Pogoda na 5 dni dla Polski: Po wichurze i burzach nadejdzie gwałtowne i krótkie ocieplenie

Marzec przynosi nam bardzo dużą dynamikę w pogodzie. Jest to miesiąc przejściowy, gdy bardzo często ścierają się zróżnicowane termicznie masy powietrza. Dodatkowo obserwuje się występowanie silnej strefowej cyrkulacji atmosfery z różnymi składowymi. W ciepłych wycinkach niżów napływa do nas powietrza z południowego-zachodu, natomiast w tylnych częściach układów niżowych chłodniejsze.

Główną przyczyną intensyfikacji tej cyrkulacji jest znaczny kontrast termiczny miedzy wychłodzoną Arktyką kanadyjską – pokrywa śnieżna obejmuje całą Kanadę i północne stany USA – a ciepłym oceanem. Dodatkowo pojawiają się nad umiarkowanymi szerokościami oceanu i Europy intensywne pasma prądy strumieniowego, co powoduje, że transport masy jest szybki także w niższych warstwach i trajektorie na 7 dni dla Warszawy sięgają aż po Zatokę Hudsona i Labrador w Kanadzie . Charakterystyczne jest też to, że trajektorie trzymają się wąskiego pasa umiarkowanych szerokości między 50 a 60 równoleżnikiem – informował synoptyk kilka dni temu ICM.

Atmosfera nad Europą i północną częścią Atlantyku jest w stanie dynamicznych zmian, zbliżamy się do okresu wiosennej równonocy, gdy nad Arktyką zalegają jeszcze wychłodzone masy powietrza, a ocean nie jest już tak ciepły jak jesienią. Przez kilka kolejnych zim najchłodniejszą częścią Arktyki była Kanada i okoliczne morza, a nie jak zwykle Syberia, więc obecnie z tego obszaru łatwo „wylewają się” przez Morze Davisa i Labrador na północny Atlantyk kolejne porcje chłodnego powietrza, aktywizując toczące się wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentu niże na froncie polarnym, które w cyrkulacji zachodniej idą w kierunku Europy. Dochodząc tutaj są już w słabszej formie, ale kolejne napływy chłodnego powietrza znad Skandynawii mogą powodować powstawanie i aktywizowanie się niewielkich wirów niżowych i tylko nieco większych wędrownych wyży – z tymi układami mamy do czynienia w naszym kraju – opisywał Maciej Ostrowski synoptyk ICM-UW

Sobota wietrzna, zwłaszcza na wschodzie

Zwłaszcza na wschodzie utrzyma się dzisiaj spora prędkość wiatru wynikająca z dużego gradientu barycznego po południowo-zachodniej stronie niżu, jaki ulokowany jest obecnie nad Litwą.

Według obecnych danych centrum niżu o imieniu „HEINZ” ulokowane jest nad Litwą z ciśnieniem 985 hPa, kieruje się on dalej na wschód, natomiast po jego południowo-zachodniej części występuje duży gradient baryczny. Co więcej w tylnej części napływa powietrze chłodne, ale wilgotne, w którym z powodzeniem formować będzie się konwekcja.

Dodatkowo nad Polską zaznacza się front okluzji związany z tym niżem, występują w jego obrębie opady atmosferyczne.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące opady nad Polską

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD na dzień 16 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego

Prognoza pogody na sobotę

Prognoza pogody na dzień 16 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Niż o imieniu „IGOR” zaciągnie do Polski bardzo ciepłe powietrze

Rozwijający się niż na froncie polarnym, wkrótce przesunie się nad Wyspy Brytyjskie, wygeneruje swój własny system frontów atmosferycznych. Ciepły wycinek niżu wypełniony będzie dużo cieplejszym powietrzem z południowego-zachodu. Ocieplenie w niedzielę będzie krótkotrwałe, ale dość silne. Na południu wystąpi silny wiatr halny, zwłaszcza w górach.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Do Polski od południowego-zachodu zbliżać będzie się front ciepły niosący opady i duże ocieplenie. Następnie niż o imieniu „IGOR” przesunie się nad Skandynawię, gdzie znacznie się pogłębi.

W niedzielę będziemy w rozległym ciepłym wycinku niżu od tego zachodu w drugiej części dnia zacznie wkraczać front chłodny zamykający go. Prognozowane są kolejne opady atmosferyczne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska w rozległym ciepłym wycinku niżu. Od zachodu zamykać będzie go w drugiej części dnia front chłodny.

Niedziela bardzo ciepła, ale nie aż tak jak prognozują niektóre modele

Niedziela może być bardzo ciepła, ale nie aż tak prognozują niektóre modele. uwzględniając możliwy wiatr halny wystąpienie tak wysokiej temperatury dochodzącej do 20 °C wydaje się mało prawdopodobne, należy uwzględnić wpływ zachmurzenia i stosunkowo jeszcze niską pozycję słońca nad horyzontem.

Prognoza pogody IMGW-PIB na dzień 17 marca 2019 r.

ECMWF prognozuje nawet 19 stopni. Nieco chłodniejszy jest UMPL

Na południu Polski, tak wysokie temperatury może ograniczyć możliwe całkiem spore zachmurzenie i nisko znajdujące się jeszcze Słońce. Prognoza modelu ECMWF na niedzielę.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 marca 2019 r. godzina 00 UTC. Nad wschodnimi dzielnicami znajdować ma się front chłodny. Niemal z całej Polski wymiecione zostanie cieplejsze powietrze.

Poniedziałek z dużym ochłodzeniem

W poniedziałek będziemy po przejściu frontu chłodnego. Znajdować mamy się w dużo chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Rozbudowywać zacznie się klin wyżu, jaki stopniowo zacznie przynosić stabilizację pogody.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Przeważający obszar Polski będzie jeszcze obszarze obniżonego ciśnienia, na wschód od Polski znajdować będzie się pofalowany front chłodny.

Prognoza pogody na poniedziałek dla Polski według IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna na dzień 19 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polskę zacznie obejmować wyż znad Atlantyku. Na wschód od kraju znajdzie się pofalowany front chłodny zablokowany przez dwa wyże. Jeden nad Rosją, drugi znad Atlantyku, który klinem zacznie sięgać już Polski. Przybrać może on nawet formę wału wysokiego ciśnienia.

Prognoza pogody na dzień 19 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 20 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 21 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Wygląda na to, że ostatnia dekada marca minie głównie pod znakiem wyżowej pogody. Chociaż możliwe jest przejście frontów związanych z niżami. Przejściowo z wyższych szerokości geograficznych zaciągane mogą być chłodniejsze masy powietrza, siarczyste mrozy nie są jednak prognozowane. Możliwe są za to opady śniegu. Przysłowie ludowe „w marcu jak w garncu” idealnie obrazuje pogodę panującą w Polsce w bieżącym miesiącu. Mamy wszelkie możliwe zjawiska atmosferyczne od opadów śniegu po burze z gradem i leje kondensacyjne i wichury.

Bieżące położenie burz i opadów pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2 komentarze do “Pogoda na 5 dni dla Polski: Po wichurze i burzach nadejdzie gwałtowne i krótkie ocieplenie”

Dodaj komentarz