Mróz siarczysty ustąpi. Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach nawet 13°C w Sylwestra 2021

Mróz siarczysty zacznie ustępować. Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach zobaczymy pod koniec roku na zachodzie kraju aż 13°C. Wraz z początkiem stycznia czeka nas ochłodzenie. Jednak temperatura w dalszym ciągu powinna być powyżej normy wieloletniej. Będziemy mieli jednak dużą zmienność w pogodzie spowodowaną aktywnością cyrkulacji strefowej.

Mróz w Polsce. Grudzień 2021 najzimniejszy od 2012 roku

To już przesądzone. Pierwszy raz od 2012 roku grudzień na przeważającym obszarze Polski zapisze się z wartości poniżej normy wieloletniej. Nie zabrakło okresów z całodobowym mrozem, śnieżycami, a nawet burzami śnieżnymi. Ponadto mróz całodobowy dał się we znaki w święta. Pojawiła się także pokrywa śnieżna.

Ujemna anomalia temperatury za cały grudzień w Polsce

Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.12.2021 r. do 31.12.2021 r., biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. To jest szczególnie zimny miesiąc w północnej części kraju, a według prognoz modelu ICON, największa ujemna anomalia miesięczna wystąpi do końca miesiąca na Kujawach, Pomorzu oraz Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie. Na bardziej szczegółowe dane przyjdzie nam poczekać do pierwszych dni stycznia, gdy spłyną wszystkie dane ze stacji synoptycznych i zostaną wyeliminowane potencjalne błędy pomiarowe z ostatniego miesiąca. Jednak już teraz można powiedzieć, że grudzień zapisze się jako chłodny.

Mróz siarczysty ustąpi. Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach nawet 13°C w Sylwestra 2021

Mróz ustąpi. Odwilż nadejdzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej

Poniższa grafika obrazuje nam odchylenie temperatury w okresie od 27.12.2021 r.do 2.01.2022 według niemieckiego modelu ICON, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020. Szczególnie zimny będzie jeszcze poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek. Jednak według prognoz różnych ośrodków meteorologicznych spadki temperatury nie będą tak duże jak w święta. Od wtorku na zachodzie, południowym-zachodzie rozpoczynać się zacznie odwilż. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Najwyższe temperatury są prognozowane w ostatnich dniach 2021 roku. Wtedy to według modeli pogodowych temperatura w Polsce może przekroczyć 12°C.

Poniższa grafika obrazuje nam odchylenie temperatury w okresie od 27.12.2021 r.do 2.01.2022 według niemieckiego modelu ICON, biorąc pod uwagę okres ref. 1991-2020. Szczególnie zimny będzie jeszcze poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek. Jednak według prognoz różnych ośrodków meteorologicznych spadki temperatury nie będą tak duże jak w święta. Od wtorku na zachodzie, południowym-zachodzie rozpoczynać się zacznie odwilż. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Najwyższe temperatury są prognozowane w ostatnich dniach 2021 roku. Wtedy to według modeli pogodowych temperatura w Polsce może przekroczyć 12°C. Wraz z początkiem stycznia przejściowo w tylnej części niżu spłynie chłodniejsze powietrze, ale według większości modeli pogodowych temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Nocami jednak na nizinach w pierwszych dniach stycznia możliwy jest lekki mróz.

Wyliczane odchylenie temperatury w okresie od 27.12.2021 do 2.01.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres klimatologiczny 1991-2020 wraz ze średnią za omawiany okres

Mróz siarczysty ustąpi. Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach nawet 13°C w Sylwestra 2021

Mróz w Polsce. Z termicznej zimy wycofamy się termicznego przedzimia

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że na przełomie 2021/22 na zachodzie kraju zapanuje termiczne przedzimie. Chłodniej ma być w tym czasie we wschodniej połowie kraju. Najniższe wartości oprócz rejonów górskich i podgórskich zdarzą się na Suwalszczyźnie. Okresami jednak ciepłe masy powietrza przyniosą silną odwilż w całej Polsce. Kulminacyjna część ocieplenia przypadnie na czwartek oraz Sylwestra, a w południowej części kraju na 1 stycznia 2022.

