Pogoda na noc 14/15 grudnia 2021 dla Polski. Wystąpią niebezpieczne opady marznące. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Będzie także lekki mróz. Odwilż dalej ma postępować w kierunku wschodnim.
Pogoda na noc. Zgniły wyż dalej wpływać ma na aurę
Rozpoczyna się kilkudniowa, ale silna odwilż w Polsce. Już wczoraj na większym obszarze zachodniej części kraju termometry pokazały dodatnie temperatury. Na wschodzie jednak w dalszym ciągu utrzymuje się ujemna temperatura, ale i tu godziny z całodobowym mrozem są policzone.
Jeszcze we wtorek i jutro wiele najniższych chmur widocznych będzie na zdjęciach satelitarnych. Nad naszymi głowami obecne są także chmury Stratocumulus. Na zachodzie kraju zaznaczył się w jeszcze większym stopniu wpływ cieplejszego powietrza napływającego z zachodu. Dziś termometry m.in w Zielonej Górze pokazały w najcieplejszym momencie 5-7 stopni, w Poznaniu w ciągu dnia wzrost od zera do 4 stopni. Odwilż sięgnęła także centralną część kraju i była poprzedzona opadami marznącymi, które powodowały gołoledź w kontakcie z mocno wychłodzonym podłożem.
Jednak co istotne. Nadejście odwilży w półroczu ciepłym nie oznacza że znikną warstwy inwersyjne i izotermiczne. Podłoże jest znacznie chłodniejsze od napływającego powietrza i mgły utrzymają się dalej. Głównie o charakterze adwekcyjnym. Pod inwersją wyżu, w warunkach słabego przepływu mas powietrza zalegają mgły i zamglenia, okresami występują opady mżawki. W wielu regionach przez kilka dni, a czasem i tygodni utrzymuje się nieprzyjemne, jesienno-zimowe zachmurzenie chmurami piętra niskiego. Czasem pada z nich deszcz, a niejednokrotnie również marznąca mżawka i śnieg. Należy również podkreślić, że mamy bardzo dobre warunki do rozwoju smogu, który szczególnie uciążliwy jest po zachodzie słońca, jak i też w godzinach porannych.
Co istotne w wyżu mamy najczęściej obecne podinwersyjne zachmurzenie warstwowe. Jednak tuż nad nim mogą przemieszczać się pasma chmur średnich, które zasiewają kryształkami lodu pola chmur Stratus. Taki proces sprzyja wystąpieniu słabego śniegu lub mżawki, które obserwujemy od wielu dni.
Prognoza ciśnienia na 15.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Opady marznące w nocy szczególnie we wschodniej połowie kraju
Wtorek przyniósł na przeważającym obszarze Polski całkowite i duże, większe przejaśnienia na południowym wschodzie, a w Tatrach i na Podhalu rozpogodzenia. Opady deszczu i mżawki, lokalnie na wschodzie marznących i powodujących gołoledź. Gdzieniegdzie z chmur niskich padał także śnieg. Na południu i północnym wschodzie, wschodzie także deszcz ze śniegiem lub słaby śnieg. Lokalnie występowała mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Liczne były także zamglenia. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały maksymalnie na przeważającym obszarze kraju od 0°C do 5°C; wyższe wartości na wybrzeżu i Nizinie Szczecińskiej około 7°C i zdecydowanie chłodniej na wschodzie i południowym wschodzie od -5°C do -1°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, pod koniec dnia na północnym zachodzie porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h powodujące zamiecie śnieżne.
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu i mżawki. Głównie na wschodzie lokalnie marznących i powodujących gołoledź. W Karpatach i na wschodzie możliwy słaby śnieg. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -1°C do 4°C, tylko na południowym wschodzie od -6°C do -2°C; w rejonach podgórskich Karpat możliwy spadek temperatury do -8°C. Wiatr słaby, na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.
Prognoza temperatury nad ranem w środę według SWISS-HD
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC