Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Mróz w Polsce jeszcze dwucyfrowy, ale nie będzie on tak tęgi jak ubiegłej nocy. Wystąpi miejscami mgła marznąca osadzająca szadź i ograniczająca nocne wypromieniowanie ciepła. Gdzieniegdzie niewykluczone marginalne opady śniegu.
Pogoda na noc. Będzie kolejna zimna noc. Jednak spadki temperatury nie będą tak duże jak ubiegłej nocy
Układ wyżowy zbudowany w arktycznym powietrzu, który w weekend przynosił nam piękną, zimową aurę ze słoneczna i mroźną pogodą oraz bielą spadłego wcześniej śniegu. Migruje dalej wschód, nad Białoruś i Rosję. Co istotne ustępuje on pod naporem zatoki wieloośrodkowego niżu znad Atlantyku, który obejmuje rozległy obszar oceanu. Co więcej od Labradoru po Wyspy Brytyjskie obserwujemy zachmurzenie związane z frontami tego niżu. Na zobrazowaniach satelitarnych jest to bardzo dobrze widoczne zarówno w spektrum widzialnym, jak i też w podczerwieni.
Ubiegła noc była najzimniejszą od początku sezonu zimowego w Polsce. Na przeważającym obszarze Polski panował silny mróz jak na 3 dekadę grudnia. Na ogół notowano poniżej -10/-14℃, gdzieniegdzie do -20/-24℃ na Podkarpaciu i w Małopolsce. W poniedziałek utrzymywało się mroźne powietrze nad Polską, dlatego też w wielu regionach obserwowano całodobowy mróz.
Przeważnie na stacjach meteorologicznych, na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m n.p.g notowano od -4/-8℃. Pewnym czynnikiem chłodzącym okazuje się w ostatnich dniach niezbyt silny wiatr, którego prędkość nie była duża z uwagi niewielki gradient baryczny. Powrócił zgodnie z naszymi przewidywaniami problem smogu w większych aglomeracjach miejskich i na osiedlach domków jednorodzinnych. Czemu niewątpliwie sprzyjały bezwietrzne noce, niskie temperatury i trwający sezon grzewczy. Pod przyziemną warstwą radiacyjną gromadziły się zanieczyszczenia pochodzące z transportu samochodowego, jak i też z pieców. Na danych ze stacji aerologicznych dostrzec można było niską położone warstwy inwersyjne. Dlatego też zanieczyszczenia były zawieszone w najniższej warstwie planetarnej warstwy granicznej. Jednak już od wtorku na zachodzie i południowym-zachodzie rozpocznie się odwilż, która obejmie przeważający obszar Polski w drugiej połowie tygodnia. Wraz ze wzrostem prędkości wiatru poprawie ulegnie jakość powietrza.
Najniższa temperatura godzinowa 26/27 grudnia 2021, wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl, dane: IMGW-PIB
Pogoda na noc. Najbliższe noce już nie tak mroźne w Polsce
Najbliższe noce już bez tak dużych spadków temperatury. Jeszcze w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek na przeważającym obszarze Polski zalegać będzie przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego. Uległo już one pewnej modyfikacji, zalegając dłuższy okres nad wychłodzonym kontynentem. W wielu regionach było dziś słonecznie. Więcej chmur pojawiło się szczególnie na północnym-wschodzie, południowym-wschodzie i południowym-zachodzie , gdzie było miejscami zachmurzenie umiarkowane i duże przez utrzymujące się podinwersyjne chmury niskiego piętra. Przeważnie z tych nie obserwowano opadów, chociaż miejscami symboliczny śnieg mógł się zdarzyć.
Prognoza ciśnienia dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według GFS na 28.12.2021, 00Z
Pogoda. Powietrze pochodzenia arktycznego uległo przetransformowaniu, zalegając dłuższy czas nad kontynentem
Należy podkreślić, że masa pochodzenia arktycznego, która napłynęła z dalekiej północy do Polski charakteryzowała się niską zawartością wilgoci. Dlatego niebo w niej charakteryzowało się dobrą przejrzystością. Jednak w obrębie niewielkiego układu wyżowego panowały sprzyjające warunki do osiadania mroźnego, co sprzyjało silnym spadkom temperatury. Ponadto pionowe mieszanie nie było w należyty sposób realizowane. Z uwagi na silną inwersję osiadającą w wyżu, który rozbudował się w mroźnym powietrzu.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 28.12.2021, 00 UTC dla wysokości 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy. Pokazuje nam jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do stolicy naszego kraju
Pogoda. Poniedziałek przyniósł pogodną aurę w wielu regionach Polski. Noc z mrozem dwucyfrowym
Poniedziałek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie na południu, zachodzie i północnym wschodzie duże. Miejscami na Podkarpaciu słabe opady śniegu, a na Mazurach mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów, mgła mogła osadzać szadź. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od -8°C. Lokalnie na Pomorzu Wschodnim i w rejonach podgórskich Karpat, około -3°C na przeważającym obszarze kraju, do 2°C lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, wschodni i południowo-wschodni.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże, co ograniczy w znacznym stopniu radiacyjne wypromieniowanie ciepła przy długiej grudniowej nocy. Na południowym wschodzie i północnym zachodzie gdzieniegdzie słabe opady śniegu. Szczególnie w południowej części kraju lokalnie możliwa mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. Temperatura minimalna od -12°C do -7°C. Tylko miejscami na południowym wschodzie i północnym zachodzie od -6°C do -5°C, a na Półwyspie Helskim około -4°C; w rejonach podgórskich Karpat temperatura minimalna od -19°C do -13°C oraz lokalnie na Pomorzu Wschodnim spadek temperatury do -14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Lokalnie na północnym wschodzie wiatr powodował będzie zamiecie śnieżne. Lokalnie na drogach i chodnikach będzie ślisko, dlatego piesi i kierowcy powinni zachować ostrożność.
Prognozowana temperatura na 28.12.2021, 03 UTC według GEM