Pogoda na noc z czwartku na piątek. Burze zanikną. Wystąpi dwucyfrowy mróz, będzie oblodzenie chodników i dróg oraz mgły marznące.
Pogoda. Niska temperatura, wraca termiczna zima
Wczoraj dobiegł na przeważającym obszarze Europy okres ciepłej pogody. Zmiana warunków pogodowych była spowodowana przemieszczaniem się z północy na południe frontu polarnego. Przed nami kilka dni z niższą temperaturą oraz nocami z większym mrozem. Powróciły już gdzieniegdzie zimowe krajobrazy.
W tym momencie dominuje u nas cyrkulacja północna. Płynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Jednak od zachodu, południowego-zachodu rozbudowuje się wyż, który w piątek przyniesie wyraźną poprawę pogody z ochłodzeniem. Dzisiaj jednak przez kraj wędrują kolejne fronty atmosferyczne. Zarówno o charakterze okluzji, jak i też drugorzędne fronty chłodne, za którymi szerokim strumieniem płynie coraz chłodniejsza masa z północy. Układ wyżowy tworzy się w rejonie Bawarii i Czech, klinem sięgnie Skandynawii, ale tylko jutro znajdziemy się pod jego wpływem. Dominacje jego będzie tylko krótkotrwała. W sobotę zbliży się nad cypel Norwegii i Danię niewielki wtórny niż przynosząc kolejne zmiany. Zarówno przejściowy wyż jak i niewielki niż zbudowane są w chłodniejszej masie powietrza, tak więc termicznie powrót lekkiej zimy do naszych szerokości geograficznych.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 6.01.2022 r. 18 UTC
Po dziennych i wieczornych opadach. W obszarze napływającego chłodniejszego powietrza i przy wieczornych i nocnych rozpogodzeniach spadek temperatury, co sprzyjać ma oblodzeniu dróg i chodników.
Warunki pogodowe ulegną tylko krótkotrwałej poprawie. Następnej nocy zobaczymy na zachodzie i północy kraju warstwy chmur średnich z możliwym śniegiem ze wspominanego niewielkiego układu niżowego znad Danii, w sobotę te chmury zajmą cały zachód kraju, pogodnie będzie tylko na wschodzie.
Sytuacja synoptyczna na 7.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Pogoda na noc. Czwartek i noc z czwartku na piątek przyniesie nieprzyjemne warunki pogodowe
W czwartek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie było umiarkowane i duże, na zachodzie i północnym zachodzie rozpogodzenia. Gdzieniegdzie opady deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Okresami opady miały umiarkowane natężenie. Szczególnie na północy kraju, w zasięgu bałtyckiego efektu morza mógł wystąpić przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Miejscami w trakcie opadów śniegu okresami widzialność była ograniczona do 500 metrów. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały -1°C na północy do 5°C na południowym wschodzie. Miejscami ślisko. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami dość silny, na wybrzeżu silny, od 40 km/h do 50 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 70 km/h i stopniowo słabnące, w Karpatach do 70 km/h i w Sudetach do 80 km/h. Lokalnie, szczególnie w górach, wiatr powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne.
Burze śnieżne pojawiły się dziś w Radomiu oraz na południu Podkarpacia. W innych regionach chmury kłębiasto-deszczowe były zbyt słabo wypiętrzone, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. Są więc to pierwsze burze w 2022 roku na obszarze Polski.
Noc z czwartku na piątek przyniesie na przeważającym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko we wschodniej połowie kraju okresami duże i tutaj miejscami przelotne opady śniegu. Opady o charakterze stałym możliwe też na Pomorzu Gdańskim i będą związane z bałtyckim efektem. Głównie na Ziemi Lubuskiej lokalnie mgły, również marznące, ograniczające widzialność do 500 metrów. W najchłodniejszej części nocy od -14°C w kotlinach karpackich do -9°C w kotlinach sudeckich, od -7°C do -4°C na przeważającym obszarze kraju, do -1°C nad morzem. Miejmy na uwadze, że we wschodniej połowie kraju nawierzchnię chodników i dróg mogą być śliskie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju porywisty, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 55 km/h, w Tatrach do 60 km/h.
Prognozowana temperatura minimalna na 7.01.2022 r. 05Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC