnąć od 70 km/h – 100 km/h. Tak silny wiatr pojawić może się zwłaszcza na wschodzie Polski.

W czasie burz sumy opadowe sięgną od 10 mm do 50 mm, miejscami 60 mm. Zwłaszcza w Karpatach. Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale większa aktywność burzowa jest prognozowana popołudniu i pod wieczór.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/photos/a.111183850587293/131517218553956/?type=3&theater

ZE WZGLĘDU NA PUNKTOWY CHARAKTER DZISIEJSZYCH BURZ ZALECAMY ŚLEDZIĆ DANE TUTAJ