Pogoda na noc 26/27 sierpnia 2021. Niż górny. Zimna noc i lokalne mgły. Zanikające burze w Polsce

Pogoda. W czwartek Polska znalazła się pod wpływem aktywnego układu niżowego z centrum, jaki znad południowego Bałtyku przesunął się do naszej części Europy. Z niżem związany jest front okluzji chłodnej wędrujący od północnego-zachodu na południowy-wschód, przynosząc opady wielkoskalowe. Tuż za frontem napływa powietrze chłodne w całym profilu troposfery i cechujące się podwyższonym pionowym gradientem temperatury, co powoduje wystąpienie przelotnych opadów deszczu i punktowych burz o stosunkowo niskim stopniu zorganizowania. Na Kujawach i Wielkopolsce u podstawy chmur kłębiasto-deszczowych pojawiły się krótkotrwałe zalążki trąb lądowych. 

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.08.2021, 18 UTC

Pogoda na noc 26/27 sierpnia 2021. Zimna noc i lokalne mgły.

Pogoda. Niż górny będzie kształtował aurę w nocy

Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy ma być dalszym ciągu pod wpływem wypełniającego się niżu z rejonu Pomorza. Natomiast front atmosferyczny przemieści się na wschód. Tuż za frontem kontynuowana będzie adwekcja chłodnej i wilgotnej masy polarna morskiej.

Prognoza burzowa na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda na noc 26/27 sierpnia 2021. Zimna noc i lokalne mgły.

Pogoda. Napływać ma chłodna i wilgotna masa powietrza o cechach polarna morskich

Napływ chłodniejszego spowoduje wystąpienie pewnej niestabilności powietrza. Początkowo w zachodniej części kraju, ale po zachodzie słońca atmosfera na tym obszarze zacznie się stabilizować. Należy jednak dodać, że w rejonie Wybrzeża ciepłe wody Morza Bałtyckieg. Skutkować będą występowaniem pewnej niewielkiej, ale wystarczającej do rozwoju konwekcji chwiejności termodynamicznej. Prognozy numeryczne wskazują, że w obrębie niżu górnego wilgotny ma być pionowy profil troposfery. Nie są prognozowane także warstwy hamujące. Na skalę synoptyczną wspomaganie konwekcji zapewni ośrodek górnego niżu. Prognozy numeryczne wskazują, że w nocy tylko na Pomorzu, a szczególnie w rejonie Wybrzeża pojedyncze burze mogą wystąpić przez całą noc. Podczas burz opady nie będą intensywne, a akumulacja opadów nie powinna przekroczyć 10-15 mm, wiatr do 50-60 km/h.

Ośrodek górnego niżu widoczny w środkowej troposferze podczas nadchodzącej nocy. Burze możliwe są w nocy zwłaszcza na Wybrzeżu i południowym Bałtyku

niż górny

Pogoda. Niska temperatura, najcieplej nad morzem. Lokalnie mgły w Polsce

Najbliższa noc na przeważającym obszarze Polski przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Spodziewane są lokalnie przelotne opady deszczu. Szczególnie na północy kraju możliwe słabe burze. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych akumulacja opadów do 10 mm, natomiast na Pomorzu do 15 mm. Niewykluczone, że wysoko w Tatrach wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 m, zwłaszcza w centrum i na północy kraju. Rozwijające się zwłaszcza w drugiej części nocy. Termometry w najchłodniejszym momencie nocy wskażą od 5°C do 12°C, chłodniej w obszarach podgórskich od 7°C do 9°C, wysoko w Tatrach około 0°C, najcieplej na Helu około 14°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. W Sudetach oraz czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 27.08.2021, 5 UTC według modelu ICON. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych.

niska temperatura w Polsce

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