Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Śnieg i mróz coraz bardziej prawdopodobne w wielu regionach Polski. Sprawdzamy, co pokazują najnowsze wyliczenia modeli amerykańskich orz europejskich na ten szczególny okres w roku.
Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Śnieg i mróz bardzo prawdopodobne w naszej części Europy
Wygląda na to, że najbliższe dni będą przynosić przeważnie temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najcieplejszym dniem w drugiej dekadzie grudnia okaże się czwartek. Piątek przyniesie nieznaczny spadek temperatury. W weekend będzie chłodniej, gdzieniegdzie zdarzą się nawet opady śniegu. Wyraźny spływ chłodu rozpocznie się w pierwszych dniach trzeciej dekady miesiąca.
Najcieplej będzie w okresie od 15.12.2021 do 20.12.2021. Poniższa mapa obrazuje nam średnie wartości anomalii temperatury, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010. Zatem jest to poprzedni okres klimatologiczny. Widzimy, że w naszej części Europy dominują ciepłe masy powietrza, dlatego też temperatura ma być na ogół powyżej normy. Pod koniec mijającego tygodnia nie unikniemy lokalnych opadów śniegu, a nawet nocnych przymrozków.
Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Całodobowy mróz przez wiele dni przesądzony w trzeciej dekadzie grudnia
Ochłodzenie na okres świąteczny jest przesądzone. Poniższa mapa obrazuje nam średnie wartości anomalii w okresie od 20.12.2021 do 25.12.2021. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski w tym okresie temperatura powinna być poniżej normy. Pewną nie wiadomą na ten moment pozostaje skala i długość adwekcji zimnego powietrza z północnego i północnego-wschodu.
Szczyt ochłodzenie może przypaść na pierwszy i drugi dzień świąt. Szczególnie duże ujemne odchylenie temperatury jest prognozowane na wschodzie, centrum i południu, gdzie spadki temperatury mogą być największe. Cieplej ma być na zachodzie. Pod koniec roku mogą pojawić fluktuacje, które skutkować będą okresowym ociepleniem i zmianą kierunku adwekcji.
Również jedna z najnowszych aktualizacji CFS uwzględnia w okresie od 22.12.2021 do 29.12.2021 wartości poniżej normy wieloletniej. To sugeruje nam wyjątkowo chłodny, czasem śnieżny okres przed świętami i w święta. Szczególnie duże ujemne odchylenie temperatury w tym okresie widzimy na południu, częściowo w centrum i wschodzie, gdzie spadki temperatury okażą się największe. Najcieplej ma być na zachodzie i północy.
Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Zablokowanie cyrkulacji strefowej bardzo prawdopodobne w okresie świątecznym
Adwekcji chłodu w tym czasie sprzyjać ma wyraźne zablokowanie cyrkulacji strefowej za sprawą ulokowania wyżu nad Atlantykiem, dlatego do Polski nie będą docierać ciepłe i wilgotne masy znad Atlantyku i południa Europy w ciepłych wycinkach niżów przez dłuższy okres czasu. Niże mają nurkować znad Skandynawii na południowy-wschód, wschód w kierunku Rosji, ściągając we współpracy z wyżem zimne masy powietrza nad przeważający obszar Europy.
Nie można wykluczyć, że dynamiczne nurkujące ośrodki niżowe zanurkują z dalekiej północy wprost nad Polską, przynosząc większe opady o charakterze zimowych. Istnieje ryzyko, że w ostatnich tygodniach grudnia na obszarze Polski pojawią się burze śnieżne. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w momencie, gdy zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych spłynie nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, co spowoduje rozwój konwekcji masowej z przelotnymi, lokalnymi, ale intensywnymi opadami śniegu, która wkroczy nad ląd. Skutkować może to szczególnie dużym przyrostem pokrywy śnieżnej lokalnie na północy Polski. Niektóre z chmur Cumulonimbus wypiętrzą się prawdopodobnie na tyle wysoko, że wygenerują gdzieniegdzie wyładowania atmosferyczne.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 22.12.2021 do 29.12.2021 według CFS
Na górnych poziomach obserwujemy, że w naszej części Europy zaznaczy się wpływ długiej fali planetarnej zbudowanej z mocno wychłodzonej masy powietrza z północy i północnego-wschodu. Aura w obrębie górnej zatoki w polu geopotencjału będzie zmienna, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć.
Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Przewaga chłodnych wiązek na okres świąteczny dla Polski
Coraz więcej wskazuje, że szczególnie zimna masa powietrza z północy napłynie do Polski na początku przyszłego tygodnia. Będziemy mieć wtedy prawdopodobnie do czynienia z cyrkulacją północną, gdy przeważać ma spływ z wysokich szerokości geograficznych. W takiej sytuacji istnieje ryzyko pojawienia się niżów nurkujących z północy, które będą przemieszczać się po wschodniej stronie silnego wyżu ulokowanego na zachód od naszego kraju.
Na ten moment wygląda, że główny strumień zimnej masy powietrza spłynie do Polski przed świętami, ale coraz więcej modeli sygnalizuje, że w okresie świątecznym, jak i też po świętach najczęściej temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Tylko nieliczne wiązki wskazują na ciepłe święta. Przewaga jest chłodnych wiązek. Ze względu na odległy termin, zalecamy obserwować białą linię, która jest średnią wszystkich wiązek. Znajduje się ona poniżej czerwonej, co zwiastuje duże ochłodzenie w ostatnich tygodniach 2021 roku. Na szczegółowe prognozy wartości w poszczególnych dniach musimy jeszcze poczekać. Trend w kierunku całodobowego mrozu jest jednak przesądzony.
Również z wiązek modelu GFS dla Polski wynika, że w trzeciej dekadzie grudnia całodobowy mróz nie będzie rzadkością. Zdarzyć może się nawet mróz poniżej -10 stopni na nizinach. Szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.
W wielu regionach pojawić może się pokrywa śnieżna
Wstępna prognoza grubości pokrywy śnieżnej według ECMWF na okres od 15.12.2021 do 25.12.2021. Według tego modelu najwięcej śniegu zalegać może miejscami na północy, co może być związane z konwekcją. Obfite opady zimowe zdarzą się także w Sudetach, ale także m.in Beskidzie Śląskim, Podhalu, jak i też Tatrach oraz Bieszczadach. Najmniej śniegu na nizinach może być na zachodzie.
Nieco inaczej widzi to amerykański GFS, ale również on prognozuje największą pokrywę śnieżną w górach i na obszarach podgórski Polski południowej. Krajobrazy teoretycznie zabielą się, a nawet utworzyć może się na wiele dni pokrywa śnieżna również na nizinach.
Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu na 24.12.2021, 18 UTC według GEFS
Wstępna prognoza prawdopodobieństwa zasięgu pokrywy śnieżnej na 25.12.2021, 06 UTC według GEFS
Wkrótce więcej informacji o trendzie na święta dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC