W środę przeważający obszar Polski jest pod wpływem umacniającego się układu wysokiego ciśnienia. Tylko wschodnia połowa kraju ma być w zasięgu płytkiego, ale aktywnego niżu, tam też zaznaczy się jeszcze w pierwszej części dnia strefa frontowa i powietrze zwrotnikowe. Za frontem chłodnym napływa dużo chłodniejsze powietrze z północnego – zachodu.
Chmury Cumulonimbus prawdopodobne są w środę na południowym wschodzie Polski, jednak największe ryzyko burz będzie na południowym – wschodzie, a zwłaszcza obszarów podgórskich i gór. Podstawowym zjawiskiem mają być umiarkowane, miejscami silne opady deszczu do 10-15 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Istnieje ryzyko opadów drobnego gradu.
Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się burz na północy Polski, zwłaszcza w strefie brzegowej i na Pomorzu oraz Kujawach w związku z napływem chłodnego i wilgotnego powietrza. Zjawiska burzowe nie powinny być groźne, ale niewykluczone są na Morzu Bałtyckim, blisko polskiej strefy brzegowej istnieje ryzyko trąb wodnych (ang. waterspout).
Pewnym czynnikiem hamującym rozwój burz na wschodzie może być duże zachmurzenie. Na południu burze mogą rozwinąć się popołudniu. Zjawiska burzowe powinny zaniknąć wieczorem.
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na bieżącą dobę, ważna do godzin porannych jutro
Prognoza spodziewanych burz IMGW-PIB na dziś
Bieżące położenie opadów i burz poniżej