Pogoda na dziś, 19 lipca 2020 dla Polski. Burze z gradem, miejscami podtopienia. Prawie upał

Dziś na północy oraz północnym-wschodzie zaznaczy się skraj wyżu znad Zatoki Ryskiej. Pozostały obszar Polski znajdzie się w obszarze lekko obniżonego ciśnienia. W południowej części kraju położony będzie front okluzji. Niż górny przemieści się znad Bałkanów nad Rumunię. W środkowej troposferze zaznaczy się także górna zatoka niżowa. Pozostały obszar naszej części Europy znajdzie się w polu słabogradientowym. Napływać ma ciepła i wilgotna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 19.07.2020, 12 UTC

Widoczny niż górny, który przemieści się dziś nad Rumunię. Na skalę synoptyczną wspomoże on rozwój burz w południowej części Polski.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W wielu miejscach przelotne opady deszczu i burze. Zjawiska burzowe nie wystąpią dziś tylko na północnym-wschodzie. W czasie burz opady do 30-50 mm, punktowo powodujące podtopienia, mając na uwadze niską prędkość przemieszczania. Termometry pokażą dziś od 22°C, 25°C nad morzem do 29°C na północnym wschodzie i krańcach zachodnich; w obszarach podgórskich od 21°C do 23°C. Wiatr na ogól słaby i umiarkowany w czasie burz do 80 km/h.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, najwięcej burz będzie po godzinie 15 na południu i wschodzie. Przeważnie będą krótkotrwałe i wolno przemieszczające. Na różowo zaznaczono prawdopodobny obszar burz.