Mróz siarczysty ustąpi. całodobowa ujemna temperatura

Nawet model GFS sugeruje, że odwilż pod koniec roku obejmie całą Polskę. Wtedy to szczególnie na zachodzie kraju może być nawet 12°C/13°C. Nieco chłodniej ma być w centrum, południu i wschodzie. Wzrost temperatury powyżej zera obejmie także północny-wschód, ale tu termometry pokażą maksymalnie 4°C/5°C.

ocieplenie dwucyfrowe na zachodzie Polski 2021

Mróz ustąpi za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej

Wraz z uaktywnieniem się cyrkulacji strefowej wzrośnie dynamika w pogodzie. Z powodu większego gradientu barycznego wzrośnie również prędkość wiatru. Już od wtorku na przeważającym obszarze Polski pojawi się więcej chmur, a na zachodzie pod koniec dnia wkroczą opady. W początkowej fazie, w kontakcie z wychłodzonym podłożem mogą być marznące i powodować gołoledź. Ponadto w kolejnych dniach opady mają przemieszczać się na wschód. Na styku zróżnicowanych fizycznie mas powietrza padać ma deszcz ze śniegiem oraz śnieg, jak i też deszcz marznący. W cieplejszych masach sam deszcz. Kierowcy i piesi będą musieli uważać. Szczególnie w okresie od wtorku do środy w wielu regionach naszego kraju.

 Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach nawet 13°C w Sylwestra 2021

Najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie

Prognozowana maksymalna temperatura na 30.12.2021, 18 UTC według GFS

odwilż w polsce 2021

Wyliczana temperatura na 31.12.2021, 15 UTC według ECMWF

ocieplenie w kraju

GFS i GEM zgodne. Idzie odwilż, ale mróz całodobowy wróci jeszcze w styczniu

Praktycznie na sam koniec spójrzmy jeszcze na wiązki pochodzące z modeli GFS i GEM na 16 dni dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. Przepływ na tej wysokości jest mniej zaburzony niż przy ziemi.

Możemy zobaczy, że ocieplenie na ostatnie dni 2021 roku jest przesądzone. Temperatura wzrośnie na obszarze całej Polski do wartości powyżej normy klimatologicznej. W pierwszych dniach stycznia temperatura nieco spadnie, ale w ciągu dnia będzie na ogół dodatnia. Nocami jednak zwłaszcza we wschodniej i południowej części kraju zdarzy się mróz. Nie będzie on jednak tak silny jak w okresie świątecznym.

Zimowe warunki ustąpią cyrkulacji strefowej

W czasie panowania aktywnej cyrkulacji atlantyckiej, pogoda na początku stycznia będzie zmienna. Nie zabraknie chmur, opadów, jak i też silniejszego wiatru. W cieplejszych masach ma być to przeważnie deszcz, w chłodniejszych deszcz ze śniegiem i śnieg. Z wiązek modeli numerycznych można wywnioskować, że u schyłku 1 dekady stycznia temperatura powinna obniżyć się do wartości poniżej normy wieloletniej, sugerując powrót zimowych warunków na dłużej. Jednak przy tak złożonym i chaotycznym systemie, jakim jest atmosfera, ciężko uznać tak odległe prognozy za w pełni wiarygodne. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę dużą aktywność wzorca zachodniego.

zmiana trendu pod koniec 1 dekady stycznia 2022

Podobnie widzi to kanadyjski GEM, który sygnalizuje wzrost temperatury w ostatnich dniach grudnia. Dopiero pod koniec 1 dekady stycznia temperatura powinna obniżyć się do wartości poniżej normy klimatologicznej, mając na uwadze okres ref. 1981-2010. Powrót zimowych warunków jest sugerowany nie tylko przez jeden model numeryczny.

mróz w polsce 2021/22

Dodatnie temperatury na przełomie 2021/22 są przesądzone. Początek stycznia przynieść może spadek temperatury i nocami mróz. W ciągu dnia będą jednak na ogół dodatnie temperatury. Mróz całodobowy prawdopodobnie powróci na dłużej pod koniec 1 dekady stycznia. Prognozy te jednak z uwagi na odległy termin mogą ulec korekcie.

gem i niska temperatura

Trend w kierunku znacznego ochłodzenia pod koniec 1 dekady stycznia sygnalizuje też GFS. Jednak rozbieżność w prognozach z uwagi na odległy termin, niewystarczające dane brzegowe jest duży. Czym prognoza na dalszy okres, tym w większym stopniu jest obarczona coraz większym błędem prognostycznym. Dlatego warto kierować się białą linią, która jest średnia wiązek operacyjnych, chociaż i ona nie gwarantuje, że trend na okres powyżej 7-10 dni sprawdzi się bardzo dobrze. Przykładem niech będą ostatnie święta, gdy cyrkulacja strefowa spowodowała duże zawirowania w prognozach na 3-4 dni przed tym szczególnym okresem w roku.

warszawa i prognoza wiązek na przełom 2021/22

Wkrótce więcej informacji o trendzie w pogodzie na przełom 2021/22 dla Polski.

1 komentarz do “Mróz siarczysty ustąpi. Czeka nas silna odwilż i opady marznące w Polsce. Na termometrach nawet 13°C w Sylwestra 2021”

Możliwość komentowania została wyłączona.