Pogoda na 5 dni. Obejmie okres od 25.09.2021 do 30.09.2021. Będzie zmiana w pogodzie. Możliwy krótki gorąc na zachodzie w pierwszych dniach jesieni, ale upał nie wystąpi. Miejscami wystąpią opady atmosferyczne, a nawet słabe burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy, jakie wskażą nam trend w pogodzie pod koniec września.
Pogoda. Podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód
Na sam początek przeanalizujemy prognozy anomalii temperatury w okresie od 25.09.2021 do 1.10.2021, zatem wykraczające poza ramę 5 dniu. W tym przypadku uwzględniona jest anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1991-2020. Widzimy, że w sobotę na obszarze całej Polski temperatura będzie powyżej normy. Najcieplej ma być na południu i zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie i północnym-wschodzie. Natomiast w niedzielę wystąpi podział w pogodzie. Na chłodniejszą północ i północny-wschód oraz cieplejsze południe, wschód oraz zachód. Początek nowego tygodnia rozpocznie się wyraźnym ochłodzeniem z temperaturą poniżej normy we wschodniej połowie kraju i wyższymi temperaturami na zachodzie i południu.
Najniższe wartości będą obserwowane na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wraz z początkiem nowego tygodnia do zachodniej granicy państwowej zbliży się front chłodny. Jeszcze tylko w przedostatni dzień września na zachodzie i południowym-zachodzie temperatura będzie nieco wyższa, niż jest zwykle obserwowana w tym okresie. Ostatni dzień września z temperaturą w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Miejscami jednak na zachodzie północy będą to wartości poniżej normy z lat 1991-2020. Zwróćmy jeszcze uwagę na mapę obrazującą średnią anomalie temperatury za okres 7 dni. Dostrzegamy, że w ostatnich dniach miesiąca zaznaczy się wyraźny podział w pogodzie na cieplejsze południe i zachód oraz chłodniejsze centrum i wschód. Najchłodniej ma być w tym czasie na Suwalszczyźnie i Podlasiu.
GEFS widzi najwyższe temperatury na zachodzie, najniższe na wschodzie i północnym-wschodzie
Zbliżony przebieg warunków pogodowych prezentuje w tym okresie model GEFS. Poniższa mapa ukazuje uśrednione wartości anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.g w okresie od 25.09.2021 do 30.09.2021. Dostrzegamy, że najcieplej będzie na zachodzie kraju, natomiast najchłodniej na wschodzie. W okolicach normy wieloletniej z lat 1981-2010. Jedynie na północnym-wschodzie, średnia anomalia za 5 dni wyjdzie lekko poniżej normy.
GFS z analogiczną prognozą jak GEFS i ICON
Kolejna mapa pochodzi z modelu GFS i obrazuje rozkład anomalii temperatury w okresie od 25.09.2021 do 30.09.2021. W tym przypadku odnosi się do innego okresu klimatologicznego, czyli 1979-2000. Prognozy są niemalże analogiczne do tych, które obserwowaliśmy powyżej. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie średnia anomalia, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000 wyniesie 4 stopnie powyżej normy. Ciepło również częściowo na północy i południu. Chłodniej w okolicach normy klimatologicznej na wschodzie. Najzimniej będzie w ostatnich dniach września na północnym-wschodzie.
Pogoda na 5 dni. Na zachodzie chwilowo zrobi się letnio, na pozostałym obszarze Polski będzie jesiennie
Następna mapa obrazuje nam rozkład średniej temperatury powietrza w okresie od 25.09.2021 do 30.09.2021. Mapa pochodzi z modelu GFS. Widzimy na niej wyraźnie, że na przeważającym obszarze Polski, średnia temperatura będzie typowa dla jesieni termicznej. Zbliżone wartości na termometrach zaobserwujemy w centrum i na południu. Chłodniej będzie wyraźnie na wschodzie. Okresami jednak wartości z przedziału termicznego lata dadzą się jeszcze we znaki krótkotrwale na zachodzie i południowym-zachodzie Polski.
Pogoda. Dzień gorący krótkotrwale możliwy na zachodzie i południowym-zachodzie
Na mapach modelu GFS widzimy szanse na 1-2 dni, które będą na pograniczu dnia ciepłego i gorącego na zachodzie oraz południowym-zachodzie kraju. Niewykluczone, że krótkotrwale temperatura na tym obszarze temperatura sięgnie 24°C/25°C. Od wtorku czeka nas jednak postępujące ochłodzenie od zachodu. W tym samym czasie chłodniej będzie na wschodzie, południu, centrum. Najniższe wartości poniżej 20°C będą najczęściej obserwowane w centrum i wschodniej połowie kraju.
Pogoda na 5 dni. Dominacja rozległego wału wyżowego nie będzie oznaczać całkowitego braku opadów w Polsce
Interesująco prezentuje się średni rozkład pola ciśnienia atmosferycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Dostrzegamy, że od Atlantyku przez Europą Zachodnią, Południową i Centralną, aż po Federację Rosyjską rozciągać ma się rozległy wał wysokiego ciśnienia z centrami nad Atlantykiem, rejonem Azorów, Europą Wschodnią i Rosją.
Pomimo dominacji pola wyżowego, nie można wykluczyć opadów, a nawet słabych i lokalnych burz na zachodzie i południowym-zachodzie. Szczególnie na początku przyszłego tygodnia, gdy od zachodu nasunie się front chłodny. Widzimy, że do końca miesiąca z uwagi na dominacje wyżu, opady będą w śladowej ilości, a w wielu miejscach nie będzie padać przynajmniej do czwartku.
Prognozowana suma opadów według modelu ECMWF na okres od 25.09.2021 do 30.09.2021
Wyliczana suma opadów na okres od 25.09.2021 do 30.09.2021 według GFS
Prognoza sum opadów na okres od 25.09.2021 do 30.09.2021 według niemieckiego modelu ICON
Wszystkie te modele widzą najwięcej opadów na zachodzie. Na pozostałym obszarze, nawet jeśli się zdarzą, to będą o niewielkim natężeniu oraz powinny być krótkotrwałe.
Więcej o pogodzie w najbliższych dniach, można dowiedzieć się z briefingu IMGW-PIB.
1 komentarz do “Pogoda na 5 dni. Nagła zmiana. Będzie krótki gorąc na zachodzie, lokalnie spadnie deszcz, niewykluczone słabe burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.