Pogoda na noc 21/22 października 2021. Od kilku dni znajdujemy się pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej. Podczas nadchodzącej nocy wpływ na warunki pogodowe będzie mieć ośrodek wtórnego niżu, który znad Bałtyku ma przemieszczać się nad Rosję. Powinien się w dalszym ciągu pogłębiać z uwagi na bliskość prądu strumieniowego.
Pogoda na noc. Wichura w Polsce zacznie wyraźnie słabnąć
W naszej części Europy dominuje silny prąd strumieniowy. Sprzyja on dzięki temu dynamicznym procesom cyklogenezy i frontogenezy. Dlatego też odsysanie powietrza znad obszaru zatoki skutkuje silnymi ruchami wstępującymi i pogłębianiem się niżu i aktywację frontu. Należy jednak dodać, że maksymalna prędkość prądu strumieniowego notowana jest na poziomie 9-10 km. Jednak w atmosferze baroklinowej cała troposfera jest w szybkim ruchu z południowego-zachodu na północny-wschód. Niejednokrotnie istotnie podwyższona prędkości przenosi się do podłoża, dlatego też wielu regionach występuje gwałtowny wiatr, natomiast na Bałtyku silny, jesienny sztorm.
Położenie niżu oraz jego prognozowana głębokość w drugiej części nocy z czwartku na piątek według ECMWF
W kontekście jesiennej wichury istotny okazał się skierowanej na południe wtórny niż który znad Morza Celtyckiego, Dani przesuwa się znad południowej części Bałtyku w kierunku Rosji. Proces uformowania niżu był bardzo dynamiczny, dzięki dużym gradientom termicznym między północą a południem. Już dziś nad ranem nad dzielnice północno-zachodnie nasunął się towarzyszący temu niżowi front chłodny. Z uwagi na dynamiczne wypieranie ciepłego powietrza, szybko przesunął się przez nasz kraj. Jutro i pojutrze na zachód i południowy-zachód od Polski, w obszarze osiadania chłodniejszego powietrza za frontem utworzy się wyż, który w niedzielę przyniesie stabilizacje pogody i zmniejszenie gradientu barycznego w naszej części Europy.
Prognoza porywów wiatru do godzin porannych w piątek według SWISS-HD. W górach wartości mogą być wyższe od prognozowanych
Wietrzna aura w Polsce. Burze możliwe na Wybrzeżu
Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie ma być na duże z większymi przejaśnieniami, na południu rozpogodzenia. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, szczególnie w północnej i częściowo wschodniej części kraju. Niewykluczone, że Pomorzu pojawią się jesienne, adwekcyjne burze. Prognozowane suma opadów do 10 – 15 mm na Wybrzeżu z chmur kłębiasto-deszczowych. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 4°C miejscami na północy i w centrum do 8°C. Nad morzem i 9°C na południowym wschodzie, chłodniej tylko w kotlinach górskich, od 2°C do 3°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny. Nad morzem silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, na wschodzie kraju początkowo w porywach do 80 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze do 70 km/h, nad morzem do 100 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 110 km/h, w Sudetach do 140 km/h.
Wyliczana temperatura minimalna, 22.10.2021, 03Z według ICON
Prognozowane porywy wiatru za okres od 22 w czwartek do 4 czasu środkowoeuropejskiego według SWISS-HD
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC