Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Burze już nie wystąpią, będzie mróz oraz oblodzenie w Polsce, jak i też większe śnieżyce na południu kraju. Sprawdzimy, jak kształtować mają się warunki pogodowe w najbliższych kilkunastu godzinach.
Pogoda na noc. Czeka nas stopniowa stabilizacja w pogodzie
Po przejściu frontu chłodnego od zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Europy Zachodniej. Płynąć ma z północy Starego Kontynentu zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Pojawią się na przeważającym obszarze kraju spadki temperatury poniżej zera.
Sytuacja synoptyczna na 18.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
W poniedziałek, w drugiej części dnia zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami, oraz na północy i w centrum z rozpogodzeniami. Obserwowano w wielu regionach przelotne opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, śniegu i deszczu, w górach śniegu. Pojawiła się rozległa formacja liniowa przemieszczająca się od Pomorza dalej na południe na froncie chłodnym.
Opady przejściowo o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym ograniczając widzialność do 200 metrów. Gdzieniegdzie oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Wysokość opadów do 15 mm w Karpatach i tam mógł wystąpi przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Gdzieniegdzie na wschodzie i w Sudetach możliwy był przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura zaczęła szybko spadać po przejściu frontów. Termometry pokazały maksymalnie od 0°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na okresami silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem i w górach bardzo silny, od 50 km/h do 70 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Porywy wiatru do 115 km/h, w Sudetach i Karpatach do około 160 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w poniedziałek na obszarze Polski
Największe opady na południu Polski
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Szczególnie we wschodniej połowie kraju przelotne opady śniegu, natomiast w rejonie Zatoki Gdańskiej także deszczu ze śniegiem. Głównie w Karpatach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 6 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -5°C do 0°C. Wyższe wartości na Wybrzeżu, tam około 2°C. Gradient ciśnienia ma się stopniowo zmniejszać, a od zachodu rozbudowywać ma się coraz bardziej wyż. Wiatr umiarkowany, okresami na wschodzie dość silny i silny, od 25 km/h do 40 km/h, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Na wschodzie kraju porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 100 km/h oraz w Karpatach do 85 km/h. Wiatr stopniowo będzie słabł. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana temperatura nad ranem 18.01.2022 r. 03 UTC według GEM
Wyliczana temperatura powietrza na 18.01.2022 r. 05Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC