Pogoda na 23 stycznia 2020 dla Polski. Burze już nie wystąpią. Dużo chmur, zgniły antycyklon

Wczoraj dość nietypowo na Mazowszu i Lubelszczyźnie pojawiły się burze. Zjawiska burzowe obserwowano w rejonie Warszawy, ale także w okolicach Radomia, Białej Podlaskiej i Parczewa. Zagrzmiało również koło Hrubieszowa. Dzisiaj już bez zimowych burz w Polsce. W wielu miejscach nie zabraknie chmur. Opady prawdopodobne na wybrzeżu.

W czwartek Polska znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia o imieniu „EKART II” z centrum nad Bałkanami. Pozostaniemy przejściowo dość chłodnym powietrzu napływającym wprost z północy kontynentu do naszej części Europy. Na północy kraju zaznaczy się strefa frontu ciepłego związana z niżem ulokowanym na północny-wschód od Islandii i wtórnym w rejonie Skandynawii.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 23 stycznia 2020, 12 UTC dla miasta Warszawa dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.01.2020, godzina 12 UTC

W czwartek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite. Głównie chmurami podinwersyjnymi Stratus i Stratocumulus. . Miejscami prawdopodobne są większe przejaśnienia. Rano lokalnie mgły marznące w północnej części kraju. Słabe opady deszczu prawdopodobne są w północnej połowie Polski, szczególnie na wybrzeżu. W południowej części Polski prawdopodobne są rozpogodzenia.

Silny wiatr, informuje IMGW-PIB

Wiatr słaby, na północy i wschodzie okresami umiarkowany i porywisty, na wybrzeżu także dość silny i w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W Bieszczadach porywy wiatru do 60 km/h, okresami powodujące zawieje i zamiecie śnieżne – poinformował IMGW-PIB

Prognozowany obszar i ilość chmur oraz typ i zasięg opadów w czwartek na obszarze Polski

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model HD i SWISS w czwartek na obszarze Polski

Więcej o środowych burzach tutaj