Pogoda na okres 17.08.2021 do 22.08.2021. Gwałtowne burze odpuszczą. Upał nie wystąpi, oczekiwane są pojedyncze dni gorące. Dokonamy przeglądu modeli europejskich oraz amerykańskich oraz nakreślimy trend w pogodzie na przełom 2 i 3 dekady sierpnia.
Pogoda. Silne burze w ostatnich dniach
We wtorek już cała Polska jest już w świeżej polarno morskiej masie powietrza. Ustąpił upał z Polski. Kilkudniowa, miejscowa fala upałów została zakończona silnym incydentem burzowym. Od niedzieli, szczególnie przez południe, centrum i wschód przechodziły silne zjawiska burzowe, które powodowały duże szkody. Na szczęście najnowsze doniesienia medialne wskazują, że nikt nie został ranny. Szczególnie poszkodowany został Lublin podczas ubiegłej nocy, gdy w drugiej części przeszła groźna superkomórka wysokoopadowa.
Gwałtowna burza superkomórkowa uchwycona przez Fanów Pogody
Prowadziliśmy intensywne obserwacje terenowe podczas ubiegłej nocy na wschodzie kraju. Udało nam się udokumentować czoło superkomórki burzowej. Charakteryzowała się ona wysoką aktywnością elektryczną i intensywnymi opadami. Pojawił się bardzo silny przedni prąd zstępujący, którego porywy miejscami przekraczały 100 km/h. Tylny prąd zstępujący był znacznie słabszy, ale również groźny.
Na drugiej fotografii udało nam się udokumentować rozświetlone czoło burzy z wyraźną chmurą szelfową. Była to zasługa wyładowań doziemnych, które uderzyły w obszarze, gdzie opad nie był tak intensywny. Obserwacje terenowe prowadziliśmy około godziny 3 w nocy na południe od Lublina.
Intensywność burzy superkomórkowej bardzo dobrze obrazuje wykonane nagranie przez Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Prowadził on z nami wspólne działania terenowe podczas ubiegłej nocy na wschodzie. Udokumentował on bardzo dobrze uderzenie przedniego prądu zstępującego tzw. FFD. Widzialność w czasie przechodzenia burzy spadła do 5-10 metrów, dodatkowo porywy wiatru punktowo przekraczały 100 km/h. Z uwagi na bezpieczeństwo, znajdowaliśmy się z dala od drzew i obiektów, które mógł unieść wiatr.
Drugie nagranie ukazuje głównie uderzenie tzw. RFD, czyli tylnego prądu zstępującego burzy superkomórkowej. Obserwujemy ponadto nasilającą się aktywność elektryczną. Burza ta z całym impetem uderzyła w Lublin, powodując poważne szkody wiatrowe i zmuszając strażaków do ponad 400 interwencji w samym powiecie lubelskim.
W najbliższych dniach burze zdarzą się nad morzem. W Polsce będzie na ogół spokojnie i chłodno
Na szczęście w najbliższych dniach, tak silne burze nie są prognozowane. Dziś np. grzmiało na północy kraju, ale zjawiska były zdecydowanie mniej intensywne, niż podczas ubiegłej nocy. Poniższa mapa obrazuje wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych za ostatnie 48 godzin. Dostrzegamy, że główna aktywność burzowa koncentrowała się na południu, centrum i wschodzie. Również przez Warszawę i okolice przechodziły wczoraj groźne burze, nawet o cechach superkomórek burzowych. We wtorek nieliczne wyładowania atmosferyczne zaobserwowano głównie na Pomorzu Zachodnim oraz w gminach położonych przy samym Bałtyku. Napływ chłodniejszej masy powietrza nad cieplejsze wody Bałtyku spowodował wzrost niestabilności i rozwój burz w środowisku świeżego powietrza polarno morskiego.
Pogoda. Burze możliwe w środę na północy. Na pozostałym obszarze pogodnie
W środę burze mogą wystąpić na północnym zachodzie, głównie w strefie brzegowej. Opady deszczu będą dochodzić do 15-20 mm, a porywy wiatru do 65 km/h. Na pozostałym obszarze nie będzie warunków do rozwoju konwekcji.
Natomiast w czwartek nie będzie warunków do rozwoju burz. Opady zdarzą się głównie na północy kraju. Na pozostałym obszarze Polski bez opadów i groźnych zjawisk burzowych. Temperatura zacznie wyraźnie rosnąć w okolicach weekendu. Według modeli pogodowych. Już w weekend powrócą dni gorące. Szczególnie do południowej i centralnej części kraju. Najmniej korzystne warunki pogodowe panować będą nad polskim morzem, gdzie temperatura przez wiele dni będzie poniżej 20°C.
Przełom 2 i 3 dekady sierpnia charakteryzować będzie się też mniejszą ilością opadów. Według różnych ośrodków numerycznych najwięcej popada na północy kraju, natomiast na pozostałym obszarze, jeśli opady zdarzą się, to będą sporadyczne.
Prognozowana akumulowana suma opadów na okres od 17.08.2021 do 22.08.2021 według modelu GFS
Ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia jest bardzo dobrze widoczne na mapach ukazujących rozkład anomalii temperatury według modelu ICON. Uwzględniony jest w tym przypadku okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że przynajmniej do 19 sierpnia temperatury nie wzrosną wyraźnie w kraju. Najchłodniej będzie w środę na wschodzie. Stopniowy wzrost temperatury obserwujemy na weekend. Wtedy też możliwe są sporadyczne dni gorące.
Wygląda na to, że najgroźniejsza część sezonu burzowego za nami. Nie można jednak wykluczyć że w sierpniu zdarzą się incydenty burzowe. Aczkolwiek ich natężenie powinno być mniejsze, niż w ubiegłych tygodniach. Czasem silne epizody burzowe występują we wrześniu. Aczkolwiek zmierzamy stopniowo do końcówki intensywnego, ale krótkiego sezonu burzowego.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC