Pogoda na noc 19/20 października 2021. Brak przymrozków, cyrkulacja strefowa i silny wiatr oraz opady w Polsce

Pogoda na noc 19/20 października 2021. Front ciepły, dużo chmur, największe opady na północy. Silny halny w górach.

Od dłuższego czasu Polska znajduje się w zasięgu cyrkulacji strefowej. Rozpoczyna się kilkudniowa, ale krótkotrwała adwekcja ciepła. Już pod koniec tygodnia spłynie chłodne powietrze arktyczne morskie z północnego-zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Należy dodać, że do Europy zbliża się głęboki, wieloośrodkowy niż znad Atlantyku i przemieści się typowym torem niży nad Morzem Norweskim na północ Skandynawii, należy dodać, że w zatoce wyciągającej się na południe uformuje się nad Morzem Celtyckim i Zatoką Biskajską ośrodek wtórnego niżu. We czwartek przetoczy się on wybrzeżem Morza Północnego nad Cieśniny Duńskie i południe Skandynawii, natomiast jego front chłodny wkroczy do naszego kraju od północnego zachodu wraz z jesiennymi wichurami.

Ubiegłej nocy przez naszą część Starego Kontynentu przemieszczał się ciepły front atmosferycznymi z umiarkowanym deszczem. W godzinach porannych przebiegał od Pomorza Gdańskiego wzdłuż Wisły przez Kujawy, Mazowsze po Lubelszczyznę. Tuż za tym frontem szerokim strumieniem zaczęła płynąć cieplejsza masa powietrza, która pozostanie w Polsce do piątku. Najdłużej utrzymując się na krańcach wschodnich. Należy jeszcze wspomnieć, że w nocy z wtorku na środę przez Polskę przejdzie kolejny front ciepły z opadami deszczu. Największe opady zdarzą się na Pomorzu i północy, zdecydowanie słabsze mają być w centrum i marginalne na południu kraju.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 19.10.2021, 18 UTC

pogoda na noc. fronty ciepłe

Pogoda na noc. Silny wiatr fenowy już w górach. Apogeum w środę i czwartek

Ponadto z uwagi na narastającą różnie ciśnienia już we wtorek w Sudetach wzrosła prędkość wiatru z sektora południowo-zachodniego. Występowały porywy wiatru fenowego, które przekraczały 20 m/s. W środę czeka nas dalsza intensyfikacja zjawisk fenowych. Silny wiatr da się we znaki również w Karpatach. Zwłaszcza Beskidzie Śląskim, Wysokim, jak i też pogórze Bieszczad. Ponadto prognozowany jest też silny i porywisty wiatr w całej północnej części kraju. Natomiast we czwartek jesienne wichury osiągające na wybrzeżu 30-35 m/s występować mają przed i w obszarze frontu chłodnego wchodzącego od północnego-zachodu kraju. Istnieje również spore prawdopodobieństwo jesiennych burz na północy kraju. Aura ma być typowo jesienna i dynamiczna, a miejscami również niebezpieczna.

W nocy z wtorku na środę szczególnie a południu i południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie okresami opady deszczu, szczególnie na północy kraju. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy zobaczymy od 5°C na północnym wschodzie. Do 10°C w centrum i 12°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 2°C do 6°C. Należy dodać, że wiatr ma być na ogół jeszcze słaby i  umiarkowany. Silniejszy nad morzem oraz w rejonach podgórskich wzrastający do dość silnego, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni. Szczególnie wysoko w Sudetach porywy do 80 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem w środę według ICON

pogoda na noc. niska temperatura w polsce

POŁOŻENIE OPADÓW