Pogoda na 16 czerwca 2020 dla Polski. Napływ znad Morza Czarnego. Burze możliwe na wschodzie

We wtorek ponownie zaczniemy dostawać się w zasięg cyrkulacji południowo-wschodniej. Napływać zacznie wilgotna i coraz cieplejsza masa powietrza wprost znad Morza Czarnego i Kaspijskiego. Zasadniczo w polu ciśnienia znajdziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżami znad Bałkanów, Morza Czarnego oraz znad M. Bałtyckiego. We wschodniej części RP zaznaczy się falujący front atmosferyczny, który następnie zmieni swój charakter na front ciepły.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.06.2020, 12 UTC

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Najwięcej chmur będzie na północy, północnym-wschodzie i wschodzie kraju, gdzie zachmurzenie będzie duże, okresami całkowite z większymi przejaśnieniami.

Głównie nad morzem oraz na południu możliwe są opady deszczu, natomiast na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie popołudniu i wieczorem słabe burze. W czasie burz opady od 10 mm do 25 mm, lokalnie grad.

Temperatura oscylować ma w przedziale od 16°C nad morzem do 25°C na wschodzie, i lokalnie 26°C na krańcach zachodnich. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, jedynie nad morzem zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Przepływ stopniowo z północnego zacznie zmieniać się na wschodni, południowo-wschodni.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Prognoza zjawisk, opadów i zachmurzenia na 16 czerwca 2020 od godzin porannych do wieczora.