Pogoda na noc 23/24 kwietnia 2021. Groźne przymrozki, zanikające opady i burze w Polsce

Pogoda. W nocy z piątku na sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem z centrami nad Morzem Północnym i Europą Środkową, a niżem z ośrodkiem przesuwającym się znad Finlandii nad północno-zachodnią Rosję. Z północy napływać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W środkowej i górnej troposferze dalej dominować będzie górna zatoka w polu geopotencjału. Ciśnienie powoli będzie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.04.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 24 kwietnia 2021, 00 UTC

Prognoza ciśnienia, geopotencjału oraz topografii barycznej dla poziomu 500 hPa. Widzimy górną zatokę niżową rozciągającą się z północy na południe wypełnioną arktycznym powietrzem. To właśnie ona spowodowała wystąpienie stromego gradientu pomiędzy dolną a środkową troposferą. Co przyczyniło się do rozwoju konwekcji w masie arktycznej morskiej. Lokalnie obserwowano burze na zachodzie i w centrum. północy kraju. Aktywność burzowa była jednak duża niższa niż w czwartek.

f

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 24.04.2021, 00 UTC ukazuje nam jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy powierzchni izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Możemy dostrzec, że obszarem źródłowym masy powietrza są rejony Grenlandii, a nawet koła podbiegunowego. W tej części świata zalegało powietrze 7 dni temu zanim napłynęło do naszej części Europy. Przepływając Atlantyk Północny nabrało więcej wilgoci.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 24.04.2021, 00 UTC

Dane z sieci detektorów wyładowań atmosferycznych za ostatnie 12 godzin dla Polski oraz rejonów przyległych.

Pogoda. Burze w Polsce 23 kwietnia 2021.

Pogoda. Opadów będzie niewiele w nocy

Nadchodząca noc przyniesie początkowo zanikające opady i burze, które są prognozowane w centrum oraz na wschodzie, południowym-wschodzie i południu. Niewielkie opady mieszane są możliwe w drugiej części nocy na północnym-zachodzie, zachodzie i w centrum. W górach i na obszarach podgórskich śnieg i deszcz ze śniegiem. Najwięcej chmur jest prognozowanych początkowo w południowej części Polski. Na pozostałym obszarze na ogół pogodnie, bądź zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany. Przy bezchmurnym niebie i adwekcji masy z północnego-zachodu spodziewamy się sprzyjających warunków do radiacyjnego wypromieniowania ciepła i pojawienia przymrozków, które mogą być groźne. Oczywiście, mając na uwadze trwający okres wegetacji.

Prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski według modelu ECMWF na godziny wieczorne w piątek

Pogoda. Opady w piątek

Wyliczenia opadów, ciśnienia i zachmurzenia bliżej godzin porannych w sobotę.

Opady nad ranem w sobotę

Według prognoz modelu ICON przymrozków spodziewamy się miejscami na północy, centrum i wschodzie oraz południu. Najcieplej będzie na zachodzie od 0°C do 4°C. Na pozostałym obszarze przeważnie od -3°C do -1°C. W górach i na obszarach podgórskich od -7°C do -2°C.

Temperatura minimalna o poranku

Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z zachodu, północnego-zachodu. Najsilniej powieje w górach i na obszarach podgórskich i górskich do 50-65 km/h. Potęgować ma odczucie chłodu.

Pogoda. Wiatr w Polsce